ЦРТЕЖИ И СКУЛПТУРЕ УРОША ТОШКОВИЋА У МОДЕРНОЈ ГАЛЕРИЈИ ВАЉЕВО: Уметник изван свог времена
У Модерној галерији Ваљево у суботу 12. октобра биће отворена изложба “Цртежи и скулптуре” Уроша Тошковића. Изложба обухвата дела настала од 1954. до 1990. године.
Историчар уметности Здравко Вучинић у тексту каталога изложбе “Моћ линије”, истиче да је Тошковић сходно осећањима цртао потиштене људе, рањенике, мртве ратнике. Сликао је лица бедника и мученика, сиромаха аветињског погледа, патње, ужаса и бола. Лица која одају знаке смрти. Стања изгнаности и отуђености.
- У питању су деформисане главе са гримасама и урлицима – наводи Вучинић. - Лица у грчу, Бедника и мученика, војника и генерала изгубљених битки, претворених у симбол страдања и опомене. Цртао је измучене главе са гримасама, немим вапајима и крицима. Речју, обликовао је галерију непоновљивих људских прилика, заправо читаву галерију ликова и портрета, у карактеру јасно изнијансираних, подигнутих до патоса и психолошке драме, на граници са апсурдом.
Тошковић је у цртежу и скулптури препознао примарна средства изражавања. Процес стварања је темељио на идеји изједначавања живота и уметности. Сећање на призоре Другог светског рата и истраживање модалитета промена које ратне околности условљавају били су основ за развој Тошковићеве поетике, стоји у најави изложбе у Модерној галерији Ваљево.
- У портретима је налазио неисцрпне могућности за трансформацију облика – вели Вучинић. Уздизао их је до неслућених призора, до наднаравне визуре, којом је желео да овлада, неки пут засени и шокира. Тежиште није почивали на радњи, већ ликовном аспекту. Истрајавао је на схеми неочекиваних линеарних метода и ритмичких гибања, који су настајали следом уверљивих потеза, без намере да зађе у причу.
Радови на предстојећој изложби део су приватне колекције Ненада Радовића, чија је посвећеност стваралаштву Уроша Тошковића учинила да сегменти опуса настали у Паризу, Њујорку, Лос Анђелесу, Београду и Подгорици буду сакупљени у збирку и доступни јавности.
- О Тошковићу је тешко, чак нецелисходно промишљати у распонима класичних аспеката – закључује Здравко Вучинић. - Његова дела су од почетка била посебна. Изазивала су шок, нихилизам и песимизам, чак неку врсту деструкције. Зато их је отежано увести у токове академских кретњи. Трајао је изван свог времена. Нераскидиво је везан за своју судбину, која је одредила сваки његов потез.
Зачетник Медиале
Урош Тошковић био је један од оснивача друштва пријатеља Балтазар које ће прерасти у групу Медиала. Од 1957. боравио је у Паризу као стипендиста француске Владе и завршава Школу лепих уметности код Мориса Бријаншона. У Паризу остаје до 1977. године и организује низ самосталних и групних изложби. У два наврата путује у Сједињене Државе, 1967. у Њујорк, а 1969. у Лос Анђелес и Аризону. Од 1977. до 1996. живи и ствара у Београду. Године 1996. одлази у Црну Гору, где остаје до краја живота. Преминуо је 2019. године у Подгорици.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СУСРЕТ МЕРКЕЛОВЕ И ТРАМПА Питао је за Путина, а папа јој рекао: "Савијај, савијај, савијај - али осигурај да не пукне"
ДОБАР део одломака се односи на састанак који је имала са Трампом у Белој кући у марту 2017.
21. 11. 2024. у 17:17
Коментари (0)