У ГРАДУ МЛАДОСТИ - "ТРАГЕДИЈА МЛАДОСТИ": Пред шабачком публиком премијерно дело "њиховог" Душана Ковачевића

В.В.С.

07. 05. 2024. у 15:13

ШАБАЦ је град мога детињства и ране младости. И увек се враћам у мој град са посебним осећањем и сећањем на године кад сам упознао овај необичан, леп, узбудљив и трагичан свет исписан касније у мојим драмама, сценаријима и књигама. Прву позоришну представу сам одгледао у шабачком позоришту као ученик основне школе. Тог дана нисам знао ни слутио да улазим у кућу која ће бити мој животни позив и моја љубав са данима велике среће, успеха и туге као у свим љубавима.

У ГРАДУ МЛАДОСТИ - ТРАГЕДИЈА МЛАДОСТИ: Пред шабачком публиком премијерно дело њиховог Душана Ковачевића

фото Шабачко позориште

Овако говори Душан Ковачевић уочи сутрашње (9.маја) премијере његовог комада "Лари Томпсон, трагедија једне младости" у Шабачком позоришту.

По речима редитеља Стевана Бодроже пред гледаоцима ће се наћи прича о животу позоришта и позоришних људи, животу који је "мимо света", јер "царства могу пропадати, цивилизације се урушавати, земље тонути у грађанске ратове, али мали позоришни човек живи свој сан у коме је позориште најбитнија ствар на свету..."

- Ако је театар институција у којој се по природи ствари негују илузије, у којој се живи од њиховог неговања, да ли он може да послужи као метафора тога да су сви наши животи илузија? - пита се Бодрожа. - Да ли, ако саосећамо са судбином јунака једне аустралијске серије, ми заправо дубље осећамо универзалне вредности живота, кроз емпатску повезаност са тим јунаком, него што исто осећамо у сусрету са сопственим животом? Да ли је на крају крајева стварност као систем руских бабушки: у илузији се налази још једна илузија, у тој илузији још једна, и тако у бескрај... Душан Kовачевић поставља ова питања на један духовит и дирљив начин, а ми смо тежили да створимо лирску сатиру, пуну саосећања према људима који у ефемерне проблеме театра, и једне телевизијске серије, беже од великих проблема својих душа.

Играју Соња Миливојевић, Владимир Миливојевић, Милош Војновић, Страхиња Баровић, Кристина Пајкић, Синиша Максимовић, Драгана Радојевић, Деана Костић и Вељко Ераковић.

Драматург је Марија Стојановић, сценограф Тања Жиропађа,костимограф Селена Младеновић, док је сценски покрет био задатак за Душана Арсенића.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру