ОПАНЦИ СУ ЗА ПОНОС: Етнографски музеј најавио серију програма, којима ће следеће седмице обележити 120 година од прве сталне поставке
ДАНАШЊИ клинци, који купују фирмиране патике, требало би да знају да су им преци носили опанке, и да се тога не стиде, јер је то нешто чиме би требало да се поносимо, истакао је Марко Крстић, директор Етнографског музеја, најављујући серију програма, којима ће следеће седмице бити обележено 120 година од прве сталне поставке наше народне баштине.
Наиме, поводом прославе стогодишњице Првог српског устанка уприличено је 20. септембра 1904. свечано отварање прве сталне изложбе Етнографског музеја, а томе у част, истог датума ове године, на дан музеја, уз наступ ансамбла "Коло" и хора "Лола", биће отворена изложба "Меморија - теренска истраживања Етнографског музеја". Вече пре тога, чувари нашег етно-звука, браћа Теофиловићи, наступом ће обележити свој јубилеј: четврт века од првог солистичког концерта одржаног управо у овој институцији на Студентском тргу, односно 25 година од првог издања "Чувари сна", кога су, такође промовисали на овом месту.
Од следећег четвртка (19. септембра), па до недеље (22. септембра), биће одржана и серија панел дискусија, чије теме ће се кретати од дигитализације у институцијама заштите, до пиротског ћилима. Биће обележена и слава музеја, Мала Госпојина, и организоване радионице за најмлађе.
Кустос Татјана Микулић, начелница одељења за проучавање етнографског културног наслеђа, објаснила је како су дошли на идеју да поставку "Меморије" посвете теренским истраживањима, којима се обогаћивао музејски фонд. Она је подсетила да је са прикупљањем етнографског материјала почело и пре оснивања установе, да је истраживања финансирало Министарство просвете, а да се тадашња држава поносила тим реткостима и приказивала их на изложбама у Русији, Великој Британији... Предмети који су крајем 19. века били пред руском публиком, и данас се чувају у Санкт Петербургу.
Једна улазница - четири музеја
ВРЕМЕ је да се култура врати грађанима Србије, и дође на место које су, у међувремену, заузели неки други садржаји, истакао је између осталог Марко Крстић. Директор Етнографског музеја, најавио је и заједнички пројекат са Природњачким музејом, Музејом Југославије, Музејом науке и технике - "Једна улазница четири музеја", који ће бити промовисан током обележавања јубилеја на Студентском тргу.
- Некада су теренска истраживања била велики изазов, јер су се истраживачи на коњима упућивали у неприступачне пределе, некада и по невремену - испричала је Микулићева. - Уз пут су сусретали ораче, копаче, свадбене поворке... Народ их је увек срдачно прихватао, па су тако и могли да дођу до вредних предмета и прате различите феномене.
Наглашавајући како наше народно наслеђе није ништа анахроно, директор Крстић је изнео став да ће ова институција, која постоји 123 године, наставити да ради "на брендирању српске традиције на најбољи могући начин". Он је најавио и да музеј припрема нову сталну поставку.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)