ЛИЦЕЈ - ЛИЦЕ НАШЕГ ТРАЈАЊА: Промоцијом књиге и изложбом о вредном здању у коме се налази Музеј Вука и Доситеја обележио 75. рођендан

М.Краљ

29. 02. 2024. у 11:03

МУЗЕЈ посвећен просветитељу и првом српском министру просвете Доситеју Обрадовићу и књижевнику и реформатору српског језика Вуку Стефановићу Караџићу - прославио је у среду, 28. фебруара, 75. рођендан.

ЛИЦЕЈ - ЛИЦЕ НАШЕГ ТРАЈАЊА: Промоцијом књиге и изложбом о вредном здању у коме се налази Музеј Вука и Доситеја обележио 75. рођендан

Фото Никола Скендерија

Основала га је Влада Народне Републике Србије на предлог Министарства просвете 28. фебруара 1949, а прве посетиоце примио је у јануару наредне године у здању у којем је од 1809. до 1813. радила Велика школа, прва високошколска установа основана током Првог српског устанка. И управо том здању, као централном објекту једне од наших најстаријих и најзначајнијих просторних културно-историјских целина, посвећене су књига и изложба, којима Музеј Вука и Доситеја, иначе део Народног музеја Србије, обележава годишњицу.

Поред овог јубилеја, ове године биће обележено и 180 година Народног музеја, подсетила је директорка Бојана Борић Брешковић, и додала:

- Вукова збирка оформљена је управо у крилу Мусеума Сербског. Она је чинила једну од првих стручно обрађених музејских збирки ондашњег Народног музеја, приспела поклоном Вукове ћерке, Мине Караџић Вукомановић, која је очеву заоставштину поклоника Краљевини Србији. Та оставина стигла је у Београд октобра 1897. приликом преноса његових посмртних остатака из Беча. Од Доситејевих личних ствари ништа није сачувано, јер је зграда Правитељствујушчег совјета, у којој је живео и умро марта 1811, изгорела 1813. године, приликом турског бомбардовања Београда.

Раскршће култура

ДОРЋОЛ, део Београда у коме се налази Музеј Вука и Доситеја, већ са својим именом, које на турском означава раскршће, одаје своју везу са отоманским наслеђем Београда - приметила је Бојана Борић Брешковић. - До 19. века, Дорћол су углавном насељавали Турци, са неком богатијом хришћанском или јеврејском породицом. Оријентални дух огледао се у сваком делу Дорћола - у изгледу, понашању, пословању, обичајима и свему другом што чини једну градску четврт.

Али на велики залог који је овај просветитељ оставио свом народу подсећа управо зграда на Дорћолу у којој је музеј смештен, о чему говоре књига и изложба "Лица Доситејевог лицеја", чији је аутор Елиана Гавриловић. О богато илустрованом издању, заснованом на темељним истраживањима, на промоцији говорила је Бранислава Јордановић, музејска саветница у пензији.

Фото Музеј Вука и Доситеја

Доситејев лицеј, акварел, непознати аутор

Фото-документарна изложба у Оџаклији, кроз споменичко наслеђе Београда представља подручје око Доситејевог лицеја, као инспирацију бројних уметника, фотографа и историографа у периоду друге половине 19. до осамдесетих година 20. века. Чине је репродукције слика, акварела, пастела и цртежа тушем и оловком, принтови фотографија и репродукције историјских мапа и карата старог Београда. На њој су приказани објекти, улице и знамените личности које су оставиле траг у нашој историји тога доба.

- Када је стављана под заштиту, ова културно-историјска целина добила је назив Подручје око Доситејевог лицеја, тако да су стручњаци Завода за заштиту споменика културе, архитекте, историчари већ тада увидели да ова зграда, има свој континуитет од краја 18. века, нешто што обележава овај крај Београда - каже за "Новости" Елиана Гавриловић, музејски саветник. - Још из турског времена, ова зграда је у континуитету коришћена 250 година. Једна је од најстаријих стамбених кућа, која је у својој историји мењала намену више пута. Мењали су се и власници, а од 1949. ту је смештен Музеј Вука и Доситеја. Управо се ту и налази њихова додирна тачка: Доситеј је био један од оснивача Велике школе, а Вук један од њених ђака прве генерације.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)