СКУЛПТУРАЛНА ФОРМА: Изложба Андреје Прокопијевић у Галерији ФЛУ у Београду
У ГАЛЕРИЈИ Факлутета ликовних уметности, од 2. до 10.фебруара, биће отворена изложба радова Андреје Прокопијевић "Скулптурална форма: могућност интринзичне кинетике".
![СКУЛПТУРАЛНА ФОРМА: Изложба Андреје Прокопијевић у Галерији ФЛУ у Београду СКУЛПТУРАЛНА ФОРМА: Изложба Андреје Прокопијевић у Галерији ФЛУ у Београду](/data/images/2024-01-28/447500_iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii_fmob.jpg)
фото Промо
Ауторка практичном применом феноменологије покрета на не-кинетичку скулптуру и њену перцепцију кроз интринзично динамизовану форму испитује, не само наше поимање простора, већ и уочену корелацију између скулптуре, нашег тела и простора.
Андреjа Прокопијевић конструише статична вајарска дела као манифестације покрета анализом пластичких функција при поступку извођења скулптуре, унутрашњом динамиком форме и избором рефлектујућих, крхких материјала, стакла и плексигласа, који доводе у питање суштинска језгра скулптуре - статичност и атемпоралност.
Увођење стакла као материјала у савременом вајарском делу укључује и маркирање интринзичне кинетике квалитативним функцијама материјала и улогом иманентне логике материјалитета при конструисању уметничке форме која је произашла и из сарадње ауторке са специјалистима за равно и дувано стакло током њеног боравка у Националној школи за стакло (Lycee-Jean Monnet, Yzeure) и професорима Вајарског одсека ФЛУ Мрђаном Бајићем и Радошем Антонијевићем. Докторско-уметнички пројект ауторке је резултат прве међународне сарадње Универзитета уметности у Београду и Универзитета Жан Моне у Сент Етјену, реализован под покровитетљством Владе Француске као докторат у коменторству.
Андреја Прокопијевић рођена је 1983. године у Београду. Основне студије похађала је на ФПУ у Београду. Постдипломско истраживање Андреjе Прокопијевић започето је на Вајарском одсеку ФЛУ у Београду, а захваљујући стипендији владе Француске за докторат у коменторству настављено на Универзитету Жан Моне у Сент Етјену (Universit Jean Monnet, St Etienne) и Лабараторији а студије савремене уметности, књижевности и језика (ECLLA/tudes du Contemporain en Littratures, Langues, Arts). Излагала је на осам самосталних и на више од педесет домаћих и међународних групних изложби.
![ПУБЛИКА БИЛА ШОКИРАНА ВЕНСОВИМ ИЗЛАГАЊЕМ: Споменуо и изборе у Румунији, сасуо Европи истину у лице ПУБЛИКА БИЛА ШОКИРАНА ВЕНСОВИМ ИЗЛАГАЊЕМ: Споменуо и изборе у Румунији, сасуо Европи истину у лице](/data/images/2025-02-14/572847_tan2025-02-1414552027-0-1_kf.jpg?time=1739558680)
ПУБЛИКА БИЛА ШОКИРАНА ВЕНСОВИМ ИЗЛАГАЊЕМ: Споменуо и изборе у Румунији, сасуо Европи истину у лице
УЧЕСНИЦИ Минхенске безбедносне конференције слушали су говор потпредседника САД Џеј-Ди Венса готово без аплауза, показује снимак преноса његовог наступа на сајту Беле куће.
14. 02. 2025. у 17:34
![ОТКРИВЕН УЗРОК СМРТИ СРПСКЕ ПЕВАЧИЦЕ: Преминула у колима Хитне помоћи ОТКРИВЕН УЗРОК СМРТИ СРПСКЕ ПЕВАЧИЦЕ: Преминула у колима Хитне помоћи](/data/images/2025-02-12/572152_jasna-bosnjakovic-nikad-nije-kasno_kf.jpg?time=1739372786)
ОТКРИВЕН УЗРОК СМРТИ СРПСКЕ ПЕВАЧИЦЕ: Преминула у колима Хитне помоћи
ЈАСНА Бошњаковић, певачица и некадашња учесница шоуа „Никад није касно“, преминула је изненада у 48. години, на путу ка болници.
12. 02. 2025. у 16:05
![РАСКРИНКАО ЕСТРАДУ: Пронађена књига Саше Видића РАСКРИНКАО ЕСТРАДУ: Пронађена књига Саше Видића](/data/images/2023-04-24/343739_vidic_kf.jpg?time=1739703299)
РАСКРИНКАО ЕСТРАДУ: Пронађена књига Саше Видића
МОДНИ креатор Саша видић преминуо је 23. априла 2023. године. Радио је као стилиста многих личности, а са нкима је био толико близак да су му поверавали своје најинтимније тренутке из живота.
16. 02. 2025. у 11:54
Коментари (0)