САЊАО ДА СЕ ВРАТИ НА СВОЈЕ КОСОВО: Академик Светомир Арсић Басара оставио неизбрисив траг у нашој уметности

Драгана Матовић

13. 05. 2024. у 14:43

ВАЈАР Светомир Арсић Басара био је драгоцен човек, стамен и непоткупљив у својој уметничкој истини и истини живота који је проживео. Његово дело сачувало је уметнички високо артистичан однос према средњовековљу, према корифејима српске средњовековне државе, притом је носило озбиљан кубистички дах у својој структовности.

САЊАО ДА СЕ ВРАТИ НА СВОЈЕ КОСОВО: Академик Светомир Арсић Басара оставио неизбрисив траг у нашој уметности

Фото Дом културе Грачаница

Овако академик и композитор Светислав Божић за "Новости" говори о свом пријатељу, академику Басари који је пре два дана преминуо у 96. години. Тужну вест сазнао је од уметникове старије ћерке.

- Басара је стигао да буде активан и актуелан до дана до кога је физички живео и да његова уметност и његова вештина не остану уморени неким давним временом - каже Божић. - Он је прогресирао своје стваралаштво и његов ум је био веома бистар у креативном смислу. Није само констатовао ствари него је стваралачки био бистар и прогресиван. Верујем да ће остати једна од најзначајнијих личности у нашој историји, историји уметности, јер је успоставио нове стандарде на дивним и вредним темељима. Дело Светомира Арсића Басаре је нешто што ће српском народу кроз времена која долазе бити велика утеха и велико познавање онога што смо видели, научили и с чим треба да живимо. Сачувао је Косово и Метохију у својим делима. То је пут који треба следити и у геополитичким потезима које будемо радили.

Светомир Арсић Басара, Фото З. Јовановић

 

Тесла на мапи КиМ

 

ПРОШЛЕ године Басара је извајао Николу Теслу на мапи Косова и Метохије и поклонио га Теслиној научној фондацији из Филаделфије. Поклон академика и вајара требало би да се нађе у сталној поставци Музеја "Никола Тесла" у Њујорку. Иначе, његова дела се налазе у нашим и светским галеријама, музејима и приватним колекцијама.

Весто о смрти Светомира Арсића Басаре изненадила је академика Душана Оташевића.

- Нисам знао да је преминуо - рекао нам је Оташевић. - Много ми је жао. Дуго је био активан, али је у последње време ретко долазио на састанке у САНУ. На последњих неколико није га било. Његово дело дубоко је укорењено у властито тле, у Косово и Метохију и њихову историју. Избором тема, ослањајући се на старе занате за обраду дрвета и гвожђа, а при томе не запостављајући достигнућа модерне уметности, Басарино дело заузима изузетно место у историји савремене српске скулптуре.

Рођен у селу Севац подно Шар-планине, академик, вајар, уметник који потиче са Косова и Метохије, уметничко образовање стицао је у Нишу и Београду где је дипломирао на Академији за примењену уметност. Године 1961. добио је покрајинску Децембарску награду, коју је вратио 1987. у знак протеста против албанског национализма и насиља над српским народом. Његова каријера се кретала узлазном линијом и добијао је све значајне покрајинске и струковне награде. Његово ствралаштво везано је за његов завичај, трагичну историју српског народа, смисао живљења и жртве. Од скулптуре "Хирошима" (1975) његово дело одражава саму суштину судбине Косова и Метохије. У то време бива изабран за декана Академије уметности у Приштини, али како је све угроженији постаје ангажовани уметник, а његове скулптуре попримају милитантну форму. После тога следе године све снажнијег интересовања уметничке критике и публике за његов рад, посебно у београдским круговима. Циклуси из тог периода остављали су и критику и публику занемеле од дивљења. Члан је САНУ од 1994. године. После бомбардовања 1999. напустио је Косово и Метохију и дошао да живи и ствара у Београду. Осим скуптуром, бавио се и писањем приповедака. У Академији наука прошлог пролећа представио је аутобиографску збирку прича "Пут за Дечане". Иако је у Београду живео окружен бригом и пажњом својих, такође успешних кћери и њихових породица, Басара завичај није заборавио.

Дом културе Грачаница

 

Фото Н. Карлић

 

Први пут у Грачаници

 

ПРЕ две године у Грачаници је организована прва самостална изложба академика Басаре у његовој уметничкој каријери дугој шест деценија. Изложба је приређена у оквиру обележавања седам векова постојања манастира Грачанице и седам векова од упокојења краља Милутина. Присутнима се тада обратио путем видео-поруке у којој је рекао:

- Велика је част излагати у Грачаници. Грачаница је наше свето место, у Грачаници живе часни и поштени грађани који се херојски боре да правда влада међу народима. "Грађани Грачанице стали су уз свој народ", речи су Вука Караџића забележене у време Првог српског устанка, "у време зло и мучно, у дане када се чињаше да је угашен живот српскога народа". У Грачаници буктиња слободе није престала да светли, историја њене грађане памти као неустрашиве хероје у неравноправној борби за нормалан људски живот под сунцем косовског неба.

- Непрестано сањам Косово, свој завичај - говорио је Басара. - Сањам како се враћам, али никада тамо не стигнем. Много ми недостаје, јер то је мој духовни простор. Човек се осећа најсрећније у простору где се роди. Ако је принуђен да оде из свог завичаја, као да је престао да дише, да живи на прави начин. Ја радим, стварам и тиме на неки начин лечим себе. Рад ме смирује, јер имам потребу да радим. Рад је у ствари таленат који човеку не да мира, он је у сталном изазову да нешто уради.

Говорио је Басара да су његова дела повезана са судбином његовог народа:

- Рођен сам као Србин и не могу ништа друго да будем. То нисам бирао, то је моја судбина. А ако сам то, то морам и да останем, да то будем. Присталица сам тога да уметник своју земљу изграђује. То није национализам. Далеко од тога. То је једна хумана тежња у човеку да своју земљу сврста у ред лепих земаља.

Инспирација генерацијама уметника

 

МИНИСТАР културе Никола Селаковић је у телеграму саучешћа написао да је са тугом примио вест о смрти нашег истакнутог вајара и писца, академика Светомира Арсића Басаре, дивног човека, родољуба, борца НОБ-а, писца, али најпре уметника чији је јединствени таленат и преданост уметности оставио импозантан траг на нашој уметничкој сцени.

- Остаће упамћен као велики стваралац и инспирација генерацијама уметника - навео је Селаковић. - Као академик, професор, оснивач Ликовне колоније у Дечанима и иницијатор оснивања Клуба ликовних уметника Косова и Метохије, исказао је снагу аутентичног ствараоца и његов одлазак представља ненадокнадив губитак за српску културу.

Историчар уметности Јован Деспотовић, који се дуго бавио Басариним делима, истицао је да су она успешан тумач дугог периода од педесетих година прошлог века све до данас.

- Басара је живео два, чврсто увезана паралелна живота, један забележен у његовој биографији од дечачког доба, ђачког, студентског, професорског и академског периода, и други утиснут у облик, пластичну форму дрвета које је доживљавао и третирао као истозначну и истовредну страну властите личности - рекао је Деспотовић. - Мало је примера у српском савременом ликовном стваралаштву да је толико дубоко у нечије дело утиснута чиста емоција аутора, да је толико интензивно проживљаван сваки његов део, па и онај најмањи, готово невидљив елемент форме, да су толико чврсто преплетени, увезани спољашњи и унутрашњи дамари бремена, драматичних и лирских тренутака, усуда историје, садржаја индивидуалне и колективне меморије.

Породица је на фејсбук-страници објавила да ће време и место сахране бити накнадно објављени.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи