ХРАБРО МЕЊАЛЕ МУШКА ПРАВИЛА: Друга изложба из циклуса "Великанке српске културе" у Дому Јеврема Грујића
ПРВУ Српкињу доктора правних наука, прву жену филозофа код нас, прву феминисткињу, али и највећу светску путницу, представља друга изложба из циклуса "Великанке српске културе".
Ова поставка, јуче отворена у Дому Јеврема Грујића, открива и представља знамене жене српске историје и културе, а потписују је Бранка Цонић, директор овог Музеја српске историје, уметности и дипломатије, др Гордана Бекчић, директорка Kанцеларије за културну дипломатију, Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности, и Ружица Опачић, историчарка уметности.
Међу женама, које су се нашле у овом наставку циклуса су сликарке Милена Павловић Барили и Зора Петровић, глумица - Жанка Стокић, прва дама српског театра - Мира Траиловић, прва докторка правних наука - Анка Гођевац Суботић. Публика ће се упознати и са делима наших добротворки - Делфе Иванић, Љубице Луковић, Мирке и Мејбл Грујић и Марије Трандафил. Ту су и приче о првој школованој костимографкињи - Милици Бабић Јовановић, првој лекарки - Драги Љочић, најшколованијој Српкињи и првом доктору наука - Kсенији Атанасијевић, научници - Јелки Бојкић Макавејев, професорки - Илеани Чури. Биће представљене и светска путница - Јелена Димитријевић и прва феминисткиња - Драга Дејановић. Од нововековних српских краљица, на поставци су Наталија Обреновић, Драга Обреновић и Марија Kарађорђевић, због свог рада у култури, али и доброчинства.
- Често слављене у иностранству, а несхваћене у својој земљи, неретко у борби против патријархата, бирократије и неписаних правила, утирале су пут новим генерацијама, несвесним да за могућности које данас имају треба да захвале својим славним преткињама - истичу, у пропратном тексту, ауторке поставке. - Управо такве биле су и жене на нашој поставци. Великанке које представљамо пример су храбрости, посвећености, истрајности, непоколебљиве снаге да се, упркос препрекама и стереотипима, може остварити све. Оне су пример да се може, ако се сме.
Јунакиње претходне поставке
ПРВУ изложбу о женама значајним за развој српске културе и друштва, у Дому Јеврема Грујића представили су почетком 2022. Тада су јунакиње поставке биле Милица Стојадиновић Српкиња, Мина Караџић, Полексија Тодоровић, Драга Љочић, Бета Вукановић, Надежда Петровић, Исидора Секулић, Јелисавета Начић, Марија Мага Магазиновић, Видосава Ковачевић, Аница Савић Ребац, Зора Петровић, Десанка Максимовић, Лепосава Ст. Павловић, Милена Павловић Барили, Љубица Марић, Љубица Цуца Сокић и Соја Јовановић. А од експоната, на поставци су нашли и лични предмети Милене Павловић Барили, али и чувени шешир Десанке Максимовић.
Многе наше институције учествовале су у реализацији поставке, међу којима су Матица српска, САНУ, Галерија Милене Павловић Барили, УБ "Светозар Марковић", Музеј града Београда, Музеј позоришне уметности, Музеј рудничко-таковског краја,Историјски музеј Србије, Спомен-збирка Павла Бељанског, Народна библиотека...
Наше Енглескиње
МЕЂУ женама заслужним у нашој историји, којима је посвећена ова изложба, су и две Енглескиње. То су Леди Пеџет и Флора Сандс, које су уз наш народ биле током балканских и Првог светског рата, али и касније.
У сарадњи са београдским "Икс Витамином" и новосадском "Бел арт" галеријом, на изложби ће се наћи и дела жена које стварају савремену уметничку сцену Србије. То су радови Ање Тончић, Едите Кадрић, Ирене Ковач, Јелене Јелаче, Јечене Блечић, Кристине Бајилп, Кристине Пирковић, Соње Гајић, као и једне Енглескиње, недавне гошће Београда, Џулије Пејтон Џонс, уметнице, историчарке уметности и некадашње директорке чувене лондонске галерије "Серпентајн".
Изложба ће бити отворена до 31. јануара.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)