У КЊИЖЕВНОМ КАФЕУ СА БРАШОМ: Представљање рада једног од најважнијих источнонемачких писаца и дисидента у Гете институту
КЊИЖЕВНИ кафе одржан у Гете институту, а поводом Светског дана поезије, 21. марта, био је посвећен стваралаштву Томаса Браша, значајног немачког писца, песника, сценаристе, редитеља и преводиоца Шекспира и Чехова.
Брашово стваралаштво je тек пре неку годину постало доступно српској читалачкој публици, када је издавачка кућа Радни сто прво објавила збирку поезије "Лепи 27. септембар", а недавно и прозну збирку "Пре очева умиру синови", чије је превођење подржала књижевна мрежа Традуки.
Браш је рођен у Великој Британији, у егзилу, где се његова породица због Холокауста склонила пред нацистима. Враћају се 1947. у Источну Немачку и отац постаје члан Централног комитета владајуће партије СЕД и заменик министра културе, да би се повукао са тог места када је његов син ухапшен као учесник демонстрација против уласка снага Варшавског пакта у Праг, 1968. године.
Томас је осуђен на две године затвора, али је раније пуштен на условну слободу и упућен на рад у фабрику.
- Збирка прича "Пре очева умиру синови", која се може читати и као лабави роман, јер се ликови и ситуације селе из једне приче у другу, резултат је управо тог рада у фабрици - објаснила је Бојана Денић, преводитељка дела, која је уједно основала издавачку кућу Радни сто.
Она је представила историјски контекст у ком је настало Брашово стваралаштво. Његова породица вратила се у Источни Берлин у исто време када су се после Другог светског рата вратили и Бертолд Брехт и Ана Зегерс. Следи велики устанак радника, 1953. године, па протест против совјетске интервенције у Чехословачкој, 1968, и то постаје преломна тачка и за самог Браша.
Пре затвора, избачен је са студија журналистике у Лајпцигу, због "вређања водећих личности" система. Као фабрички радник радио је све док му Хелена Вајгел, управница Берлинског ансамбла и Брехтова супруга, није пронашла посао у позоришној архиви.
Будући да није могао да објављује дела у НДР, Браш прелази на Запад 1976. године, где објављује прозу "Пре очева умиру синови" и збирку песама "Лепи 27 септембар". Међутим, како је истакла Бојана Денић, ниједног тренутка није дозволио да буде инструментализован као "дисистент из источног блока".
Филм Томаса Браша "Анђели од гвожђа" био је 1981. у селекцији Канског фестивала, а у његовом последњем филму "Путник - Добро дошли у Немачку", поред Тонија Кертиса играју Џорџ Табори и Катарина Талбах, његова животна сапутница.
За збирку поезије "Лепи 27. септембар" Криста Волф му је 1987. доделила Клајстову награду, а седам година пре тога примио је награду листа "Франкфуртер алгемајне цајтунг". По мотивима Брашове прозе и поезије Андреас Клајнерт је 2021. снимио филм "Драги Томасе".
- Двадесет седми септембар као датум везан је за понуду коју је Криста Волф добила од немачког часописа да забележи један обичан дан у свом животу. Изабрала је 27. септембар и од тада сваког 27. септембра из године у годину водила је неку врсту дневника, која даје одличан преглед културне историје Немачке и целе Европе. Браш 27. септембру посвећује песму у којој наводи шта он све није урадио тог датума, и по њој збирка добија име - каже Бојана Денић.
Оно што, по њој, карактерише Брашову поезију и прозу, јесте страх од стагнације и отуда његово кретање у оквиру исте књиге из жанра у жанр - из приче у драмску форму, па у поезију, па у лабави роман... Такође, сви гласови пружају отпор, они желе да оду, а истовремено и да остану. Не могу да се "уграде у систем", или, што би Браш рекао, изнад њих је "затворено небо челика".
Критичарка Маша Томановић, уредница у ИК ФМК књиге, истакла је да приче у збирци "Пре очева умиру синови", говоре о односу синова и очева, односно ауторитета, или још прецизније, о "мушкарцима који се селе из фабрике у фабрику", без јасног одређења локација. Ти мушкарци су у сукобу са другим мушкарцима, све време доминира осећај распадања и све време се гласови претапају из сећања у дијалог, па у опис, без јасно повучених граница.
На српски језик досад је, осим ове две збирке, објављена и драма "Lovely Rita", у другом тому Антологије савремене немачке драме (Zepter Book World, 2017).
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)