ЛЕПОТА БЕЛОГ МОРА МАСЛИЊАКА: Наступ Србије на првом Бијеналу уметности на Малти (ФОТО)
УГЛЕДНИМ светским смотрама визуелних уметности, попут Бијенала у Венецији, Квадријенала у Прагу, Бијенала дизајна у Лондону, Тријенала у Милану, на којима учествује Србија, од пре неки дан се прикључило Бијенале уметности на Малти.
Тема првог Бијенала уметности у Валети, које се одржава под патронатом Унеска, јесте "Бело море маслињака", а наша земља је међу онима која се представља у националном павиљону, у простору тврђаве Светога Елма, изложбом "Ликовност и наслеђе: визуелни дијалог који носи поруку о потребама чувања и заштите".
- Сликарство и вајарство као медији који носе идеју потичу од самих почетака препознавања уметничког израза у човеку. Тема концепта изложбе са site-specific карактерoм, два пола (женски и мушки), два основна елемента (вода и земља) и два медија покретног наслеђа (слика и скулптура) спајају се у дијалогу потреба за заштитом специфичности, истовремено наслеђа и савременог стваралаштва. Овај помало романтичан концепт односи се на романтични поглед на идеју "белог мора маслина" - истиче у концепту поставке кустоскиња и комесар Биљана Јотић, директор Музеја примење уметности.
Чувари тактилних форми
ИАКО смо у већини случајева под заштитом сматрали архитектонско пројектовање, непокретно и нематеријално наслеђе, овај пројекат намеће потребу заштите покретног и материјалног наслеђа и ликовних стваралачких техника. У доба паралелних реалности, физичке и виртуелне перспективе постојања, слика и скулптура представљају материју, тактилну форму која произлази из човека. Визуелни елементи композиције међусобно комуницирају и делују унутар композиције, носећи у себи концептуалне или просторне основе - пише у концепту изложбе којом се Србија представља на Малти.
На смотри која се одржава од 11. марта до 31. маја, у Павиљону Републике Србије, нашу ликовну сцену представљају три уметника, и то сликари Ивана Живић и
- За Србију је ово важан културни догађај на међународном плану - истакао је помоћник министра културе за међународне односе и европске интеграције Станко Благојевић, отварајући Павиљон Србије и преносећи поруку потпредседнице Владе и министарке културе Маје Гојковић. - Представљање савременог стваралашта на значајним међународним манифестацијама, и уметничке сцене у којој се огледа креативност, оригиналност, као и утканост традиције у наш осећај реалности, истовремено рефлектује посебност стила и универзалност израза и у културној политици Републике Србије заузима једно од најважнијих места.
Јотићева је истакла да у самом почетку развијања новог бијенала уметности, Малта позива на теме историје, наслеђа, мултикултуралности, спајања времена и простора.
- Овај помало романтичан концепт критички одговара на потребе трајања и очувања човека и природних процеса физичке реалности и бића у времену са префиксом "пост" и паралелних реалности. Време и простор су недељиви, а уметност реагује сензибилитетом својственом човеку - закључила је Јотићева.
БОНУС ВИДЕО - ДР Новости: Када треба почети са anti-age рутином
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)