ГРАДИТЕЉСКЕ ТРАГЕДИЈЕ: "Одважни подухвати" Шарлоте ван ден Брук истражују проклетства 13 архитеката
ЈЕДНА од најпознатијих зграда у Бечу свакако је Државна опера. Готово да нема туристе који је неће обићи и испред ње се сликати. Зато звуче невероватно, чак бласфемично, новински написи из доба градње: "Сикардсбург и Ван дер Нул немају стила. Грчки, готски, ренесанса, њима је све то исто!"
Архитекте које су пројектовале оперу, Аугуст Сикард фон Сикардсбург и Едуард ван дер Нул, немилосрдно су разапињани у штампи и оговарани по бечким кафанама 19. века. Њихов грех, заправо, био је - одважност и уметничка визија. Презирали су имитације и већ уморни неокласицизам. Желели су нову архитектуру. Трачеви, лажи и измишљотине прво се одражавају на Сикарда, који доживљава нервни слом. За њим пуца и Ван дер Нул, који ће се обесити 3. априла 1868. Десет недеља касније, 11. јуна, умреће и Сикард. Неће дочекати свечано отварање опере, 25. маја наредне године.
У књизи "Одважни подухвати" белгијска песникиња Шарлоте ван ден Брук прикупља тринаест прича о трагичним архитектама. Неки су данас признати и цењени, док су други сасвим заборављени. Заједничко им је то што су или извршили самоубиство или их прати такав глас.
Она је годинама путовала по Европи и Америци, обилазећи последња дела уметника и градитеља о којима пише, и створила делом мемоарску, делом путописну, делом рефлексивну прозу. У књизи, која обухвата период од четири века, нашли су се многи визионари, попут Италијана Ламонта Јанга, човека који је од Напуља желео да направи зелену оазу и који је први смислио градску жичару, али су га савременици исмејали. Убио се као седамдесетосмогодишњак, 1929. године, у торњу сопственог дома, Виле Ебо. Ауторка га назива "астронаутом из средњег века". Под сличну категорију могао би се подвести и Стар Гидрон Кемпф са својом баштом кинетичких скулптура у Колорадо Спрингсу, који је себи просвирао мозак у 78. години, када руке нису хтеле да га слушају. Смисао у живљењу без стварања није видео.
Или Реџиналд Виклиф Гир, који је, оставши млад удовац, уложио себе у голф терене Пајн Вели, у Филаделфији. Желео је да направи најизазовнији рај за голфере, али трава упорно није хтела да се прими на песковитом терену, а новца је понестало. Пуцањ се проломио 24. јануара 1918. Данас су голф терени Пајн Вели најпрестижнија затворена заједница на свету.
ЉУБАВ И ЉУБОМОРА
ГЛАЗГОВСКУ четворку чинили су архитекте Чарлс Рени Мекинтош, дизајнер Херберт Макнер и сестре Маргарет и Френсис Мекдоналд. Маргарет ће се удати за Чарлса, Френсис за Херберта и бити разапета између његове љубоморе на њен рад, мајчинства и уметности. Убија се 1921, а Херберт њене радове уништава.
Тужна је и прича о младом архитекти Реџиналду Виклифу Гиру, који се убио када се челична кровна конструкција биоскопа Никербокер, његовог "чеда", срушила под теретом снега и убила стотинак људи, у Вашингтону, али и прича о валонској библотеци, на Малти, са вредним књигама које изједа жижак. Библиотека је последње дело својевремено славног сицилијанског архитекте Стефана Итара. На неразјашњен начин Итар је преминуо 1790, само шест дана пре завршетка здања.
Књигу је с холандског превела Мила Војиновић, а издавачи су "Трећи трг" и "Сребрно дрво".
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)