ТРАГАЊЕ ЗА СВЕТЛОШЋУ МЕЂУ ЈАВОМ И СНОМ: Добривоје Добри Стојановић, добитник награде за уметност Вукове задужбине
СВОЈ живот не могу да замислим без сликања. Сликарству нису потребне дефиниције, оно је само себи довољно, јер је и поезија и лепота и светлост.
Ово тврди ветеран наше ликовне сцене Добривоје Добри Стојановић, ком је у Свечаној сали Вукове задужбине, уручена награда за уметност ове институције, а додељена му је за „изузетне резултате којима улази у ред великих вуковаца и прегалаца српске културе и уметности“. За Стојановића је ово признање које додељује установа која чува нашу темељну баштину, потврда која га мотивише да насатви даље, и додаје:
-Доста давнно, након што сам се вратио са специјализације у Белгији, био сам ангажован да урадим сценографију за Вуков сабор у Тршићу. И од 1973. датира нека моја посвећеност и блискост са оим што нам је Вук оставио.
Свечано уручење
НАГРАДА Вукове задужбине за науку, додељена је Новици Милићу, за књигу „ГОЗБЕ. Мишљење и певање у антици и ренесанси“ (I Антика и II Ренесанса), чији је издавач Мост арт Југославија. О лауреатима су говорили проф. др Слободан Грубачић, дописни члан САНУ, председник Одбора за науку Задужбине, академик Светислав Божић, председник Одбора за уметност, као и проф. др Бошко Сувајџић, председник Скупштине Вукове задужбине, који је уручио признања, уз др Бранка Златковића, председника УО Вукове задужбине и Видоја Петровића, градоначелника Лознице.
У центру његових уметничких интересовања је, каже човек, који му јеинспирација:
-Он стуб постојања и живљења. Човек је можда најсавршеније биће које егзистира на овој планети и треба се дивити његовој перфекцији- сматра лауреат. - У овим мојим сликарским сећањима лебде жене, животиње, птице, чудновата митолошка бића или личности из маште, из прича и легенди, као и необични детаљи отргнути из заборава, попут разних пејзажа, биља, плодова. Због тог поетског момента, моје сликарство је независно од тренутка припадности. Нема ту печата моде као спољне озбаке епохе и страсти. Више је усмерено ка интроспекцији, него ка декларисању било ком правцу.
Пре више више од три деценије велики Мића Поповић, забележио је о радовима нашег саговорника: „Добри се не двоуми; њему је сопствени ликовни знак сигурно полазиште и једини ауторитет који признаје. У филозофском погледу се Добријево дело налази (и добро сналази) у великој и сложеној породици надреалиста...“
-Моји радови имају исто порекло у сновима и присећањима где се преплићу елементи надреалног и фантастике – објашњава Стојановић. - То је поетско схватање човека. И можда реалнији свет од оног око нас. Тако, моје слике налазе исходиште између сна и јаве, могућег и немогућег, подсвесног и свесног, ирационалног и рационалног, логичког и халуцинативног.
Усамљени свет који ишчекује
МИ не мможемо поуздано да утврдимо где престаје мисао, где се смењује сан и када почиње живот- тврди саговорник. -То је свет напуштен, усамљен, заборављен, намучен, узнемирен...Свет који нешто ишчекује, нада се и пита: где сада, куда даље?
Догодине би, још према жељи и препоруци великана чији се ликовни свет, такође, сместио између јаве и сна- Љубе Поповића, овај сликар требало да одржи изложбу у ваљевској Модерној галерији, а потом би највероватније гостовао и у Савременој галерији у Суботици. За излагање његових радова заинтересоване су и друге институције.
-Већ дуго ме преокупира светлост, без које човек не би могао да постане. Она је врло важна, значајна, посебно за слику. Сваки човек трага и за неком својом, сопственом светлости, али и светлости божанској- закључује Стојановић, који и дае верује у мисао Достојебског да је: „дошло време да само лепота може спасити свет...“
ПРВЕ ФОТОГРАФИЈЕ "ОРЕШНИКА": Украјински истражитељи испитују остатке руске ракете (ФОТО)
УКРАЈИНСКИ истражитељи почели су да испитују остатке Орешника, нове руске балистичке ракете средњег домета, која је недавно употребљена у нападу на Дњепар, и представља најмоћније оружје употребљено у рату до сада.
24. 11. 2024. у 15:26
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)