ДИЈАЛОГ СА СОПСТВЕНИМ ДУХОВНИМ БИЋЕМ: Изложба "Ликовни дневници" у галерији "Хаос"

М.А.К.

24. 01. 2024. у 16:37

КАЛЕНДАРСКУ годину У Галерији Хаос започће заједничком поставком девет одабраних уметника, под именом "Ликовни дневници", која ће бити отворена у уторак, 30. јануара у 20 часова.

ДИЈАЛОГ СА СОПСТВЕНИМ ДУХОВНИМ БИЋЕМ: Изложба Ликовни дневници у галерији Хаос

Јасна Николић Фото Галерија Хаос

У витринама ће бити дневници, а на екранима ће се вртети њихов садржај. Као посебне цртачке целине, индивидуалних поетика, пред публиком ће се наћи интимнио записи три уметнице - Јасне Николић, Иване Аранђеловић, Кристине Пирковић; два уметника из иностранства - Паула Руиза Неира из Перуа и Богдана Павловића из Париза; једног архитекте- Ђорђа Бобића; и тројице аутора који нису више међу живима - Владана Радовановића, Момчила Антоновића и Ђорђија Црнчевића.

 Фото Галерија Хаос

Ђорђије Црнчевић

- Свараоци генерално, поготово визуелни уметници, имају потребу да бележе своје идеје, прве замисли, да проверавају своје намере, вештину руке и да кроз такве дневничке записе воде дијалог са својим духовним бићем из кога црпе могућа решења - истиче историчарка уметности Борка Божовић, оснивач "Хаоса". - Цртежи, рађени најразличитијим техникама дају нам увид у нешто интимно, поверљиво и омогућавају нам да разумемо боље креативне процесе. Неки од уметника постижу сопствене рецептуре и претварају се у својеврсне алхемичаре ликовног говора. Други пак, кажу да њихови цртежи нису цртежи већ сведочанства, врста моралне музике коју компонују линијама, али не само руком, већ пре свега емоцијама и нотама из сопственог духовног света. Те дневничке забелешке или визуелна стоваришта, како смо их ми назвали, снагом линије, дијалогом сенки и светла, те употребом боје и разиграним формама, било да су кроки, скице или завршене цртачке приче - сведоче о спознајама уметника, о њихових истраживањима, слутњама, сновима, тренутним играма, о могућим исходима и удубљивањима у саму суштину. Увек је на специјализованим изложбама било највише интересовања за свеске, скицен блокове, својеврсне дневнике ликовних стваралаца .

Фото Галерија Хаос

Мома Антоновић

Према мишљењу професора и ликовног уметника Чедомира Васића, који је написао текст за каталог, у природи сваког уметничког стварања је потреба за истраживањем, које се у ликовној сфери одвија кроз цртачке знакове, сачуване у свескама, роковницима, бележницама, блоковима и блокчићима...

- Истовремено, те забелешке представљају својеврсне дневнике уметника и уметница о њиховом расположењу, стању духа, свести или несвести, али и сведочанство о видовима општења са унутрашњим и спољашњим светом - истиче Васић. - Различито од ликовном праксом инаугурисаног облика "књиге уметника" чији су садржина и форма пажљиво грађени са одређеном намером, ови нацртани, насликани, нажврљани или урезани записи, ручно или индустријски укоричени у предмете који се прелиставају, имају наизглед карактер интимних и необавезних исказа и садржаја. Али често, у њима се крије најдубља суштина једне уметничке личности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину