СРПСКА И СРБИЈА У УЖИЧКОЈ БИБЛИОТЕЦИ: Кочићева дела у форми стрипа

Народна библиотека Ужице у сарaдњи са Народном и универзитетском библиотеком Републике Српске, приредила је изложбу „Стриповјетке“, реч је о приказу изабране прозе Петра Кочића у форми стрип – цртежа праћеног текстом.

СРПСКА И СРБИЈА У УЖИЧКОЈ БИБЛИОТЕЦИ: Кочићева дела у форми стрипа

фото промо

Изложба у Народној библиотеци Ужица, поред едукативне вредности продубљује везе стваралаца и публике из Републике Српске и Србије.

- Осим што учвршћује и афирмише наше културне везе, значај је вишеструк и у уметничком и у едукативном смислу. Када нас у доба доминације визуелне културе, аутори ове изложбе на овакав начин уведу у живописне књижевне светове Петра Кочића, када нас приближе његовом сатиричном духу, када освеже нашу језичку меморију и историјско памћење, када се време, простор и друштвена епоха из једне уметности преобразе у другу, онда је сасвим јасно да је понуђени облик представљања Кочићевог приповедачког генија био велики стваралачки изазов. Уласком у стрип на овај начин Кочићеви ликови добијају нову димензију - рекла је Душица Мурић, директор народне библиотеке Ужице.

Љиља Петровић Зечић, директорка Народне и универзитетске библиотеке Републике Српске захвалила се на могућности да се њихова библиотека представи у години у којој Ужице носи титулу националне престонице културе.

Град Ужице

- Ми библиотекари поред основних задатака имамо обавезу и дуг да књиге представљамо на различите начине, да будемо иновативни и да широј публици представимо нашу културу и духовност и управо смо ми ти који својим програмима заједно са колегама из позоришта, музеја, архива доносимо ту духовност у градове и људе који у њима живе. Тако је и са овом изложбом коју данас у Ужицу отварамо - нагласила је Петровић – Зечић.

Изложбу уприличену у оквиру програма „Ера културе“ отворила је градоначелница Ужица Јелена Раковић Радивојевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера

"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера

ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.

10. 07. 2026. у 12:18

ЈЕЗИВ СНИМАК! Кобра и питон у борби на живот и смрт - познато који рептил је изашао као победник (ВИДЕО)

ЈЕЗИВ СНИМАК! Кобра и питон у борби на живот и смрт - познато који рептил је изашао као победник (ВИДЕО)

ВОЗАЧИ на Тајланду наишли су на несвакидашњи призор поред пута. Снимили су борбу на живот и смрт два рептила, тачније борбу питона и краљевске кобре.

08. 07. 2026. у 17:19

Коментари (0)

ОСВЕЖЕЊЕ, АДРЕНАЛИН И ПОРОДИЧНА ЗАБАВА: Водич кроз најбоље аква-паркове у Србији овог лета!