НОВЕ НОТЕ ИЗ ИСТОРИЈСКЕ ШКРИЊЕ: Почиње пети циклус "Музиком кроз музеј" у Историјском музеју Србије

М.Краљ

10. 10. 2024. у 19:56

ТОКОМ четири циклуса пројекта "Музиком кроз музеј", до сада је организовано 120 концерата, на којима је учествовало више од 300 музичара, а вечерас Историјски музеј Србије и удружење UNICA ART, наступом харфисткиње Милене Станишић, и гитаристе Срђана Тошића свечано отварају пету сезону.

НОВЕ НОТЕ ИЗ ИСТОРИЈСКЕ ШКРИЊЕ: Почиње пети циклус Музиком кроз музеј у Историјском музеју Србије

Александра Димитријевић, Фото З. Јовановић

На програму су композиције Филипа Гласа, Алена Хованеса, Драгане Јовановић, Владимира Тошића, Максима Дијега Пухола и Милоша Раичковића. Специфичност ових концерата је што је на репертоару сваког и једно дело чије партитуре се чувају у архиву Историјског музеја Србије, а овога пута, како открива, за "Новости", Александра Димитријевић, виолинисткиња и председница удружења UNICA ART, то је народно коло "Бојарка", којим су се отварали балови на двору, у аранжману за харфу и гитару.

Кроз музеје света

ЦИКЛУС је, истиче Димитријевићева, добио интернационалну димензију, јер ће на њему учествовати извођачи из разних делова света, од Јапана (већ у децембру), преко Португалије, до Италије (долазе чак два састава):

- Наши учесници кажу да је то фестивал камерне музике који траје девет месеци. Наравно, не одустајемо ни од промоције младих талената. Новина је и својеврсни потциклус, назван "Музиком кроз музеје света", у оквиру кога ћемо у музеју у Лимасолу, на Кипру, имати први концерт у јануару, догодине. И они имају своју нотну архиву, па ћемо разменити музичаре, и свирати једну композицију из ИМС, и једну из њихове баштине.

- Циклус је постао познат управо по композицијама из нотне архиве Историјског музеја, који чува стару српску музику - наставља саговорница додајући да су та дела била инспиративна музичарима за нове интерпретације. - У овој петој сезони, проширићемо се и на музичаре ван Београда, па и наше земље, који ће изводити те композиције, али и донети неке своје. Тако смо од удружења "Гусле" из Кикинде добили њихову архиву, коју су донирали ИМС, и дали нам је на увид, да буде "расвирана" у новој серији концерата. Истовремено, Душанка Маринковић, ћерка др Бранислава Бране Војиновића, некадашњег управника Српског народног позоришта, донирала је ИМС свој музички архив. Тако и приватна лица и институције поклањају оно што су сачували, не би ли се те ноте чуле у нашем циклусу и биле звучно забележене, али и остале у националној музикој архиви.

Фото ИМС Илија Пејовски

Харфисткиња Милена Станишић и гитариста Срђан Тошић

Према речима саговорнице, припрема се и друга књига "Музиком кроз музеј", у којој ће се наћи концерти из четврте и пете сезоне. Та монографија ће уз програме концерата, биографије музичара, фотографије, садржати и кју-ар кодове, преко којих ће моћи и да се слушају концерти. У књизи ће бити објављен и текст дирекорке ИМС Душице Бојић, о свакој од композиција из архиве, које су део концертних репертоара. Јер, свака има своју причу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ШАМПИОН ИДЕ У ПЕНЗИЈУ: Легендарни Тајсон Фјури завршио каријеру (ВИДЕО)