КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (10.): Дела снажних слика и метафора

В. Н.

18. 02. 2024. у 18:00

КЊИГЕ које саопштавају значајне истине и сведоче о виталности духа писаца.

КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (10.): Дела  снажних слика и метафора

Илустрација Новости

ГОРАН МАКСИМОВИЋ (Ниш)

1. "У КОСТРЕТИ", Слободан Јовић ("Чигоја")

2. "ПАКРАЦ", Владан Матијевић ("Лагуна")
3. "ОДАВДЕ СЕ ВИДИ", Дејан Алексић (КЦНС)
4. "НЕСТАШНА МАРКИЗА", Јасмина Малешевић ("Галаксијанис/Беокликс")
5. "ЗАПИС НА СТУБУ, ЈЕРУСАЛИМСКОМ", Селимир Радуловић ("Лагуна")

Фото приватна архива

ПРИЛИКОМ избора књига објављених у 2023. години, усмерили смо се на текстове у којима долази до преиспитивања поетичких потенцијала књижевности, као што је потрага за суштином писања, за видовима егзистенцијалне драме, за имагинацијом савремене историје, за естетичким подтекстом свеколиког искуства, за бићем језика и алегоријско-гротескном мотивацијом уметничког света. У том погледу нарочито издвајамо романе Ј. Малешевић и В. Матијевића. Од песничких текстова издвојили смо књиге С. Јовића, Д. Алексића и С. Радуловића у којима је исказана лирска растројеност савременог човека између стварности и уметности, у којима је наглашено егзистенцијално странствовање, као и потрага за проналажењем смисла у метафизичким облицима духовности.

* * * * * * * * *

СЛАЂАНА ИЛИЋ (Београд)

1. "НАЋЕРТАНИЈЕ", Матија Бећковић (СКЗ)
2. "ТОБОГАН", Саша Радојчић (КЦНС)
3. "ПСИХОЛОГИЈА ГРАВИТАЦИЈЕ", Ненад Шапоњa ("Прометеј")
4. "ПОГЛЕД ПОД СУКЊУ СВЕТА", Татјана Јанковић ("Агора")
5. "ИЗ КОСТРЕТИ", Слободан Јовић ("Чигоја")

Фото архива

И НОВА књига Матије Бећковића, јединственог српског ствараоца, сведочи о витализму његовог духа, активизма и језика. Као и увек, бира свој пут и начин да саопшти значајне истине а то чини аутентично, духовито. Често се служећи (ауто)иронијом, С. Радојчић маркира призоре који недвосмислено потврђују пролазност, човекову ништавност, као и значај "линије додира", "тачке између", "чисте промене". У збирци песама Н. Шапоње лирски субјект испитује природу нежељених догађаја, забуна унутар себе и других, привременост, али и тренутке привидне бесмртности. Збирка прича Т. Јанковић једна је од најбољих које су објављене прошле године. Жени у овој збирци не пријају иницијације - из детињства у девојаштво, из девојаштва у статус верене, па удате жене, потом мајке. Многи призори, сведочанства, у збирци С. Јовића заправо су библијске приче. Песник сасвим спонтано показује како се из "сиромаштва" рађају обиље, радост, захвалност, побожност.

* * * * * * * * *

ГОРДАНА ВЛАХОВИЋ (Крушевац)

1. "ЗАПИС НА СТУБУ, ЈЕРУСАЛИМСКОМ", Селимир Радуловић ("Лагуна")
2. "ВИЛА ФАЗАНКА", Бојан Кривокапић ("Арете")
3. "ПСИХОЛОГИЈА ГРАВИТАЦИЈЕ", Ненад Шапоња ("Прометеј")
4. "САНДУК ПУН ТАМЕ", Мирослав Тодоровић (НБ "Стеван Сремац", Ниш)
5. "ГОДИНА БЕЗ ПРОЉЕЋА", Аднан Репеша ("Лагуна")

Фото приватна архива

ВОЂЕН вером, извором сваког смисла, хришћанском мишљу као одговором на ововремене изазове, библијским прасликама, С. Радуловић ствара поезију медитације, моралног преображаја и књижевног умећа. Казивања Б. Кривокапића, у простору приморја и равнице севера, израњају у снатрењима, сећањима, ненаданим смртима, чудесним ликовима, уз по који документ и магијску узнебесеност. Н. Шапоња трага за налажењем равнотеже у себи. Из света поремећених вредности. Самопрепознавањем значи "бити у себи и свој на своме." Књига М. Тодоровића богата је минијатурама, кратком поетском прозом, полуисповедним повестима. Често је аутоироничан, сатиричан, уз дискретни жал према човеку и "тамном брлогу живота." Репеша пише књигу потресних и тешких искустава из 92. и 93. године. У привиду лежерности младић сазрева под тамном сенком смрти и нестајања, налазећи упориште у писању "из потребе да писањем сачува вријеме."

* * * * * * * * *

ПРЕДРАГ ЈАШОВИЋ (Параћин)

1. "ПСИХОЛОГИЈА ГРАВИТАЦИЈЕ", Ненад Шапоња ("Прометеј")

2. "ОГЛЕДИ ИЗ ПОЕТИКЕ", Александар Б. Лаковић ("Повеља")
3. "НАСТАНАК ПЕСМЕ", Гојко Божовић ("Повеља")
4. "ДАЛЕКА ХРАСТОВА ШУМА", Љубиша Красић (НБ "Раде Драинац", Прокупље)
5. "АВИОН ЗА ПОНОЋ", Милош Латиновић ("Вулкан")

Фото привтна архива

ДВЕМА наоко неспојивим парадигмама Н. Шапоња спаја у различитим значењским контекстима неслућене метафоре и аналогије, потврђујући богатство српског језика. Песничка збирка А. Б. Лаковића је својеврсно лирско прекрајање мета језика критике. Тако је можемо истовремено посматрати као један прожимајући резултат новог облика цитатности. Збирка есеја из пера Г. Божовића је управо о настанку песме, али и о значају значењу песме или теорији о поезији, или поезији као књижевности изван књижевности, дискурсу за себе. Збирка Љ. Красића представља лиризовану шетњу кроз нашу историју од искона до наше актуелности. Роман М. Латиновића је једна новелистичка структура о одласцима и остајању. Извесност одласка не представља сигурност потврђивања јунака, као што ни остајање не пружа извесност будућности и сигурности

* * * * * * * * *

НЕБОЈША ЛАЗИЋ (Београд)

1. "ЗАВЕТИ И ПРЕИСПИТИВАЊА", Душко Бабић (Центар за српске студије - СКЗ)
2. "ХРАМ ТИШИНЕ", Марија Јефтимијевић Михајловић ("Партенон")
3. "ПОЕТИЧКИ ИЗАЗОВИ И ДРУГИ ОГЛЕДИ", Марко Недић ("Академска књига")
4. "ДИМНИ ЗНАЦИ", Ђорђо Сладоје ("Штампар Макарије" - Градска народна библиотека "Жарко Зрењанин" - Ободско слово)
5. "АРСЕНАЛ", Јелена Марићевић Балаћ ("Суматра")

Фото приватна архива

Д. БАБИЋ тематизује одраз великих националних тема српске културе у савременим књижевним кретањима, као и наш однос према светионицима српске књижевне мисли данас: Његошу, П. Кочићу, И. Адрићу, М. Црњанском, Д. Ћосићу и др. Поезију М. Ј. Михајловић, премрежену традиционалним песничким мотивима, наткриљује и оплемењује узвишена религиозност и мисао окренута Богу. М. Недић минуциозном анализом и осветљава општа поетичка питања, али и појединачне делове опуса српских писаца, од Ж. Павловића и Д. Михаиловића, преко Д. Ћосића и М. Вуксановића, па до Р. Марковића и Д. Кекановића. Ђ. Сладоје покушава и успева снажном метафориком да обичним стварима, људима и појавама сачини и подари песничку ауру. У случају Ј. М. Балаћ запањује њена способност да тако предано, страствено и (само)иронично плете песничко сазвежђе од нечега тако мало поетичног, као што је то оружје.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

АЛТА БАНКА ПРОСЛАВИЛА СЛАВУ СВЕТОГ АРХАНГЕЛА МИХАИЛА: Традиција у циљу очивања вредности