САЈАМ КЊИГА ИЗМЕЂУ КОРОНЕ И ЗАКУПА: Коју ће одлуку у понедељак да донесе Кризни штаб?
КОНАЧНА одлука о одржавању Међународног београдског сајма књига биће донета следеће недеље, после изјашњавања Кризног штаба у понедељак о предлогу могућег функционисања ове смотре, а који им је упућен након јучерашњег састанка представника издавача, Одбора Сајма и градских власти.
У овом предлогу, како сазнају "Новости", налазе се оквирне бројке посетилаца, али и запослених на штандовима. Максималан број посетилаца требало би да се креће око 13.000 дневно, што је двоструко мање од уобичајене сајамске гужве.
Одбор Сајма књига прихватио је предлог "Београдског сајма", који је у допису навео да 13.800 људи може, ако се правилно распореди, током једног дана безбедно да буде под куполама. Овај број би био додатно распоређен по сатима, уз ограничење од неколико стотина људи на појединачним местима. На јучерашњем састанку говорило се и да би уз поштовање свих епидемиолошких мера, халама сајма могло да продефилује мало више од 100.000 људи.
Уколико Кризни штаб одбије предлог и процени да нема услова за одржавање, Сајам књига биће одложен до даљег. Ако надлежни прихвате поменути предлог, следеће недеље одржаће се нови заједнички састанак и донети коначна одлука.
Већина издавача, међутим, сматра да је циљ "Београдског сајма" да им да у закуп штандове по прошлогодишњој (пуној) цени, што руководство овог предузећа није ни крило. За предложени број посетилаца кажу да представља статистику успешности сајамске манифестације, односно да је 13.800 продатих улазница фиксна граница да "Београдски сајам" подмири своје трошкове.
- Сајам тражи да се њима помогне тако што бисмо ми платили пуну цену закупа - каже Жарко Чигоја, директор "Чигоја штампе". - Издавачи траже да се закупнина преполови. Бесмислено је цењкати се док Кризни штаб не донесе одлуку да ли ће бити Сајма књига или не. Нико не размишља о потребама издавача. Гледају нас као организаторе приредбе, а не као економски фактор. И ми имамо своје фирме и запослене којима треба да исплатимо плате.
КЊИГЕ ПОД ШАТОРИМА
Поједини издавачи предлажу да се овогодишњи Сајам одржи, као у Софији, на отвореном. Има идеја да буде испред "Цвијете Зузорић", на Тргу републике, у Кнез Михаиловој или на Калемегдану.
Тако је у бугарској престоници решење пронађено у улици Витоша, централној пешачкој и туристичкој зони. Између шпалира ресторана и продавница постављен је дуг низ великих отворених шатора под којима се продају књиге, на задовољство издавача, угоститетеља, трговаца, а највише читалаца.
Поједини издавачи се питају ко им гарантује да ће долазити по 13.800 људи сваког дана. Шта ако сви "нагрну" одједном, хоће ли "прекобројни" чекати испред сајамских хала или ће се окренути и отићи?
- И у најбољим околностима, на Сајму књига издавачи, супротно општем мишљењу, послују на позитивној нули. Последњих година ова смотра служи првенствено да изрекламирате нове наслове, а не да зарадите - каже нам Дејан Папић, директор "Лагуне" и председник Удружења издавача и књижара.
Лоша пословна година изазвана пандемијом угрозила је и функционисање домаћих издавачких кућа.
- Захтевали смо од надлежних смањење трошкова закупа, не само као гест добре воље, већ као помоћ издавачима. Уколико нам то не одборе, а уз ограничење броја посетилаца, ниједан издавач неће излагати и тиме свесно ићи у губитак, а некима би то била и омча око врата - објашњава Папић и додаје да "ово више није минут до 12, већ 12 и пет, и да је прекасно за Сајам".
Зоран Хамовић, директор "Клија" и председник Удружења професионалних издавача Србије, уверен је да током свих сајамских дана неће бити више од 40.000 посетилаца, а да ће сваки десети купити књигу.
- За издаваче је важно да ли ће доћи људи или неће, од тога зависи наш успех. Како ће се контролисати посетиоци, да ли ће им се на улазу мерити температура и хоће ли их редари опомињати ако не носе маске? Ако буде тако, то онда више неће бити наш сајам књига. Писци неће доћи, посета ће бити мања, а закуп исти - каже Хамовић подсећајући да сваког дана под сајамским куполама буде између 5.000 и 8.000 запослених, што такође улази у званичну статистику "Београдског сајма".
Препоручујемо
ИНФОРМАЦИЈА ЗА ЉУБИТЕЉЕ ПИСАНЕ РЕЧИ: Одлука о Сајму књига 15. септембра
20. 08. 2020. у 14:56
СМОТРА ПИСАНЕ РЕЧИ: Сајам књига у октобру, ако један услов буде испуњен
15. 09. 2020. у 17:31
ДУБИНЕ ЈУЖЊАЧКОГ ДУХА: Владимир Вучковић о књизи "Сродне душе" у издању "Гласника"
20. 08. 2020. у 06:45 >> 02:06
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)