БУРНЕ ГОДИНЕ ДВОРСКИХ СПЛЕТКИ: Први пут објављене "Успомене на краља Петра" Добросава М. Ружића

Драган Богутовић

10. 09. 2024. у 15:58

Изузетно животне и читљиве белешке "Успомене на Краља Петра" Добросава М. Ружића (1854-1918), краљевог личног секретара и пријатеља, библиотекара, министра просвете и писца, иначе таста Милоша Црњанског, први пут су недавно обелодањене у издању Архива Војводине и "Адлигата". Рукопис у коме је представљено бурно време од 1903. до 1915. сачувао је ауторов унук др Добросав Д. Ружић, професор Машинског факултета у пензији. Као у роману, пред читаоцима се одвијају дворске интриге, кризе владе, страначка подметања и прелетања, страни интереси и утицаји.

БУРНЕ ГОДИНЕ ДВОРСКИХ СПЛЕТКИ: Први пут објављене Успомене на краља Петра Добросава М. Ружића

Успомене краља Петра

Рођени Ужичанин, аутор је студирао у Цириху и Минхену, био добровољац у Српско-турском рату, хапшен и осуђиван због "велеиздаје", онемогућен да буде професор Велике школе Указом краља Милана Обреновића, осуђиван и због нештампане козерије. Био је и председник СКЗ, а остало је забележено да је у једном сандуку пронашао и сачувао Мирослављево јеванђеље које је предао престолонаследнику Александру. Две последње године провео је као заточеник логора у Аустрији одакле се вратио тешко болестан и убрзо преминуо у Крушевцу. Из два брака имао је деветоро деце, између којих је и Видосава Вида Ружић која се удала за Црњанског.

Успомене краља Петра

 

- Дневници су писани лично, за себе, са могућношћу да их евентуално једнога дана прочита најужа породица. Препуни су значајних непознатих информација, сликовитих детаљних описа који оживљавају једно тешко време, објашњавају закулисне радње. Ружић оштро критикује и детаљно записује сваку манипулацију политичких странака које покушавају да своје уске интересе остваре разним злоупотребама и манипулацијом Краља. Нарочито оштро критикује црногорског краља Николу за којег је краљ Петар био убеђен да су га поткупили Аустријанци - каже Виктор Лазић уредник књиге. - Дневник пружа другачију слику о томе како је изгледало владати Србијом почетком 20. века. Чак је и најомиљенији владар имао свакодневних проблема и мука. Ружић описује и краљева искрена настојања да уведе демократију западног типа, да се у унутрашња политичка трвења не меша осим ако није у питању највиши национални интерес, а чак и тад нерадо и са стрепњом да не уруши демократске вредности. Сазнајемо много и о међународним односима и односима између великих сила, између осталог и како мишљење Руског цара са којим је краљ Петар разговарао, нису поштовале чак ни руске амбасаде.

У првом делу рукописа оживљена је прошлост дата сликом династије Обреновића чију је бахатост Ружић уочио када је постао библиотекар краљеве библиотеке: "У кошу за бацање хартије нашао сам и Устав којег је краљ Александар дао у споразуму са партијама (са стране су биле примедбе Краљеве)". Затечену духовну запуштеност краљ Петар ће покушати да промени али, како бележи Ружић: - У тако разривеном партијском животу где су владале страсти и партијски интереси, није било лако владати уставно и по законима. Свака партија очекивала је заштиту и помоћ од Краља, свака је мислила да је само она способна да управља земљом.

Успомене краља Петра

 

За љубав ручка

 

У књизи је дато и ово: "Био је то 25. новембар, када ме је Краљ позвао телефоном. Кад сам отишао Краљ се жаљаше на министра Миловановића, који се прави већи Аустрофил од грофа Форгача, аустроугарског посланика у Београду. За љубав ручка Форгачевог учинио би све."

- Из дневника се може видети како је покренут политички лист "Србија" о чему се мало зна, истиче мр Слободан Радовић. Ружић је ово забележио: "Краљ ми је још раније био понудио 1000 динара месечно да дам коме који ће покренути чисто политички лист без партијског обележја. Ја сам нашао Драгутина Илића, песника, и он је покренуо лист "Србију", не знајући тачно од куда је та помоћ. Говорио сам му да новац даје мој пашеног Јова Милошевић из Трста.

- Читалац ће запазити јак моралистички нагласак који аутор рукописа ставља приликом представљања нарочито оних личности које су се вешто прилагођавале промени режима или страначкој припадности - истиче Радовић. - Отуда обиље позитивних и негативних примера као што је престројавање генерала Магдаленића који "на глас да је краљ Александар верио гђом Драгом Машин, ту веридбу ватрено осуђивао, а када му је после од краља дато за генерала и када је постављен за дивизијара београдског, он је постао најватренији бранилац те монструозне веридбе". У галерији несимпатичнијих је и министар Андра Николић: "Ах како је био мизеран и јадан овај Андра под Обреновићима, није смео ни зуба поломит, а сад једног уставног владаоца назива слабим". Веома негативно дати су и ликови Ђорђа Карађорђевића и кнеза Арсена, оца кнеза Павла, који је био "раскошан пустолов, живео је разуздано, бесно, иако је имао једну од најлепших и најбогатијих жена руске аристокрације - од породице кнеза Демидова". Знатан део рукописа односи се на "подметања клипова" књаза Николе српском двору које је било таквих размера да је руска влада после посете краља Петра 1911. саопштила кнезу Николи: "Да се мане једном изазивања и вређања Србије, јер ће се првом таквом приликом одузети сва помоћ коју му Русија даје. И то је упалило. Сад и кнез Никола ћути".

Успомене краља Петра

 

(Пре)тешка круна

Занимљив детаљ у "Успоменама" дат је о крунисању краља Петра 1904: "Круна је била направљена по моделу професора Валтровића у Паризу од комада Карађорђевог топа. За време крунисања у цркви Краљ је морао неколико пута да скида круну и да је даје генералу Грујићу да је држи. Круна је била веома тешка."

- "Успомену на краља Петра" треба читати као узбудљиво лично виђење догађаја са мноштвом детаља који побуђују радозналост читалаца да их испитује и пореди са опште прихваћеним тумачењима догађаја. При томе, не треба испуштати из вида да су записи нека врста поруке поштеног и оданог човека династије Карађорђевића које он оставља као прилог историографији првих деценија 20. века. Овакви рукописи имају своје место у српској мемоарској прози - закључује Радовић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
(МАПА) ПУТИН ВЕЋ НАЦРТАО НОВУ МЕТУ У ДОЊЕЦКУ: Пада кључни украјински град, Руси напредују у Торецку - муке за Кијев тек долазе

(МАПА) ПУТИН ВЕЋ НАЦРТАО НОВУ МЕТУ У ДОЊЕЦКУ: Пада кључни украјински град, Руси напредују у Торецку - муке за Кијев тек долазе

РУСКЕ трупе напредовале су у Торецку, кључном логистичком чворишту Украјине и главној тактичкој мети Москве у региону Доњецка, према украјинском каналу "Дип стејт".

15. 10. 2024. у 19:38

ШТА СЕ ДЕСИЛО НЕПОСРЕДНО ПРЕД СМРТ ЗУКОРЛИЋА: Проговорио отац покојног муфтије - видели се четири сата пре: Мени сузе иду, а она...

ШТА СЕ ДЕСИЛО НЕПОСРЕДНО ПРЕД СМРТ ЗУКОРЛИЋА: Проговорио отац покојног муфтије - видели се четири сата пре: "Мени сузе иду, а она..."

ОТАЦ покојног народног посланика у Скупштини Србије и муфтије Муамера Зукорлића, хаџи Мехдија Зукорлић, испричао је до сада непознате детаље из живота свога сина.

17. 10. 2024. у 18:29

Коментари (0)

ПОВРАТАК ОТПИСАНОГ: Вавринка је одувао Рубљова за полуфинале Стокхолма (ВИДЕО)