ПОЗОРИШНА КРИТИКА: Игроказ о Светом Сави
МИЛАН Караџић је, давно, у матичном позоришту за децу "Бошко Буха" већ режирао представу о Светом Сави, по тексту драгоценог чувара српске историје, преминулог књижевника, Милована Витезовића, са истим протагонистом, Гораном Шушљиком.
Народно позориште је на Празник Светог Саве уприличило представу по истом предлошку, у режији истог редитеља, са истим тумачем главне улоге, а у драматизацији Иване Димић, по "четвртој четвртини драмске епопеје М. Витезовића". Упркос одличном "тајмингу", премијери тачно на Дан Светог Саве, представа Милана Караџића је, захваљујући теми, имала аристотеловску "величину" (значај), али је остала веома далеко од драмске форме, протумачене и на најдобронамернији начин. Садашња "представа за одрасле" у Народном позоришту није, нажалост, у неком озбиљнијем смислу одмакла од оне за децу, иако јој је додата узвишеност (небеска светлост, музика Ирене Поповић, повишен тон, патетика уместо драмског...).
Светла тачка ове приповести о српском принцу, Растку Немањићу и његовом животу монаха Саве је, свакако, Горан Шушљик, коме природно и органски "леже" овакве улоге, а нарочито је аутентичан и обасјан Божјом светлошћу на сцени као Свети Сава.
Праволинијско приповедање о расколу Немањића и Савиној моћи да измири, излечи и просветли свој и свеколики српски род би било много мање занимљиво (ради се о познатим историјским чињеницама) да Шушљик није снагом свог уметничког бића успео да Светом Сави да обличје и дух човека, погледаног од Бога, који пред нама једноставно живи своју духовност и послушање. Та врхунска спонтаност и једноставност су били Шушљику најбољи савезници да просветитеља и месију српског представи као живог и истинитог. Да би, из тога, проистекла нека драмска форма, било је неопходно дозволити му и да се поколеба, и да погреши, и да свој пут учини и представи сложенијим и духовно разгранатијим.
Остали актери представе, Миодраг Крстовић (Стефан Немања), Борис Пинговић (Стефан Првовенчани), Владан Гајовић (Вукан) и остали били су костимирани носиоци историјске поруке, много пута изговорене, и слози, која овде редовно не почива. На премијери је било и проблема са изговореним текстом, па су важне историјске личности понекад биле и неуверљиве.
Било је много сврсисходније да је ова представа припремљена као пригодан сценски програм у славу Светог Саве, на Дан школске славе и сећања на његову кључну улогу у уређењу и функционисању модерне српске државе и православља. Мимо овог свечаног дана, представа "У име оца и сина" би требало да се игра у сврху едукације младих о најзначајнијим догађајима српске историје и у знак чувања вечног сећања на жртву и мисију Светог Саве, који и данас имају пуни значај.
Препоручујемо
ПРЕМИЈЕРНА "ПРАСЕТИНА": Нови наслов на репертоару нишког Народног позоришта
29. 01. 2024. у 13:31
СКУЛПТУРАЛНА ФОРМА: Изложба Андреје Прокопијевић у Галерији ФЛУ у Београду
28. 01. 2024. у 12:20
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)