БИО ЈЕ ГЕОМЕТАР ПРИЧЕ: О приповеткама Горана Петровића у Задужбини Иве Андрића
ПОВОДОМ Андрићеве награде 2006. године Горан Петровић (1961-2024), велики писац и академик који је прерано отишао, истакао је да је прича оно што суштински одређује и чини човека. Његовом приповедачком опусу посвећена је јучерашња трибина Задужбине Иве Андрића, у чијем је Управном одбору био неколико година.
- Писац Горан Петровић, јачи од сваке теме у својем приповедању, не увек и у животним приликама, на скуповима и у сусретима најчешће је ћутао, имао своје место кад редовно долази у САНУ и у Андрићеву задужбину, свуда где је имао задате обавезе, а нико од нас није ни помислио да он тако рано помишља како ће прећи на другу обалу, на ону одакле нема повратних термина - рекао је академик Миро Вуксановић, председник УО Задужбине, и присетио се њиховог последњег разговора, 23. јануара, око предноћних пола седам:
- И не слутећи да тада наши телефони бележе оно што се неће поновити, рекао ми је да лежи сам у болничкој соби, да су узели узорке, да очекује да ће међу својима бити кад стигну резултати, све на свој начин прецизно срочено, спорије но иначе, с паузама и кашљуцањем на крају, загонетно наговестио да има послић за мене и да ћемо о томе кад се будемо видели, али још нисам ни наслутио шта је хтео да заједно решимо и зато ћу на још један начин мислити о њему.
За Горана Петровића прича се непрекидно развија, а приповедањем се може премерити несагледивост свих постојања, нагласила је др Мина М. Ђурић, и истакла да су у његовим причама присутни и филм, и сликарство, и музика, и то од шлагера, трубе и ћемана, до композиција Бетовена, Мусоргског, Шостаковича. И закључила да је Горан Петровић неприкосновени геометар приче.
Говорећи о првој Петровићевој причи "Мало соли" из 1983, др Бранко Вранеш је рекао:
- У питању је кратка проза о нежељеном, а опет неизбежном сукобу између чешког дезертера Худека и српског војника Михајла Лутовца са почетка Првог светског рата. Прича започиње густим лирским описом попришта из перспективе чешког дезертера, која открива приповедачеву вољу да сагледа догађаје из угла наводног непријатеља. Прича се, након трагичног обрта, завршава дубоко ироничним приказом бесмисла рата и критиком ратног профитерства.
Петровићева збирка приповедака "Разлике", за коју је и добио Андрићеву награду, према мишљењу др Марка Аврамовића, можда је и најинтимнија његова књига:
- Она је то и топографски, и временски, и тематски, и сугерише нам да је, заправо, нека врста праве пишчеве личне карте. Скупу су присуствовале и Петровићева удовица Вера и ћерка Анђелка.
Оставио трајну вредност
САЗНАЛИ смо да је Горан Петровић учинио оно што припада старцима, поменутим и осталим, да није хтео никакав погребни испраћај, да је у свој огромни мрак ћутања хтео да оде са што мање сведока, да га не тражимо тамо где га нема, да га налазимо овамо, на отвореним страницама његових књига, и то на више језика истовремено отворених, да га чувамо у сећањима на сусрете са њим, овамо где је оставио све што има разлог да буде трајна вредност - рекао је Миро Вуксановић.
БОНУС ВИДЕО: ДР Новости: Када треба почети са анти- аге рутином
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
МАНАСТИР ОРГАНИЗУЈЕ ДОЧЕК НОВЕ ГОДИНЕ Док свет умире под Содомом и Гомором, отац Арсеније: "Места су ограничена, неопходна резервација"
У СВЕТИЊИ надомак Мионице, "најлуђа ноћ" постаје прилика за духовну обнову и литургијско славље, далеко од греха и световних искушења, кроз молитву, причешће и смирење, док свет издише под теретом "греха, блуда и Содоме".
25. 11. 2024. у 14:11
Коментари (0)