ДУХОВНА АПОКАЛИПСА СВЕТА: Дан на 60. Бијеналу обележили политички протести и запажен наступ Александра Денића (ФОТО/ВИДЕО)

Б. Ђорђевић

17. 04. 2024. у 16:04

УЗ бучне протесте против Израела и Америке и стотине демонстраната који пружају подршку Палестини, војнике под пуном опремом који стрпљиво подносе бесомучно фотографисање затвореног израелског Павиљона, бацање и цепање летака, сталну шетњу карабињера, протицао је дан вернисажа у Ђардинима.

ДУХОВНА АПОКАЛИПСА СВЕТА: Дан на 60. Бијеналу обележили политички протести и запажен наступ Александра Денића (ФОТО/ВИДЕО)

Фото Б. Ђорђевић

Јубиларно, 60. Бијенале у Венецији, одвија се притиснуто политичким и идеолошким порукама, самим тим што се и овога пута у једном од простора представља и лажна држава Косово.

Фото Б. Ђорђевић

Недалеко од израелског (који је затворен и уметници штрајкују) и америчког простора испред којег су се вијорили црвени папири са натписом: „Не смрти у Венецији. Не геноцидном павиљону“, међу столетним боровима који су пригушивали буку и бес, већ јуче је било јасно да ће Павиљон Србије и дело Александра Денића добити велику пажњу многобројник посетилаца, медија и критичара. Стајало се у реду за улазак на нашу „Exposition coloniale – Колонијалну изложбу“. Светски признати уметник Денић каже да својом поставком жели да покаже да смо сви ми мали људи, да смо колонизовани великим капиталом.

- Ништа ново, али пре је у игри био друштвени и политички моменат у том домену колонизације. Чини ми се да се то сад потпуно изгубило. Гледајући са стране тај феномен колонијализма, питање је да ли се он сада манифестује као нека нова, хибридна врста јер је искључиво у служби великог бизниса – каже Денић.

Аутор представља осам објеката и сви они су коментари на по једно парче наших живота, као Европљана.

- Не мислим на политички аспект него географски – додаје Денић.

А из нашег павиљона гости излазе замишљени. Видели су духовну и културну апокалипсу света у коме живе. Слику европског друштва окупираног од великих центара моћи, једно место испражњено од људи и људскости, потонуло у владавину робних марки и материјализма. „Европа трејд марк“, гајбице Кока-коле, фото аутомат који неочекивано блицне на сваких неколико минута, телефон чија звоњава сабласно одјекује, пластичне столице „Маде ин Кина“...

- Јуче смо имали посету највећег кустоса Ханса Улриха, што мислим да је преседан и да он никада раније није ушао у српски павиљон. Упутио је искрене комплименте. И већ смо прексиноћ ушли на листу павиљона који морају да се виде – каже Денић.

Пројекат је изведен у контексту онога што је кустос овогодишње смотре Адријано Педроса и задао као тему – „Странци свуда“. Реферише на друштвене појаве, социјалне неправде, на ликовно убедљив начин, сматра комесар изложбе Јелена Медаковић.

Поводом протеста испред израелског и америчког павиљона, као и политичког ангажовања на уметничкој смотри, Медаковићева каже да да је то данашња неминовност.

- Да би дали на актуелности свом раду и сами уметници подгревају одређене дебате и политичке поруке шаљу, између осталог и овим штрајком. Само бих се запитала да ли је иста ситуација била пре две године са Русијом и Украјином. Русију смо кенселовали потпуно а данас када причамо о Израелу и Палестини стављамо се на једну страну. Аршини су различити и можда нас то и чини странцима свуда. Нигде нисте равноправни, увек неко може да вас оптужи за нешто. Видела сам са коликим страхом наши људи скупљају све ове памфлете који се деле и бацају. Заиста имамо трауме од деведесетих, и људи се плаше да се случајно неки памфлет не односи на нас – каже Медаковићева.

Поводом наступа тзв. Косова, Медаковићева каже да они дуго раде на томе.

- Уметност је и дипломатска вештина којом се они изузетно вешто служе, намећући и промовишући своје поп певаче. Такође, имају једну малу, али умрежену и компактну групу визуелних уметника која кружи и из своје визуре коментарише и експлоатише догађаје на један за нас врло ружан и нетачан начин, а свет који није изнутра инволвиран, не зна о чему је заправо реч. Зато је за наш најважнија промоција Србије,, српског павиљона, српске сцене и српских уметника. Павиљон мора да буде стециште оних који ће развијати стратегију промовисања најбољих наших аутора, јер ми смо релевантна снага у уметничким круговима још од 19. века – закључује Медаковићева.

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕРИ У АКЦИЈИ: Борбена мисија у правцу јужног Доњецка

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину