УМЕТНОСТ СТВАРА ДОБРЕ ЉУДЕ: Поводом 40 година атељеа "Чарли", Зоран Чалија са ученицима и истомишљеницима основао удружење "Алумни арт 23"
ИЗ атељеа "Чарли", током последње четири деценије изашло је на стотине даровитих ликовних аутора - сликара, вајара, керамичара, мозаичара, цртача
. Али, "инфицирани" креативношћу, многи су се упустили у друге видове стваралаштва, па постали глумци, редитељи, музичари... Пре свега, како истиче оснивач ове јединствене школе уметности и живота, академски сликар Зоран Чалија Чарли - добри људи.
- То никада није била школа, институција, већ породични дом, где смо размењивали искуства и учили уметничке вештине, играли се стварали, лети се прскали водом, смејали се и плакали, хранили љубављу и лепотом - истиче Чалија. - Били смо и остали велика породица, иако су нам се путеви природно разилазили. Још увек се сусрећемо на раскрсницама живота и увек са радошћу у срцима!
Један такав сусрет, окупљање те велике, необичне породице, из које је стасало на стотину деце, сада раусте по свим крајевима света, Чалија је уприличио поводом јубилеја. Четрдесетогодишњица атељеа "Чарли" прослављена је, прошле године, заједничком изложбом у галерији Мире Брке у Сатрој Пазови.
- У том мноштву ђака, мерило према коме смо бирали чија ће се дела наћи на тој ретроспективи, било је да су излагачи постигли успех на ликовној сцени код нас или у свету, и наставили да се баве тиме предано. Реч је већ о зрелим људима различитих генерација - прича оснивач атељеа "Чарли".
Цео живот уз Чарлија
ТРЕНУТНО се у атељеу "Чарли", четворо младих људи спрема за упис на ФЛУ, петоро за упис у средњу дизајнерску школу, а ту је и петоро основаца, који уче да цртају, сликају, вајају, пре него што се одлуче хоће ли се у том правцу усмеравати..
- Оно што је мени важно је да многи од тих ђака, као што су Ана Поповић, Милош Ненадовић, Душан Кртолица, од своје четврте године били у мом атељеу. Ту су провели цео живот - наглашава Чалија, који је, рецимо, Ненадовићу помогао да превазиђе изазове аутизма и постане члан УЛУС-а 2015, док је Кртолица, аутор "Енциклопедије праисторијских животиња", постао познат од Аустралије до Америке.
Као и друге уникатне ствари које су изашле из ове куће и прослава је изнедрила једну оригиналну идеју - оснивање сопственог уметничког удружења.
- Одлучили смо се да направимо своје удружење, јер се остала удружења мање баве еснафским питањима, а ово наше би требало да брани управо те интересе професије - објашњава саговорник разлоге због којих је настао "Алумни арт 23", који ће се првом заједничком изложбом представити у четвртак, у галерији на Андрићевом венцу. - Удружењу су се, у међувремену, прикључили доајени наше ликовне уметности, као што су Весна Марковић, Миленко Михајловић, Пеђа Тодоровић, Дејан Крга, Здравко Мирчета, Војислава Танурџић Белић. Од млађих ђака, сви су награђивани, као Василиса Јанокић, Оливера Инђић, Александар Паунковић. Док други граде каријеру паралелно, код нас или у иностранству, попут Жељке Мићановић (Италија, Исланд), Љубице Кржић Валтер (Немчка), Јасне Николић (Београд, Лондон). Изложбу ће отворити Оливера Вукотић, ликовни критичар, свираће виолинисткиња Јована Удовић.
Удружење за сада има 36 чланова, са тенденцијом, да се тај број прошири до педесет, наставља Чалија:
- О новим члановима одлучиваће сви, а циљ нам је да то буду квалитетни ствараоци и добри људи. Идеја је да наставимо да заједно натупамо, а после ове групне изложбе, следећу ћемо имати у Жаркову, у галерији "Четка без дршке", а већ смо договорили и трећу у једној галерији на Звездари. Организовали бисмо и ликовне колоније. У току је израда сајта, тако да ћемо се приказати јавности и целом свету, али и подржавати једни друге.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)