И ДАНАС СУ НАМ ПОТРЕБНИ - НЕСВРСТАНИ!: Велики италијански уметник Микеланђело Пистолето на отварању своје изложбе у МСУ

М.Краљ

11. 05. 2024. у 00:16

ПРИВУКЛО ме је да поново дођем у Београд, и представим своје идеје, у овом важном тренутку, то што су некада баш овде - Тито, из Европе, Насер, из Африке и Нехру из Азије, 1963. заједнички основали Покрет несврстаности. У то доба постојао је сукоб имеђу капиталистичког система са Запада, предвођеног Америком, и комунистичког Истока, на чијем челу је био СССР, па је то био један нови концепт. И данас нам је потребно нешто слично, што би нас на тај начин повезало као што су онда несврстани ујединили три континента

И ДАНАС СУ НАМ ПОТРЕБНИ - НЕСВРСТАНИ!: Велики италијански уметник Микеланђело Пистолето на отварању своје изложбе у МСУ

Фото Бојана Јањић

Овим речима обратио се највећи живи италијански уметник Микеланђело Пистолето новинарима у Музеју савремене уметности, где је јуче, на два новоа здања на Ушћу, отворена његова изложба "Превентивни мир". Ово није први пут да је међу нама овај легендарни аутор, чија дела се налазе у најзначајнијим светским музејима. Како је то јуче нагласила, Маријана Коларић, директорка МСУ и кустос поставке, "нити је Пистолету непознат Београд, нити је Београду непознат Пистолето".

Фото Бојана Јањић

 

Иако је овај виспрени и усправни деведесетогодишњак, присутан у нашој средини још од првих издања Битефа, "Превентивни" је прва његова самостална изложба. На којој ће се наша публика упознати са његовим капиталним делима попут "Слика огледала", "Венере од крпа", "Минус објеката", пројеката "Волети разлике - уметнички покрет за међумедитеранску политику", "Трећи рај", као и различитих скулптура, инсталација, фотографија, видео-записа, раних акција у јавном простору... Говорећи о важности разумевања различитости које чине наш свет, аутор значајан у глобалним размерама, нагласио је:

- Различитости су у основи мога концепта, јер без њих немате ни оно у средишту што их спаја. То су увек три круга, односно два различита елемента која се у центру мешају, комбинују, и то је место креације. То је формула креације: комбинација елемената који заједно стварају нови, који није постојао раније. Исти систем креације створио је и универзум. Један елемент чинили су простор и време, други маса и енергија, а онда се између њих десила експлозија из које је све настало. Тако је и у уметности.

Фото Бојана Јањић

 

Уметност и култура, према његовом мишљењу, имају улогу и да стварају мир, насупрот природи за коју је својствен сукоб различитости.

Деликатан историјски тренутак

ПРЕМА речима Маријане Коларић, директорке МСУ, Пистолетова изложба не настоји да буде још један у низу уметничких догађаја, већ има за циљ да дубински подстакне на размишљање о садашњем деликатном историјском тренутку ратова и сукоба који не само да односе животе већ уништавају љубав, наглашавајући културне и етничке разлике међу људима. Поставка, како је рекла, гледаоце позива да "доживе естетско и контемплативно искуство у оквиру којег се многа друштвена питања актуализују кроз супротстављене вредности: стварно и виртуелно, материјално и духовно, тежина и лакоћа свакодневних предмета, њихова лепота и ружноћа, све у намери да се укаже на дубљи смисао ствари и удахне живот новом и могућем".

- Тако настаје "Превентивни мир", како се и зове ова изложба. Ми смо као и животиње агресивни. Али као људске јединке, не би требало да "једемо" друге људе. То радимо да би увећали нашу моћ. Иако би требало да буду организоване да стварају мир у свету, све империје, ипак, носе симбол лава, који "једе" децу. И данас се деца убијау у ратовима зато што нека империја жели да напуни свој стомак.

Фото Бојана Јањић

 

Као један од најзначајнијих представника правца арте повера, веома утицајног у Италији и Европи шездесетих и седамдесетих година прошлог века, Пистолето је нагласио да сам назив једино дословно значи сиромашна уметност, а да је њен пун смисао заправо у есенцијалности, тежњи ка суштини уметничког стварања. Како је покрет настао у време растућег конзумеризма, уметници су се томе супротставили, тежећи да се ослободе притиска капиталистичке економије. Говорио је и о својим радовима са огледалима, значају проналажења уметничког идентитета, аутономности, аутопортретима...

"Трећи рај" у Парку пријатељства

ТОКОМ трајања изложбе биће изведен трајни симбол "Трећег раја" у Парку пријатељства испред Музеја у знак мира, пријатељства и италијанско-српских дипломатских односа, као и обележавања стогодишњице постојања италијанске резиденције. А према речима директорa Италијанског института за културу у Београду, Робертe Чинкотe, ускоро ће се на српском, појавити и Пистолетова књига "Формула стварања". Изложба ће бити отворена за посетиоце до 10. септембра.

- Моји радови нису статични, фиксирани заувек. Веома волим да стварам уметност која активира могућности повезивања - додао је уметник наглашавајући значај потребе за повезивањем преко уметничких дела.

Присетио се и времена када нас је раније походио, и додао:

- Београд је био и још је веома леп. Сећам га се као много традиционалнијег града, а сада примећујем много светла, живота... Београд је увек био престоница, не само у локалном смислу, већ је био веома важан град у међународним везама. Битеф је за нас био велика прилика када смо почели са групом "Зоо" да стварамо уличну уметност. Ми смо тада "уметничке животиње" пустили на улицу, ослободили их из кавеза. Желели смо тим изласком покажемо да је наша слобода нешто важно. Зато ми је фантастично што сам данас поново овде, због тог стварања слободе - закључио је Микеланђело Пистолето.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НЕМА ВИШЕ МИРА Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом