ПРЕДИЋ ВЕРОВАО У ИСТИНУ И ЛЕПОТУ : Богат пратећи програм изузетне изложбе ГМС у Галерији САНУ
ВЕЋ месец и по у Галерији САНУ у Београду, несмањену пажњу поштовалаца ликовне уметности, плени изложба Галерије Матице српске „Урош Предић. Достојанство свакидашњице," аутора Снежане Мишић и Игора Борозана.
У оквиру пратећег програма изложбе посвећеном једном од највољенијих српских сликара, у Галерији САНУ у Београду, у среду, 24. априла у 18.00 сати биће одржано предавање музејске саветнице Јелене Межински Миловановић "Урош Предић и његова дела у Српској академији наука и уметности".
Поставши 30. јануара 1884. године дописни члан Српског ученог друштва, Урош Предић је проглашен за почасног члана Српске краљевске академије 15. новембра 1892, за дописника Академије уметности СКА 26. јануара 1909, а прави члан СКА постао је 3. фебруара 1910. године.
Због балканских и Првог светског рата који је уследио, Предић је изложбу својих сликарских радова на Свечаном скупу СКА организовао тек 7. марта 1920. и тако ступио у сва права и дужности правих Академика. Учествовао је у раду тела СКА, на бројним састанцима и скуповима Академије уметности СКА, а касније Одељења ликовне и музичке уметности САН. За живота Академији је поклонио портрете шест њених председника – Стојана Новаковића (на слици), Јована Жујовића, Јована Цвијића, Слободана Јовановића, Богдана Гавриловића и Александра Белића, и три редовна члана Бране Петронијевића, Михаила Петровића Аласа и Марка Мурата.
Тестаментом је Академији оставио слике за које је лично био везан – портрете двеју истакнутих интелектуалки филозофа и преводиоца Ксеније Атанасијевић и вајарке Вуке Велимировић, као и ведуту Београда сликану са балкона његове куће. У САНУ се данас чувају и Предићев портрет композитора Петра Крстића и икона Светог Димитрија.
Урош Предић ((Орловат, 1857 — Београд, 1953) веровао је да истином и лепотом може да се створи боље друштво. Због улоге коју је имао у српском културном, уметничком и друштвеном животу крајем 19. и у првој половини 20. века остао је у националном сећању један од највећих сликара и добротвора.Сачувано је више од 1.700 његових дела.
Изложба у Галерији САНУ трајаће до 26. маја уз богат пратећи програм, предавања и радионице.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)
БИЛА је најмоћнија политичарка у великој Југославији у коју је маршал Јосип Броз Тито имао толико поверења да је до данас остала једина жена премијер једне комунистичке земље
21. 12. 2024. у 21:27
Коментари (0)