НОВИ ЛАУРЕТ ЛЕСКОВАЧКОГ ФЕСТИВАЛА ФИЛМСКЕ РЕЖИЈЕ: Паскаљевићу „Жика Павловић“

Р. Р.

02. 09. 2020. у 17:43

ПРЕСТИЖНУ награду, Гран при „Живојин Жика Павловић“ добиће ове године наш славни редитељ Горан Паскаљевић.

НОВИ ЛАУРЕТ ЛЕСКОВАЧКОГ ФЕСТИВАЛА ФИЛМСКЕ РЕЖИЈЕ: Паскаљевићу „Жика Павловић“

Фото: Анђела Стевановић

Ову награду за афирмацију регионалне филмске уметности у региону и свету традиционално додељује Лесковачки интернационални фестивал филмске режије (LIFFE), чије ће овогодишње издање бити одржано од 25. до 29. септембра.

Како је истакао Паскаљевић поводом овог признања, Живојин Павловић није био само његов пријатељ, већ и узор.

- Учио сам из његових филмова исто онолико колико сам учио о филму на Прашкој академији. Он је пресудно утицао на моје стваралаштво које је у почетку било блиско црном таласу, али сам ја додао мало чешког хумора како бих избегао цензуру. Велика ми је част да примим награду која носи његово име – каже Паскаљевић.

Он је у генерацији својих, такође славних колега са чувене академије у Прагу, према њиховом мишљењу, ипак остварио највећу интернационалну каријеру, снимајући у иностранству, са иностраним продуцентима велики број филмова који су освајали награде.  

Гран при "Жика Павловић" Паскаљевићу ће бити уручен на свечаној церемонији отварања фестивала у Лесковцу, а како жири за ову награду подсећа у свом образложењу, свој први играни филм „Чувар плаже у зимском периоду” Паскаљевић је снимио 1976. године, и данас његов опус чини преко 30 документарних и играних остварења широм света, која су прославила српску кинематографију. За “Буре барута” освојио је признање “Федерико Фелини” на фестивалу у Венецији, номанације за награду БАФТА, на фестивалима у Ваљадолиду три пута је добијао Гран при (то је до сада пошло за руком само великом Бергману), а то је само делић Паскаљевићеве изузетне каријере.

Фото: А. Станковић

Ретроспективе његових филмова организоване су у најелитнијим институцијама – у Шпанској кинотеци (овај догађај пратила је и монографија о његовим филмовима на шпанском језику, у издању овог филмског архива), Француској кинотеци, Аустријској, Кинотеци у Прагу… Ту је и Музеј модерне уметности МоМа у Њујорку, који је такође ретроспективно приказивао његове филмове. Глумци који су играли у Паскаљевићевим филмовима такође су освајали највећа признања, попут Милене Дравић која је за улогу у “Посебном третману” 1980. у Кану добила награду за најбољу глумицу, и као једина канска лауреаткниња ушла у историју кинематографије са овог простора. Све то његову каријеру чини заиста велелепном у односу на друге српске и регионалне редитеље, а Паскаљевићева два последња филма такође су били догађаји.

“Земљу богова” која је обишла свет и добила бројна признања, снимио је у Индији, са индуским глумцима и на индуском језику, а породично – социјалну драму “Упркос магли” (премијерно смо је гледали на овогодишњем Фесту), радио је у Италији, са славним италијанском глумцима. Приказивање овог изузетног остварења на светским фестивалима зауставила је, нажалост, пандемија Ковида.

После дуже паузе у Београду, Паскаљевића овде чека снимање новог филма “Мачји крик”, за кој је добио подршку на конкурсу Филмског центра Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (1)

НЕВЕРОВАТНИ ПОПУСТИ ДО КРАЈА МЕСЕЦА! Не пропустите прилику за велику уштеду