ПОСЛЕ ЏОЈСА НИЈЕ МОГАО ДА ПИШЕ У ИРСКОЈ: Француска списатељица Мајлис Бесри о свом роману "Треће доба" о Семјуелу Бекету

В.Ц.С.

13. 05. 2024. у 11:07

ИСКУСТВО писања омогућило ми је да живим други живот. Помислила сам, ако је тако, зашто онда не бих била стари Ирац који је умро кад сам имала седам година. Тако је настао роман "Треће доба", чији је главни јунак Семјуел Бекет, открила је француска књижевница Мајлис Бесри, гошћа манифестације "Молијерови дани", у Београду.

ПОСЛЕ ЏОЈСА НИЈЕ МОГАО ДА ПИШЕ У ИРСКОЈ: Француска списатељица Мајлис Бесри о свом роману Треће доба о Семјуелу Бекету

В.Ц.С.

Бесријева је испричала како ју је мајка послала у Ирску да учи енглески јер је језик добро учити "у једној католичкој земљи".

- Заљубила сам се у ту земљу у којој старија господа устају усред паба и почињу да рецитују или певају. Тамо сам доживела ствари као нигде другде. Толико много пада киша да имате утисак како пада хоризонтално, а ви немате шта друго да радите него да читате. Ирски је постао мој други језик, као што је француски постао Бекетов језик - објаснила је Мајлис Бесри.

На питање професора и преводиоца Бекетових дела Иване Ђурић Пауновић, Бесријева је изнела своје мишљење зашто је Бекет изабрао да пише на француском (па је своја дела потом преводио на енглески). Како је сликовито описала, био је то "француски пун ирског":

- Писао је на француском јер је било тешко писати на матерњем језику после Џојса! Бекет је био писац који не пише. И тако све до Другог светског рата. Интровертан, скоро мизантроп, имао је тамне периоде и одао се алкохолу. У Француску је емигрирао готово случајно, отишавши на размену. У ствари, томе је претходила психоанализа, током које се дошло до закључка да би спас могао да нађе у писању и удаљавању од мајке, са којом је имао компликоване односе. У Француској постаје члан Покрета отпора. Једва је избегао хапшење, када га је издао луксембуршки свештеник, побегавши са женом у планине. На путу се са сељацима трампио за воће и поврће и упознао јеврејског сликара Хајдена. Све ће то касније постати мотиви у "Чекајући Годоа" - испричала је Бесријева.

В.Ц.С.

Ивана Ђурић Пауновић, Мајлис Бесри и Владислав Бајац

Када се, након рата, вратио у Ирску, затекао је уместо строге и сурове мајке, беспомоћну старицу. Тада доживљава откровење и, како каже ауторка, "проналази своје унутрашње страхове и трауме", али уместо да се бори против њих, он их ставља на папир. Враћа се у Француску као болничар ирског Црвеног крста, дању ради на обнављању разрушене болнице, ноћу пије и обилази борделе. И пише.

"ЧЕКАЈУЋИ ГОДОА" НА САЈМИШТУ

ВЛАДИСЛАВ Бајац, главни и одговорни уредник "Геопоетике", која је објавила "Треће доба", поменуо је петнаестогодишње пријатељство Бекета и Радомира Константиновића, познатог југословенског филозофа и књижевника. Двојица пријатеља размењивала су разгледнице и писма, из којих се види колико се Бекет није осећао комотно у улози нобеловца. Такође је подсетио на судбину представе "Чекајући Годоа", која је непосредно после светске премијере стигла до контролне пробе у Београдском драмском позоришту, али није доспела до публике све до 1956. године, када је одиграна у Атељеу 212. У међувремену је играна у сликарском атељеу Миће Поповића, на Старом сајмишту.

- Бекет је свирао Џојсове и Прустове партитуре. Мислим да сам ушла у његове вибрације и почела да се забављам с књижевношћу. Оно што сам написала био је мој субјективни доживљај Бекета, његов глас у мојој глави. Био је стар, живео је у дому, имао је Паркинсонову болест и тремор руку, али је маштао и писао. Нобеловац у дому, међу људима којима су главне теме да ли ће пити јогурт или ићи у тоалет. Сам је себе режирао као глумца у позоришту, испитујући своје нове неспособности. Ирац са црнохуморним односом према старости. Посетила сам тај дом и док сам чекала директорку, старица која је дремала у колицима пробудила се, махнула ми и поново задремала. Било је то тако бекетовски - констатовала је Бесријева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи