ОПТИМИЗАМ, ТОЛЕРАНЦИЈА И САОСЕЋАЊЕ: Изложба 14 српских уметника у Културном центру Србије у Паризу о свету који је постао ружан и стар

Јединствени глас – тематски је наслов мултимедијалне изложбе радова аутора различитих генерација који стварају у Београду и Паризу, изложене у Културном центру Србије у главном граду Француске.

ОПТИМИЗАМ, ТОЛЕРАНЦИЈА И САОСЕЋАЊЕ: Изложба 14 српских уметника у Културном центру Србије у Паризу о свету који је постао ружан и стар

Фото: Горан Чворовић

- Кроз различите медије и тематске целине радови нас суочавају са нашом реалношћу, превазилазећи област уметности и тичу се тема којима је човечанство данас окупирано – објаснила је концепт историчарка уметности и кустос Ксенија Маринковић, власница београдске галерије "Икс Витамин" која је заједно с Културним центром организовала ову поставку.

Свет постаје стар и ружан, видљива је порука с једног од рада. Па опет, уметници својим поступцима подстичу оптимизам, толеранцију и саосећање као загубљена општа места људског рода. 

- У намери да створимо праведнији и у сваком смислу бољи амбијент, морамо бити способни да чујемо и разумемо вишегласје које до нас допире и да пронађемо начин да креирамо хармонију којој тежимо – поручила је Маринковићева.

Поетике и начини изражавања уметника су различити, али ови лични модели, субјективни прилази и аутономне концепције, кроз посматрање актуелних планетарних догађања, стварају артистичко сагласје у позиву да се превазиђу мрачни пориви моћи.

- Изабрали смо уметнике чији су гласови доминирали у одређеним сферама којима се бави ова изложба. Сви изложени радови се баве актуелним позицијама и друштвеним и културолошким трансформацијама које се рефлктују кроз савремену уметност – нагласио је историчар уметности и један од кустоса ове изложбе Брајан Војиновић.

Велико интересовање публике на вернисажу показало је да је тема погодила у срж преиспитивања савеременог човека.

Јединствена интеракција са публиком догађала се у психолошком разоткривању на триптиху Јелене Јелаче "Истина се обликује у тами" на коме доминира мноштво колоритних ликова. "Осетљиви род" Милорада Миће Стајчића упућује на јаје које хода и чији пол само нагађамо.

Пажњу су привукла и истраживања у тамним валерима Едите Кадирић, митска тематологија у савременој употреби на гозби љубави Николе Димитровића, разговор са сунцем у зен-пози Лоле Петровић и интимистички извајана глава у којој се Маја Ракочевић Цвијанов бави одрђеном врстом исцељења и чишћењем кроз сузе.

- Сузе су од сребра јер желим да прикажем драгоценост плакања као ослобађање од бола, туге и негативности – каже за "Новости" ауторка скулптуре "Све сузе".

Поред ових шест аутора који су били присутни на отварању изложбе, веома запажено су се на поставци у концепцијски заокруженој целини представили и Андреа Драмићанин, Соња Гајић, Јована Илић, Здравко Јоксимовић, Ирена Ковач, Никола Марковић, Михаел Милуновић који призива стварање за срећнију будућност и Марина Марковић с "Празнином" у којој уз снимак ултразвука стоји вишезначењска порука: "Ко ти је рекао да је то твој избор?".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)