ЈУ- РОК ЗА ЈУ- МУЗЕЈ: Поводом Дана Музеја Југославије, на поставци и предмети Милета Лојпура, Зорана Мишчевића, чланова „Силуета“...
ИЗМЕЂУ два историјска датума, за две Југославије, 29. новембра (који се у СФРЈ славио као Дан републике, чиме се обележавало Друго заседање Авноја у Јајцу 1943) и 1. децембра (када је 1918. проглашена Краљевина СХС), сместили су се програми којима је ове године Музеј Југославије слави свој празник.
Централна прослава Дана музеја, ипак, била је заказана за понедељак, 2. децембар у подне у Биоскопској сали „Музеја 25.мај“, где су додељене захвалнице, а потом је, од 19 часова, угледни словеначки социолог др Растко Мочник одржао предавање „Варијетети обнове капитализма на југословенском простору“.
Програм је у петак отпочео промоцијом књиге „Обнова утопије: СФРЈ и посттранзициона левица“ Милана Ђорђевића, насталом на осову разговора аутора са бројним југословенским ствараоцима из различитих генерација и различитих области културе, који су блиски идејама левице. Ђорђевић је урадио интервјуе са Драганом Стојковићем, Петром Јањатовићем, Сањом Петровић Тодосијевић, Шабаном Шаренкапићем, Стефаном Гужвицом, Иваном Пантелићем, Иваном Велисављевићем, Бојаном Видеканић и многим другима. Његови саговорници давали су одговоре на питања о југословенској прошлости, наслеђу, вредностима, али и садашњости и будућности.
Упоредно стручно вођење кустоскиња Биљана Црвенковић и Ана Панић, кроз актуелне изложбе „Чувајте (ми) Југославију“ и „Друг Тито је мртав“, одржано је дан касније. Идеја водиља је била да се публици предоче сложени процеси стварања и деконструкције политичких митова везаних за ова два владара, укључујући и утицај криза које су обележиле историју и Краљевине и Републике Југославије. Јер, и Краљ Александар Први Карађорђевић (1888–1934) и Јосип Броз Тито (1892–1980) били су својеврсни симболи две различите Југославије настале после победе у два светска рата.
А јуче је у „Музејској лабораторији“ представљен – „Рок (у) музеј(у)“ - нова целина на овој поставци, која има за циљ да предочи потребу за систематичним истраживањем и чувањем рокенрола као дела и југословенског наслеђа. Чине је ретки предмети личности и бендова попут Милета Лојпура, Зорана Мишчевића и „Силуета“, „Црних бисера“, „Џентлмена“, YU групе, „Смака“, „Поп машине“ и многих других, који су стварали атмосферу у време почетака рокенрола на југословенском простору, шездесетих и седамдесетих година 20. века.
Бартонови код Брозових
У ОКВИРУ Дана музеја, у сарадњи са Битеф театром, отворена је и мини изложбу под називом "Било једном на Бријунима: фото прича", и то на Дан републике, после извођења истоимене представе у режији Кокана Младеновића. То је прича о сусрету Тита и Јованке Броз са Ричардом Бартоном и Елизабет Тејлор, једним од најпознатијих глумачких парова свих времена, у лето 1971. на Брионима. Бартон се тада припрема се за улогу Тита у филму „Сутјеска“. Били су смештени у вили "Јадранка", посетили Тита и Јованку на острву Ванга, присуствовали Пулском филмском фестивалу ...Њихова веза са Југославијом наставила се кроз сусрете у Тјентишту, Београду и повратка на Брионе, наредне године. Изложба која доноси избор ретких фотографија које чува Фото-архив Јосипа Броза Тита и дијапозитива чији је аутор Александар Стојановић, трајаће до 6. децембра.
Ова поставка, чији су кустоси Алкесандра Момчиловић Јовановић и Милица Томић, настала је уз помоћ организације „Рок музеј“, која је покренула дугорочни пројекат оснивања музеја рокенрола са циљем да се историја рок музике и културе сачува од заборава. Идеја о оснивању проистекла је из увида у богату материјалну заоставштину која се налази у приватном поседу самих актера рок културе у Србији који су заинтересовани да се ово богато наслеђе сакупи на једном месту и учини доступним јавности. Оснивањем музеја рокенрола ствара се предуслов да предмети који сведоче о историји рок музике буду препознати као неизоставан део баштине и добију статус културног добра, сматрају покретачи ове иницијативе.
(МАПА) РУСИ СИЛОВИТО НАДИРУ: Нису оволико напредовали од првих дана рата - заузели територију величине Сингапура
РУСКА војска је у новембру остварила напредак од 725 квадратних километара, што је највећи напредак у једном месецу још од марта 2022. и првих недеља рата, према анализи агенције АФП заснованој на подацима америчког Института за проучавање рата (ISW).
02. 12. 2024. у 16:10
ШОЛЦ САМ ВУКАО ТАЈАНСТВЕНИ ПРТЉАГ: Више од доласка у Кијев јавност занима - Шта то има у коферу? (ФОТО/ВИДЕО)
ОД САМОГ доласка Олафа Шолца у Кијев, јавност је више заинтригирало то што је немачки канцелар из воза у главном граду Украјине изашао тако што је сам "вукљао" лични пртљаг.
02. 12. 2024. у 15:51
КРАЈ КАРИЈЕРЕ ЈЕЛЕНЕ КАРЛЕУШЕ: Прелазак у политику и висока функција
ЈЕЛЕНА Карлеуша се последњих неколико година веома активирала политички, а иако званично није члан ниједне странке, она се труди да искаже своје мишљење и став кад год је то потребно.
02. 12. 2024. у 13:23
Коментари (0)