Резултати конкурса Министарства културе у савременом уметничком стваралаштву: Два - три пута већи број пријављених пројеката, ево ко је добио паре

М. Краљ

15. 06. 2020. у 14:00

КАО и када су почетком прошле седмице објављени резултати седам конкурса Министарства културе и информисања за савремено стваралаштво (капитална дела, периодика и публикације из области уметности, књижевне манифестације и награде, филм, преводилаштво, културна делатност и Срба у иностранству), на којима је 277 пројеката добило близу 87 милиона динара, и минулог петка обелодањивањем победника и губитника осталих шест конкурса показало је да је ове године било знатно више пријављених, него што је била могућност за њихово суфинансирање и финасирање.

Резултати конкурса Министарства културе у савременом уметничком стваралаштву: Два - три пута већи број пријављених пројеката, ево ко је добио паре

Фото: И. Маринковић

За позориште, уметничку игру, музику, визуелне уметности, културне делатности за децу и младе и националних мањина, одвојено је нешто више од 205 милиона динара, а тај новац је подељен на 498 пројекта.

У години када се криза изазвана пандемијеом короне одразила готово на све области живота, у свакој од наведених шест области културе и уметости, број пријављених је двоструко, а негде и троструко био већи од оних чији су пројекти препознати и помогнути.

ПОДРШКА ЏЕЗУ, ФЕСТИВАЛУ ХАРМОНИКЕ...

ПО милион динара комисија која је одлучивала о музичким пројектима наменила је фестивалу класичне музике "Врњци", лесковачком фестивалу Strings, Међународној трибини композитора, Фестивалу хармонике... Толико новца подељено је и џез фестивалима у Врању, Крагујевцу, Панчеву, Краљеву.

Тако је на конкурсу за пројекте у области ликовних, примењених уметности, дизајна и архитектуре подржано 120 пријава, док је одбијено чак 258. Комисија коју су чинили Гордана Станишић (председник), Милица Бојић Маројевић и Драган Јеленковић, располагала је са нешто више од 57 милиона динара. Највеће суме, међу ликовним манифестацијама, добили су предстојећи Октобарски салон - два милиона, као и Меморијал "Надежда Петровић" и 19. Бијенале модерне уметности у Панчеву, којима је припало по милион и по. За годишње програме највећа сума одобрена је за две галерије Културног центра Београда, за Ликовну галерију 1,1 милион, а за "Артгет" - 800.000. Занимљиво је да је Галерија САНУ са пројектом уређења свог изложбеног простора, остала испод црте.

Када су позоришне манифестације у питању, очекивано је највише новца намењено Битефу - 6,5 милиона, следе га Стеријино позорје са 3,4 милиона, ужички регионални фестивал "Без превода" (2,7), Међународни фестивал позоришта за децу у Суботици (милион динара). На конкурс се пријавило 219 пројеката, како манифестација, тако и нових продукција, а комисија (Светислав Гонцић, председник и чланови Жељко Јовановић и Владан Ђурковић), се определила да се финансира њих 73. Новим позоришним продукцијама које су прошле конкурс углавном је додељено приближно једнако новца од 200.000 до 500.000. Међу фестивалима које ове године неће финансирати држава су "Дани комедије" у Јагодини, недавно успостављени позоришни фестивал при Нишвилу, Антика фест, "Театар у једном дејству" у Младеновцу, Фестивал дуодраме у Тополи...

Ни комисији која је бирала музичке пројекте (Драган Амброзић, председник и чланови Ивана Медић и Срђан Тепанић), није било лако јер су од 292 кандидата изабрали тек 62 који ће бити финансирани или суфинансирани. Распони између средстава које су определили за поједине пројекте нису велики, па је САНУ за гостовање по Србији пројект "Музика композитора академика" добила 1,5 милиона. Са 100.000 динара мање финансирани су фестивал "Гитар арт", циклус Коларца "Твој свет музике", Бемус, Номус, Нишвил, Београдски џез фестивал, а "Мокрањчеви дани" у Неготину добили су 1,22 милиона.

За то који ће пројекти бити финансирани из области уметничке игре питала се комисија којом је председавала кореограф Анђелка Тодоровић, а у којој су били и Вера Обрадовић Љубинковић и Здравко Радисављевић. У овој области било је 119 пријава, а прихваћено их је 40, на које је подељено 19 милиона динара. Највећа средства одобрена су пројектима Битеф театра - 1,8 милиона, а следи Фестивал игре са 1,1 и Фестивал кореографских минијатура са 900.000 динара. Међу одбијенима је фестивал Белеф, као и неколико фолклорних манифестација.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

КАКВА ИГРА ЈОКИЋА: Никола уништио великог ривала, сви у чуду због овог потеза (ВИДЕО)