ПИСАЊЕМ ПРОТИВ ЗАБОРАВА: Књижевници Сесил Вајсброт уручена награда "Александар Тишма" у Новом Саду

Ј. СИМИЋ

26. 06. 2024. у 10:55

У СВЕЧАНОЈ сали Матице српске у Новом Саду, у години обележавања стогодишњице рођења Александра Тишме, француској књижевници и новинарки Сесил Вајсброт свечано је, за њен целокупан књижевни опус, уручена трећа по реду Међународна награда са Тишминим именом.

ПИСАЊЕМ ПРОТИВ ЗАБОРАВА: Књижевници Сесил Вајсброт уручена награда Александар Тишма у Новом Саду

Фото Б.Лучић

У својим романима и есејима Вајсбротова тематизује Холокауст. Она је потомак јеврејске породице у Пољској, а тему Холокауста разрађује у својим делима да би, како је казала, ту трагедију задржала у сећању.

- Велику част за мене представља награда "Александар Тишма" као и то што сам по први пут у Новом Саду - казала је Сесил Вајсброт, пошто јој је председница жирија Илма Ракуза, швајцарска књижевница и критичарка, уручила ово престижно признање, а затим је додала да је - у Француској читала Тишмине романе, добро се сећа "Књиге о Бламу", али да, нажалост, Тишма "није више толико популаран као што је био деведесетих".

Објаснила је да се у Француској о трагедији Јевреја у Другом светском рату дуго ћутало због одговорности државе у том страдању.

- Моја генерација, која је рођена после катастрофе, живела је у сенци те трагедије јер је то било нешто о чему се није говорило. Ја о томе пишем како бих Холокауст задржала у сећању. У последњих 20 година о томе се доста говори, али сада се налазимо у тренутку када је пред нама нова катастрофа. Сматрам да о таквим догађајима треба писати како бисмо се суочили са прошлошћу али и будућношћу - рекла је Сесил Вајсброт.

Међународни жири награде "Александар Тишма" оценио је да је она одлична списатељица и "Тишмина књижевна кћерка".

- Тема Холокауста њена је књижевна спона са Тишмом. Претходни лауреати били су Ласло Дарваши из Мађарске и Давид Албахари из Србије и сада је добро што је ту награду добила жена из Француске - рекла је Илма Ракуза, председница жирија у којем су били и писац Ласло Мартон, књижевна критичарка Владислава Гордић Петковић, аустријски писац Карл Маркус Гаус и француски књижевник Матијас Енар.

Створио мит о Новом Саду

ПРЕДСЕДНИК Матице српске проф. др Драган Станић подсетио је да је Тишма провео готово читав свој радни век у овој институцији, у којој је најчешће у поподневном смирају и написао неке од својих романа.

- У својим делима начинио је бриљантан књижевни мит о Новом Саду, Војводини и целом панонском простору - казао је Станић.

У најужем избору за признање нашло се осам познатих европских писаца. Поред Вајсбротове, ту су били и Слободан Шнајдер, Ласло Вегел, Сергеј Жадан, Анџеј Стасјук, Татјана Цибулеак, Александар Хемон и Семездин Мехмединовић.

Екранизације

У ИМЕ Фондације чији је оснивач и председник Тишмин син Андреј, познати мултимедијални уметник најавио је да је у току формирање спомен-собе посвећене његовом оцу. Припремају се и научни скупови о академиковом књижевном делу, као и два филма по његовим романима "Употреба човека" и "Женарник".

Фондација "Александар Тишма" основана је у августу 2016. године с мисијом да популарише сећање проучавање дела академика и књижевника Александра Тишме (Хоргош, 1924 - Нови Сад, 2003). Међународна књижевна награда додељује се сваке друге године писцу за укупно или појединачно књижевно дело, написано и објављено на било ком светском језику, а преведено и објављено на немачком, енглеском или француском језику.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

СРАМНО ПИСАЊЕ БРИТАНАЦА: Ударили на Мареја због Ђоковића