КЊИЖЕВНИ критичари бирају књигу године (13): Заспале речи и слике
ЛАВИРИНТИ поезије и прозе, историје и садашњице.
ЗОРАН ЂЕРИЋ (Нови Сад)
1. "ЗАПИС НА СТУБУ, ЈЕРУСАЛИМСКОМ", Селимир Радуловић ("Лагуна")
3. "НАПОКОН", Фрања Петриновић ("Академска књига")
4. "СЛИКЕ И ПРИЛИКЕ", Ђорђе Кубурић ("Повеља")
5. "ПСИХОЛОГИЈА ГРАВИТАЦИЈЕ", Ненад Шапоња ("Прометеј")
И за ову, као и за претходне Радуловићеве песничке књиге неопходно је познавати библијске основе, јер то је оно што његовим стиховима даје додатну, духовну, димензију, не ускраћујући им, притом, изузетну лиричност. Поезија Д. Радака креће се од инфатилизма ка цинизму, наизглед наивна и једноставна она, одједном, поентира, час у зачудност, час у неку противречност, градећи тако фантастичне или ироничне слике.Наративни потенцијал Ф. Петриновића огледа се у чињеници да уме да произведе приче, потом их комбинује у један, фикционалан свет, са семантичким и индексним својствима дискурса фиктивних особа. Ђ. Кубурић нас поново уверава да је његова лирика пуна хетерогености, сукоба различитих "стварности". Стигао је до градова из својих снова, литературе, из музичких светова (од класике до рокенрола). Песничка књига Н. Шапоње, поставља бројна питања и на њих, углавном, даје негативне одговоре и, управо због тога они "провоцирају чисту парадоксију".
* * * * * * * * *
ВАЛЕНТИНА ПИТУЛИЋ (Косовска Митровица)
1. "У КОСТРЕТИ", Слободан Јовић ("Чигоја")
2. "ДИМНИ ЗНАЦИ", Ђорђо Сладоје ("Штампар Макарије", ГБ "Жарко Зрењанин")
3. "ИЗМЕШТЕНИК", Драган Хамовић (" Прометеј")
4. "ЗАПИС НА СТУБУ, ЈЕРУСАЛИМСКОМ", Селимир Радуловић ("Лагуна")
5. "ПСИХОЛОГИЈА ГРАВИТАЦИЈЕ", Ненад Шапоња ("Прометеј")
С. Јовић, "искоса" посматра ситуације које нису у видокругу ужурбане свакодневице. У његовој поетици присутан је фактор изненађења, што његову пезију чини оригиналном, увек свежом. Ђ. Сладоје улази у пределе предачког наслеђа које на модеран начин оживљава преко чудесних метафора и метрике. Песник оживљава заспале речи и слике запретане у забораву. Талентован за минијатурне слике свакодневног живота Д. Хамовић оставља читаоца у сталном стању будности пред поетским лавиринтом у којем пролази кроз београдске улице, мапу српске историје, али и периферију. С. Радуловић у своју поетику транспонује библијске мотиве, уз стално присуство жанра молитве преко које успоставља трасцендентни однос са Богом и скривеним лирским субјектом који трага за смислом. У песмама Н. Шапоња сужавају се светови и слике које на фону чудесно добијене слободе, која се крије у језику, оживљава дечака заробљеног у телу одраслог човека.
* * * * * * * * *
ШЕФКЕТ КРЦИЋ (Нови Пазар)
1. "ЗАПИС НА СТУБУ, ЈЕРУСАЛИМСКОМ", Селимир Радуловић ("Лагуна")
3. "ИЗВОД ИЗ МАТИЧНЕ ЋЕЛИЈЕ", Есад Кучевић ("Интерпрет")
4. "У КОСТРЕТИ", Слободан Јовић("Чигоја")
5. "МАЧ ДЕСПОТА СРЕФАНА", Данило Јокановић (СКЗ)
С. Радуловић својим великим делом и његовом универзалношћу сведочи да писац трага за завичајем, од родног Цетиња, преко Н. Сада до Јерусалима, као духовног центра света.Ч. Вукићевић збирком песама потврдио је не само оригиналност свог певања, већ и да је један од водећих стваралаца своје генерације у региону. Књига Е. Кучевића својом тематиком и елоквенцијом представља изазов у времену које живимо. Сви есеји објављени у овом делу доживели су увид критичке јавности у актуелним новинама и часописима, на које аутор на време скреће пажњу читалаца. С. Јовић елоквентно представља своје мајанске медаљоне и белешке у којима камијански и кафкијански промишља време кроз које пролазимо, надајући се новим сновима. Дело Д. Јокановића сведочи о великом бремену традиције коју стварају В. Попа и А. Вукадиновић.
* * * * * * * * *
МИРОСЛАВ СТАЈИЋ (Нови Сад)
1. "КЊИЖЕВНОСТ С ПРЕДУМИШЉАЈЕМ", Владан Бајчета ("Академска књига")
2. "CURRICULUM VITAE", Рајко Лукач ("Агора")
3. "ДИМНИ ЗНАЦИ", Ђорђо Сладоје, (ГБ "Жарко Зрењанин")
4. "ЗАПИС НА СТУБУ, ЈЕРУСАЛИМСКОМ", Селимир Радуловић, поезија ("Лагуна")
5. "ПСИХОЛОГИЈА ГРАВИТАЦИЈЕ", Ненад Шапоња ("Прометеј")
В. Бајчета успео је да, промишљеним поступком, који подразумева не само књижевнотеоријско сагледавање дела Слободана Селенића, већ и покривање кључних топонима његове биографије, врати наш фокус на великог књижевника. Р. Лукач се у роману потврђује као врстан приповедач који, тематизујући веома осетљив период српске историје, комбинујући елементе документарне прозе и врсног трилера, чврстом наративном структуром и стилски упечатљиво прави искорак у односу на раније стваралаштво Ђ. Сладоје и овом збирком само потврђујe давнашњи суд да су његова певања иако, како сам вели, плод ломног пера, у ствари узлети лакокриле песничке руке. С. Радуловић препознатљивим молитвеним, исихастичним тоном, језиком мита и метафора, често у дијалошкој форми, слови о искушењима тела и душе, али и љубави. Н. Шапоња кроз поетску игру, симболима богатим, убедљивим језиком, истражује питање граница невидљивих страна песничког бића, "разапетог" између дечачке радозналости, неискварености, засићености и неповерљивости (са)зрелог човека.
Препоручујемо
КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (10.): Дела снажних слика и метафора
18. 02. 2024. у 18:00
КЊИЖЕВНИ критичари бирају књигу године (9.): Тражење смисла гласом љубави
17. 02. 2024. у 18:00
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)