ОТПОР И ПРЕМА РЕЧИ "РУСКИ" У НАСЛОВУ: Како ће српски кандидат за Оскара бити дочекан у америчкој Академији
ДЕВЕТ гласова чланова селекционе комисије за избор српског кандидата за награду "Оскар", пресудило је да ће се на 97. додели награда Америчке академије филмске уметности и науке у категорији за најбољи међународни филм, надметати "Руски конзул" Мирослава Лекића. Тако је одлучено да нас, уместо непретенциозне топле приче "За данас толико" Марка Ђорђевића, која је добила седам гласова, или бескомпромисног остварења Младена Ђорђевића "Радничка класа иде у пакао" са три гласа - у Холивуду представља филм који провоцира већ самим насловом, а притом нас враћа на кључне тренутке зачетка косовске кризе!
Тачније, нас враћа, а америчком гледаоцу покушаће да актере и разлоге за ту кризу предочи. Врло је тешко одговорити на питање како ће најпре чланови америчке Академије, а потом и тамошња публика - која се одавно према свим "балканским чворовима" одредила наградивши "Ничију земљу" Тановића (поручивши нам безмало дословце "Поједноставите то мало"), доживети филм о проблемима на Космету. Филм, чија се радња одвија у земљи која се тада није звала као она која је "Руског конзула" послала пред Академију. А сам назив, "Руски конзул"? Наслов који је, потврђују нам то и аутори, будио негативне асоцијације и конотације пре но што је ико уопште погледао филм?! Тешко да ће ма који гледалац из САД, макар то био и најтемељније образовани и информисани члан Академије, истражити даље од оног "руски" које у данашње доба буди све аларме, поготово са оне стране океана, и потрудити се да сазна да је реч о роману Вука Драшковића. О причи која, у сваком случају, са Путиновом Русијом нема баш никакве везе.
Једно је неспорно - Филмски центар Србије, ауторска и продуцентска екипа, морају бити спремни да се боре за филм, за право на неострашћено сагледавање и пријем "Руског конзула" у САД.
- Већ смо имали лоша искуства која су се односила на перцепцију наслова, пре свега, то "Руски конзул" изазивало је забуну, отпор и неку врсту негативних конотација, без обзира на то што филм уопште није био погледан - открива, за "Новости", Мирослав Лекић. - Свакако, очекујемо и неку врсту проблема и могућност лоше перцепције, шта год стајало иза њих. Сада је на нама да добро осмишљеном кампањом предочимо, и обзнанимо о чему се ту ради, какав је то филм, да је то прича која носи универзалну позитивну поруку, да "Руски конзул" није острашћен, већ управо сугерише да је само кроз дијалог могуће доћи до разрешења, иако сам филм не покушава да разреши, да понуди коначно решење косовског чвора.
Спремни су, тврди Лекић, на борбу против фантома, и сви који учествују у "прекоокеанском подухвату" путовања "Руског конзула" у Америку, учиниће све што могу да разбију укорењене предрасуде и допру до што већег броја, у овом случају страних гледалаца.
Често се међу овдашњим критичарима, били они лаици или зналци, може чути да Србија баш увек изабере и пошаље као кандидата филм који ће се (моћи) протумачити као пропаганда, што у случају "Руског конзула" делује још компликованије будући да је реч о слојевитој причи, о дубоком и трајном проблему, коју притом многи не желе ни да погледају - чим чују наслов!
- Јасно је да постоји тренд поједностављивања ствари, како код наших аутора тако и, одавно, код америчке публике и чланова академије који очекују свођење ствари на добре и лоше момке - наводи Лекић. - Можда је баш то мисија овог филма, да ту слику почнемо да разбијамо. Тешко је ићи против устаљених навика и предрасуда које доводе до априори лоше перцепције али не смемо се препуштати. Није лако ни проценити шта је могуће урадити и на који начин, но даћемо све од себе, да осмислимо мудар и ефикасан маркетиншки наступ, уз познавање и поштовање локалних околности, мислим на америчке, и да извршимо неку врсту позитивног притиска.
Прича о Руском конзулу
СРПСКИ доктор-психијатар Илија Југовић после смрти пацијенткиње у Београду, по казни партије, одлази у Призрен, где добија посао лекара опште праксе и упознаје професора историје Љуба Божовића, самозваног "Руског конзула" - наизглед психијатријског пацијента који тврди да ће ускоро "Русија опет постати Русија, а Косово ће опет бити српско". Против њега се окрећу локални албански моћници, прикривени сепаратисти, као и чланови партије. "Руски конзул" једини је који упркос притисцима одбија да прода кућу и сукобљава се са моћником, а у његову заштиту стаје доктор Југовић.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)