ПРОФ. ДР ГИДЕОН ГРАЈФ ОДРЖАО СТУДЕНТИМА ПРЕДАВАЊА О ЈАСЕНОВЦУ: О суровом страдању српског народа
Проф. др Гидеон Грајф посетио је Суботицу на позив Фондације ”За српски народ и државу” и у свечаној хали Градске већнице одржао предавање на тему “Јасеновац – његово морално и историјско значење”.
Фондација за српски народ и државу
Предавању је присуствовао градоначелник Стево Бакић, затим Милован Дрецун, председник посланичке групе пријатељства са Израелом, полазници Академије младих лидера, студенти факултета у Суботици и сарадници Фондације.
Претходно је у сарадњи са Европским студентским форумом, СКОНУС-ом и Јединственом листом са Правног факултета организовано предавање и за студенте Универзитета у Београду, у згради Ректората.
Проф. др Грајф је истакао велики значај онога што Фондација ради за омладину Србије, имајући у виду да за културу сећања народа јако важно да се говори о историјским дешавањима.
Током разговора, такође, детаљно је образложио неке од многих разлика које су постојале између логора Аушвиц и Јасеновац.
”Жедња за крвљу је била главна разлика између усташа и немачких нациста. Ужасна особина усташа је што су желели да присуствују смрти, да је осете, док је код нациста то била ”чистија” смрт, били су сурови али су то радили на другачији, ”чистији” начин. Сама чињеница да је у Јасеновцу постојало 57 начина убијања Срба, Јевреја и Рома показује колико су усташе биле суровије и бруталније, што су и сами нацисти потврдили.”
Неисцрпно је одговарао на питања публике, између осталог и на то да подржава да се овај део историје и вид страдања промовише и кроз уметност, филм, музику, али са великим опрезом на то да се поштују научни докази и чињенице.
Додао је да је само 2 одсто нациста изашло на суђење што сматра да је јако сраман и мизеран број у односу на број жртава које су њихове одлуке и поступци однели.
Представници Фондације су истакли значај ових предавања и додали да је ово само један у низу пројеката и предавања која ће имати осврт на, иако тешке, али јако битне теме нашег народа и друштва.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (0)