ИВО АНДРИЋ - ЧОВЕК ИЗНАД ВРЕМЕНА: Поставка о нашем нобеловцу у Културном центру Србије у Кини

Марина Мирковић

29. 11. 2024. у 20:50

КЊИЖЕВНИК, Дипломата, Нобелова награда, Пут у Кину... Неке су то од улога, догађаја или фаза које су одредиле животни пут, каријеру, личност, дело јединог нобеловца са ових простора.

ИВО АНДРИЋ - ЧОВЕК ИЗНАД ВРЕМЕНА: Поставка о нашем нобеловцу у Културном центру Србије у Кини

Музеј Иве Андрића

Уједно, то су и називи тематских целина - сегмената поставке насловљене "Иво Андрић - човек изнад времена", која ће се захваљујући Музеју града Београда од последњег дана новембра наћи пред публиком у далекој Кини.

Изложба у Културном центру Србије "Иво Андрић" у Дистрикту 789, једном од најживљих уметничких квартова Пекинга, реализована је уз подршку Министарства културе Републике Србије, а трајаће до 20. децембра.

За ову прилику, први пут је детаљно истражена Андрићева посета Кини, у којој се писац обрео као члан југословенске делегације 1956. године, а поводом двадесетогодишњице смрти кинеског књижевника Лу Сина, оснивача нове књижевности. "Није се могао наћи бољи повод за такво путовање!", изјавио је Андрић, који је одмах по приспећу у Кину 1. октобра послао писмо Милици Бабић и у њему забележио своје прве утиске: "Све је ново и велико, а човек се ипак осећа као код куће."

Писмо је потписано са Мандарин, како га је од милоште звала Милица, након што је сазнала да ће Андрић путовати у Кину. Током једномесечног боравка, писац је посетио Пекинг и Шангај, а најснажнији утисак на њега је оставила посета Музеју Лу Сина, смештеном на пекиншкој адреси становања кинеског књижевника.

Музеј Иве Андрића

Одушевљен проналаском књиге српског писца Лазе Лазаревића у библиотеци Лу Сина, Андирић је по доласку у Београд написао кратак текст насловљен "Сусрет у Кини", о значају писане речи и дела која као мостови могу прећи највеће географске и временске удаљености.

Један је од најзначајнијих српских, југословенских и светских писаца 20. века, Иво Андрић (1892-1975) је најраније детињство и младост провео у Босни и Херцеговини, а студије у разним европским градовима. После Првог светског рата дошао је у Београд и започео дипломатску каријеру, током које је путовао и службовао по читавој Европи.

Почетком Другог светског рата трајно се настанио у Београду и потпуно посветио писању. Нобеловом наградом за књижевност овенчан је 1961. године, као 55. добитник тог признања, а први и до данас једини са простора бивше Југославије.

Из Пекинга у Травник

ПОСЕТИОЦИ мултимедијалне поставке изложбе "Иво Андрић - човек изнад времена" ће моћи, уз помоћ ВР наочара, да посете Музеј Иве Андрића у Београду, Родну кућу Иве Андрића у Травнику, као и Апартман у Соко Бањи.

Пред крај живота, у присуству троје блиских сарадника је изразио жељу да се његова заоставштина сачува као целина и да се "намени за опште културне и хуманитарне потребе", те је у складу са његовом вољом 1976. године основан Спомен-музеј Иве Андрића.

Музејски простор, који је смештен у стану у којем је Андрић живео, задржао је аутентични амбијент у коме је чувени писац стварао, а ту се чува и музејска поставка посвећена његовом стваралаштву.

Централни део изложбе посвећен је Нобеловој награди и у склопу тог сегмента посвећеног Андрићу - Нобеловцу, биће изложене реплике дипломе и медаље, уз звучни запис говора са доделе награде.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
РУСИ ОТКРИЛИ ПЛАН НАТО-а: Окупираће Украјину и поделити је између ове четири државе!

РУСИ ОТКРИЛИ ПЛАН НАТО-а: Окупираће Украјину и поделити је између ове четири државе!

НАТО план за Украјину суштински значи распоређивање у земљи такозваног „мировног контингента“ од око 100 хиљада људи и, фактички, њену окупацију, а украјинске територије ће поделити Велика Британија, Немачка, Пољска и Румунија, саопштила је Спољнообавештајна служба Русије.

29. 11. 2024. у 09:36

УПОЗОРЕЊЕ ХРВАТСКОГ БЕЗБЕДЊАКА: У случају рата не бисмо заштитили ни седмину становништва

УПОЗОРЕЊЕ ХРВАТСКОГ БЕЗБЕДЊАКА: У случају рата не бисмо заштитили ни седмину становништва

ХРВАТСКА, у случају рата, не би могла да заштити ни седмину становништва, хране не би било ни за месец дана, а становништво не би разликовало сирену за општу од оне за ваздушну опасност

29. 11. 2024. у 08:16

Коментари (0)

HEINEKEN кампања КАД ИДЕ ТУРА, НЕ ИДЕ ГАС стигла до више од 4 милиона људи