АЛ ПАЋИНО ЈЕ ИСПАО КУКАВИЦА: Оливер Стоун у аутобиографији отворено о свему
ЦЕО живот троструког оскаровца Оливера Стоуна саздан је од контроверзи.
Његови филмови, али и он сам, хваљени су колико и куђени. Редитељ и сценариста култних остварења "Рођене убице" "Никсон", "Вод", "Волстрит", "ЏФК", "Рођен 4. јула", "Дорси"... решио је да делимично одговори на ове "оптужбе" и читаоцима понуди своју истину - аутобиографију "У потрази за светлошћу".
Објављена пре неколико недеља у САД, ова књига мемоара представља нам живот Оливера Стоуна од најранијег детињства до првог великог филмског успеха - освајања Оскара за ратну драму "Вод" - који је добио из руку Елизабет Тејлор, његове "девојке из снова".
Први читаоци су као најзанимљивије делове књиге већ издвојили Стоуново сећање на војничке дане у Вијетнаму, из којих ће се касније изродити легендарни "Вод", као и контроверзе око настанка култног филма "Лице са ожиљком", за који је написао сценарио.
Из аутобиографије сазнајемо колико је на њега утицао чудан спој његових родитеља - оца, ситуираног брокера, републиканца, конзервативца, и мајке, слободоумне и врцаве Францускиње - као и њихов развод.
- Без браће и сестара, наша породица се распала, нас троје смо били у различитим сферама. Са 15 година остао сам сам. Било је то невероватно сазнање - записао је редитељ.
Остатак тинејџерских година провео је у лутању, "проналажењу себе" и своје будуће каријере (два пута уписивао и напуштао Јејл), да би се са 21 годином, као добровољац, пријавио за одлазак у Вијетнам. Говорећи о војничким данима, у мемоарима описује суровост рата и преживљавања, али и признаје убиство непријатеља.
- Ја сам чак и видео човека кога сам убио, што је била реткост у Вијетнаму. Нисам осетио никакву кривицу. Он је мртав. Ја сам жив. То је суштина рата.
МИШЕЛ ФАЈФЕР НИЈЕ БИЛА МОЈ ИЗБОР
УЗ редитеља Стоуна и продуцента Брегмана, и Стоун је присуствовао кастинзима за "Лице са ожиљком", а једини пут када се умешао нису га послушали.
- Борио сам се јако за Глен Клоуз, желео сам је у улози Елвире, Тонијеве љубавнице, али је Бергман рекао да "има главу као коњ". Он се ложио на атрактивне плавуше, био је и ожењен једном таквом. На крају су он и Де Палма изабрали тада непознату Мишел Фајфер. Невољно и уз гунђање морао сам да преправим Елвирину улогу да се уклопи у модел "плавуше - спонзоруше".
Када се 1968. вратио, започео је писање сценарија за филм "Вод", који ће постати први део његове вијетнамске трилогије, настављене са насловима "Рођен 4. јула" и "Небо и земља". Током седамдесетих његов "Вод" је кружио холивудским круговима, али без успеха, док је Стоун радио на другим пројектима, међу којима и писање сценарија за "Поноћни експрес", што му је донело први Оскар. А када је 1986. коначно сео у редитељску столицу и екранизовао сопствени сценарио, створио је ремек-дело.
Знатан део Стоунових мемоара посвећен је и настанку легендарног филма "Лице са ожиљком" (1983), на којем је као сценариста тесно сарађивао са редитељем Брајаном де Палмом и главном звездом Алом Паћином.
- Радећи са Алом сазнао сам да је веома духовит, он је смислио бројне дијалоге Тонија Монтане. Изненадило ме је то и да Ал никада није шмркао кокаин нити је имамо икакве везе са дрогом, а на екрану је био најубедљивији кокаински зависник кога знам - записао је Стоун, алудирајући и на своје богато искуство са дрогом.
Првобитно одушевљење Паћином заменило је разочарање.
- Када сам одгледао сирову верзију филма, био сам очајан. Осим краја и почетка, мало шта је ту било јасно. Недостајао му је смисао и јединствено значење - присетио се Стоун.
На пет куцаних страна записао је своје примедбе, сцену по сцену и предао их Паћину, Де Палми и продуценту Мартију Брегману, који је био и Паћинов менаџер.
- То је била моја велика грешка. Марти ме је назвао издајицом, оптужио да предводим побуну, минирам филм и ауторитет редитеља, са чим се Брајан у потпуности сложио. Ал, који ме је и наговорио да напишем своје примедбе, уз коментар да и он то мисли, остао је нем на ове нападе, није ме бранио када ме Марти оптужио за издају, показао је да је кукавица - присетио се Стоун.
У књизи је записао да се Паћино на крају изборио да се примене неке његове сугестије, али је "Лице са ожиљком" наставило свој живот без Оливера Стоуна, који није учествовао у промоцији, нити је био позван на премијеру филма. "То је судбина свих сценариста којима је превише стало до свог дела", разочано закључује Стоун.
Препоручујемо
РЕДИТЕЉ МИРОСЛАВ ЛЕКИЋ: У тајне Србије нико до краја не може продрети
17. 07. 2020. у 17:12
ИЗГЛЕД МИ НИЈЕ ПРИМАРАН: Милош Биковић о титули најсекси глумца у Русији
24. 07. 2020. у 10:22
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (1)