КРЛЕЖА,СТО ГОДИНА КАСНИЈЕ: "Шарлота Кастели" у режији Бранислава Мићуновића на сцени Београдског драмског позоришта
КРЛЕЖА се враћа на београдску сцену: представа "Шарлота Кастели" по мотивима драме "Господа Глембајеви" (у адаптацији и режији Бранислава Мићуновића) премијерно ће бити изведена у суботу, 28. септембра, на Великој сцени "Оливера и Раде Марковић" Београдског драмског позоришта.
Овог пута у фокусу ће бити Шарлота, око које ће се "вртети" сви остали пишчеви ликови. Али, неће то бити само Глембајеви, редитељ је у своје читање Крлежине јунакиње и драме унео и остала дела ("У Агонији" и "Леда"), као и његову прозу, поезију, есеје. У сваком случају, како је јуче речено, биће то Крлежа од "А" до "Ш"...
- Шарлота је слојевита и инспиративна, зрно из кога све почиње, с биографијом од сиромашне девојчице до самог врха друштва - истиче Исидора Симијоновић, која игра насловну улогу. - С друге стране, Мићуновић је веома вешто и храбро укомпоновао и друга Крлежина дела у представу, а ми смо се трудили да задржимо пишчев језик и говор, али и да његово дело "препознамо" у нашем времену.
Редитељ Мићуновић истиче да је Крлежа, и после готово сто година од настанка драме (1929), "огромна персона" чија актуелност не пролази.
- Човек се, у међувремену, није много променио, остале су исте теме. Мада, неће то бити онакви "Глембајеви" какви су већ виђени на нашим сценама... Шарлота Кастели је у промискуитетној вези са великим бројем лица која се крећу око ње и то се да извући из драме. У том смислу нисам ништа "додовао" што Крлежа већ није рекао. Природно је да градећи овај лик ослушкујете и све те еротско-психолошке вибрације. Шарлота указује на позицију жене данас, јуче, сутра. У нашој представи је ова жена, обележена проблематичним моралом, у суштини је много искренија и етичнија од свог окружења које је равнодушно, огрезло у апатији, убиству, крви...
У оваквом читању Крлеже, како је рекао Мићуновић, нашао је сличности са скандинавском драматургијом (Стриндбергом и Ибзеном) у чијим драмама је често жена у фокусу, њен положај и лимити које друштво намеће.
Драматург Драгана Трипковић каже да су током процеса били вођени прецизном руком редитеља, који је глумачку игру довео на сам врх позоришног умећа:
- Пролазили смо кроз непрегледан простор Крлежиних начина на који је посматрао жену, писао о њој, не само у "Глембајевима" него и другим делима - "Вучјак", "Адам и Ева", "Кристофор Колумбо"... Мићуновић је од почетка имао јасан задатак да Крлежино дело комуницира са савременим тренутком.
Екипа представе
УЗ Исидору Симијоновић, у представи играју Марко Гверо, Андрија Кузмановић, Дуња Стојановић, Павле Пекић, Милан Зарић, Амар Ћоровић и Данијел Сич. За клавиром је Стефан Ћирић.
Сценограф је Александар Денић, костимограф Татјана Радишић, композитор Стефан Ћирић, сценски говор потписује Радован Кнежевић, а сценски покрет Марија Миленковић.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СУСРЕТ МЕРКЕЛОВЕ И ТРАМПА Питао је за Путина, а папа јој рекао: "Савијај, савијај, савијај - али осигурај да не пукне"
ДОБАР део одломака се односи на састанак који је имала са Трампом у Белој кући у марту 2017.
21. 11. 2024. у 17:17
Коментари (0)