НОВЕ НОТЕ ИЗ ИСТОРИЈСКЕ ШКРИЊЕ: Почиње пети циклус "Музиком кроз музеј" у Историјском музеју Србије
ТОКОМ четири циклуса пројекта "Музиком кроз музеј", до сада је организовано 120 концерата, на којима је учествовало више од 300 музичара, а вечерас Историјски музеј Србије и удружење UNICA ART, наступом харфисткиње Милене Станишић, и гитаристе Срђана Тошића свечано отварају пету сезону.
На програму су композиције Филипа Гласа, Алена Хованеса, Драгане Јовановић, Владимира Тошића, Максима Дијега Пухола и Милоша Раичковића. Специфичност ових концерата је што је на репертоару сваког и једно дело чије партитуре се чувају у архиву Историјског музеја Србије, а овога пута, како открива, за "Новости", Александра Димитријевић, виолинисткиња и председница удружења UNICA ART, то је народно коло "Бојарка", којим су се отварали балови на двору, у аранжману за харфу и гитару.
Кроз музеје света
ЦИКЛУС је, истиче Димитријевићева, добио интернационалну димензију, јер ће на њему учествовати извођачи из разних делова света, од Јапана (већ у децембру), преко Португалије, до Италије (долазе чак два састава):
- Наши учесници кажу да је то фестивал камерне музике који траје девет месеци. Наравно, не одустајемо ни од промоције младих талената. Новина је и својеврсни потциклус, назван "Музиком кроз музеје света", у оквиру кога ћемо у музеју у Лимасолу, на Кипру, имати први концерт у јануару, догодине. И они имају своју нотну архиву, па ћемо разменити музичаре, и свирати једну композицију из ИМС, и једну из њихове баштине.
- Циклус је постао познат управо по композицијама из нотне архиве Историјског музеја, који чува стару српску музику - наставља саговорница додајући да су та дела била инспиративна музичарима за нове интерпретације. - У овој петој сезони, проширићемо се и на музичаре ван Београда, па и наше земље, који ће изводити те композиције, али и донети неке своје. Тако смо од удружења "Гусле" из Кикинде добили њихову архиву, коју су донирали ИМС, и дали нам је на увид, да буде "расвирана" у новој серији концерата. Истовремено, Душанка Маринковић, ћерка др Бранислава Бране Војиновића, некадашњег управника Српског народног позоришта, донирала је ИМС свој музички архив. Тако и приватна лица и институције поклањају оно што су сачували, не би ли се те ноте чуле у нашем циклусу и биле звучно забележене, али и остале у националној музикој архиви.
Према речима саговорнице, припрема се и друга књига "Музиком кроз музеј", у којој ће се наћи концерти из четврте и пете сезоне. Та монографија ће уз програме концерата, биографије музичара, фотографије, садржати и кју-ар кодове, преко којих ће моћи и да се слушају концерти. У књизи ће бити објављен и текст дирекорке ИМС Душице Бојић, о свакој од композиција из архиве, које су део концертних репертоара. Јер, свака има своју причу.
ПРВЕ ФОТОГРАФИЈЕ "ОРЕШНИКА": Украјински истражитељи испитују остатке руске ракете (ФОТО)
УКРАЈИНСКИ истражитељи почели су да испитују остатке Орешника, нове руске балистичке ракете средњег домета, која је недавно употребљена у нападу на Дњепар, и представља најмоћније оружје употребљено у рату до сада.
24. 11. 2024. у 15:26
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)