ГРАН ПРИ СРДАНУ ГОЛУБОВИЋУ: Доделом награда затворен 13. Лесковачки интернационални фестивал филмске режије (ФОТО)
ПРВУ награду на 13. Лесковачком интернационалном фестивалу филмске режије(LIFFE), која носи име нашег чувеног редитеља Живојина Жике Павловића, освојио је Срдан Голубовић за режију филма „Отац“.
Он је овим, према оцени жирија, интимним, болно реалистичним, а поетичним филмом, прецизно осликао суровост нашег света и проблематизовао питање снаге појединца у данашњем тренутку. Голубовићу је ово други Гран при на лесковачком фестивалу, а први је својевремено освојио режијом филма „Кругови“.
- Ова награда је за мене веома значајна и чини ми велику част. Веома ми значи зато што је Живојин Жика Павловић био мој професор и многе моје колеге из бивше Југославије завиде ми на тој привилегији. И треба да завиде. Захвалан сам и Дарку Бајићу који је први поверовао и осетио да у мени има нечега, али пре свега сам му захвалан на страсти према филму коју ми је пренео, на постојаности, на идеји да је филм најважнија ствар у нашем животу – рекао је Срдан Голубовић примајући награду на свечаној церемонији затварања фестивала.
Другонаграђени редитељ је Младен Ђорђевић за филм „Сумрак у бечком хаустору“ који се кратко захвалио организаторима фестивала, док је трећа награда припала Марку Ђорђевићу за остварење „Мој јутарњи смех“.
ЖИРИ ЈЕДНОГЛАСАН
О наградама у главном програму фестивала одлучивале су прошлогодишња победница, македонска редитељка, Миона Стругар Митевска као и њена колегеница Маја Милош. Она је такође, пре осам година са филмом „Клип“, тријумфовала на овој ревији најбољих филмова у региону. Трећа чланица жирија била је глумица Ана Франић. Све одлуке донете су једногласно.
- Стварно је било много лепих пројекција овде у Лесковцу. То је у ствари најважније. Имао сам осећај да су људи, који су дошли да гледају, били уз наш филм, концетрисани, и то ми је победа. Много ми је драго што сам дошао овде – рекао је редитељ Марко Ђорђевић.
Његов филм освојио је и обе глумачке награде. За најбољу женску улогу награђена је Ивана Вуковић, а награда за најбољу мушку ролу припала је Филипу Ђурићу.
Такмичарски програм овогодишњег „LIFFE“ чинило је 12 филмова из свих земаља бивше Југославије од којих су два имала своју српску премијеру. То су босанско-херцеговачки филм „Концетриши се баба“, у режији Пјера Жалице, и остварење словеначке редитељке Катје Цоље „Игор и Роса“. Фестивал је, ван такмичарског програма, отворен филмом уметничког директора фестивала Дарка Бајића „Име народа“, а затворен „Реалном причом“ Гордана Кичића. Овај глумац и редитељ имао је и завршну реч пре него што се „спустила завеса“ после петодневне филмске ревије у Лесковцу.
- Осећам се веома почаствованим што сам једини глумац – редитељ у овогодишњој такмичарској селекцији. На академији сам се највише дружио са редитељима, јер ме је занимало како они пролазе кроз цео тај процес и долазе до резултата. Захвалан сам организаторима и Дарку Бајићу, који од почетка негује овај фестивал, и видимо се следеће године – рекао је Гордан Кичић поздрављен бурним аплаузим.
На почетку вечери публика се минутом ћутања опростила од нашег прослављеног редитеља Горана Паскаљевића коме је ове године припало највише фестивалско признање за афирмацију регионалне филмске уметности у свету „Живојин Жика Павловић“. Сећањем на великог редитеља започињала је свака од биоскопских пројекција.
НЕЗАВИСНИ И СТУДЕНТСКИ ФИЛМ
У новоуведеној категорији „Независни филм“ Гран при фестивала припао је словеначком филму „Орослан“ Матјажа Иванишина, а специјално признање додељено је Стефану Малешевићу за режију филма „Мамонга“. Награде „Радомир Баја Шарановић“ додељују се у категорији студентских филмова у којој је победио Ловро Мрђен, режијом филма „Печат“. Друга награда припала је Алену Шимићу, за филм „Б4“, док је трећенаграђена Нина Огњановић и њен филм „Плачу“.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)