ИВО АНДРИЋ - ЧОВЕК ИЗНАД ВРЕМЕНА: Поставка о нашем нобеловцу у Културном центру Србије у Кини
КЊИЖЕВНИК, Дипломата, Нобелова награда, Пут у Кину... Неке су то од улога, догађаја или фаза које су одредиле животни пут, каријеру, личност, дело јединог нобеловца са ових простора.
Уједно, то су и називи тематских целина - сегмената поставке насловљене "Иво Андрић - човек изнад времена", која ће се захваљујући Музеју града Београда од последњег дана новембра наћи пред публиком у далекој Кини.
Изложба у Културном центру Србије "Иво Андрић" у Дистрикту 789, једном од најживљих уметничких квартова Пекинга, реализована је уз подршку Министарства културе Републике Србије, а трајаће до 20. децембра.
За ову прилику, први пут је детаљно истражена Андрићева посета Кини, у којој се писац обрео као члан југословенске делегације 1956. године, а поводом двадесетогодишњице смрти кинеског књижевника Лу Сина, оснивача нове књижевности. "Није се могао наћи бољи повод за такво путовање!", изјавио је Андрић, који је одмах по приспећу у Кину 1. октобра послао писмо Милици Бабић и у њему забележио своје прве утиске: "Све је ново и велико, а човек се ипак осећа као код куће."
Писмо је потписано са Мандарин, како га је од милоште звала Милица, након што је сазнала да ће Андрић путовати у Кину. Током једномесечног боравка, писац је посетио Пекинг и Шангај, а најснажнији утисак на њега је оставила посета Музеју Лу Сина, смештеном на пекиншкој адреси становања кинеског књижевника.
Одушевљен проналаском књиге српског писца Лазе Лазаревића у библиотеци Лу Сина, Андирић је по доласку у Београд написао кратак текст насловљен "Сусрет у Кини", о значају писане речи и дела која као мостови могу прећи највеће географске и временске удаљености.
Један је од најзначајнијих српских, југословенских и светских писаца 20. века, Иво Андрић (1892-1975) је најраније детињство и младост провео у Босни и Херцеговини, а студије у разним европским градовима. После Првог светског рата дошао је у Београд и започео дипломатску каријеру, током које је путовао и службовао по читавој Европи.
Почетком Другог светског рата трајно се настанио у Београду и потпуно посветио писању. Нобеловом наградом за књижевност овенчан је 1961. године, као 55. добитник тог признања, а први и до данас једини са простора бивше Југославије.
Из Пекинга у Травник
ПОСЕТИОЦИ мултимедијалне поставке изложбе "Иво Андрић - човек изнад времена" ће моћи, уз помоћ ВР наочара, да посете Музеј Иве Андрића у Београду, Родну кућу Иве Андрића у Травнику, као и Апартман у Соко Бањи.
Пред крај живота, у присуству троје блиских сарадника је изразио жељу да се његова заоставштина сачува као целина и да се "намени за опште културне и хуманитарне потребе", те је у складу са његовом вољом 1976. године основан Спомен-музеј Иве Андрића.
Музејски простор, који је смештен у стану у којем је Андрић живео, задржао је аутентични амбијент у коме је чувени писац стварао, а ту се чува и музејска поставка посвећена његовом стваралаштву.
Централни део изложбе посвећен је Нобеловој награди и у склопу тог сегмента посвећеног Андрићу - Нобеловцу, биће изложене реплике дипломе и медаље, уз звучни запис говора са доделе награде.
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били
РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.
04. 01. 2025. у 15:35
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"
ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.
04. 01. 2025. у 14:52
Коментари (0)