ВОЛЕО СВЕ ШТО ЈЕ ЛЕПО У ПОЗОРИШТУ: На вест о смрти Јурија Соломина, великог глумца и руског "оскаровца"

Вукица СТРУГАР

16. 01. 2024. у 13:25

У КЛАСИЦИ је све савремено. И мисли и речи. У делима Островског, Пушкина, Толстоја, Гогоља, Достојевског... свака реч је савремена. Из године у годину, све више волим руски језик - овако нам је "у перо" говорио велики глумац, редитељ и уметнички директор Малог театра у Москви, најстаријег позоришта у земљи, Јуриј Соломин.

ВОЛЕО СВЕ ШТО ЈЕ ЛЕПО У ПОЗОРИШТУ: На вест о смрти Јурија Соломина, великог глумца и руског оскаровца

фото Shutterstock

Било је то, сад већ давне 2002. године, када је наше Народно позориште гостовало са "Галебом" (у режији Стеве Жигона) у главном граду Русије, да би годину дана касније домаћини узвратили посету, долазећи на београдску сцену са истим Чеховљевим делом. Ових дана у Москви је преминуо Јуриј Соломин (89), заслужни уметник СССР, министар културе у време Јељцина и једини руски "оскаровац" - тихо, у сну, два месеца после можданог удара.

Јуриј Мефодијевич Соломин рођен је 18. јуна 1935. године у Чити, у породици професионалних музичара. Сибирац из Забајкала учио је глуму у Вишој позоришној школи "Шчепкин" при Државном академском малом позоришту. Дипломирао је 1957. и примљен у ансамбл, а и његов брат Виталиј био је, такође, истакнути глумац.

фото Профимедија

Позоришну славу стекао је 1966. играјући Хлестакова у представи "Генерални инспектор" по Гогољевим мотивима. На сцени Малог театра остварио је више од педесет рола, док је за улогу Фамусова у представи "Тешко од памети" добио и Државну награду Русије. Остале су запамћене његове глумачке креације у представама "Понижени и увређени", "Дубина", "Сирано де Бержерак", "Живи леш", "Молијер"... Од 1980. почео је да се ангажује и као позоришни редитељ. У Бугарској је дебитовао са комадом Островског "Шума", а његов потпис носе представе у Малом театру, између осталих, "Галеб", "Три сестре", "Моћ таме", "Лукавост и љубав".

На филму се први пут појавио 1960. играјући инжењера Павела Каурова у "Бесаној ноћи". Нека од најпознатијих остварења на филмском платну су у ТВ филму "Ађутант Његове Екселенције" (1999. објавио је и књигу "Од ађутанта до његове екселенције"), "Инспектор кривичне истраге" и, наравно, улога Арсењева у филму Акира Куросаве.

Јапански редитељ говорио је за Соломина да је "уметник који може да одигра све", што је и показао у готово шездесет филмова и ТВ серија. Награда Оскар стигла је управо за Куросавин филм "Дерсу Узала" 1976. године, у конкуренцији најбољих страних остварења. Са истим насловом гостовао је и на Фесту 1977, а велики руски уметник добитник је и Плакете југословенске кинотеке за изузетан допринос филмској уметности. Занимљиво је да је током неколико наступа Малог театра у Јапану, Соломин упорно убеђивао Куросаву да у Малом театру режира неку представу. Иако никада није радио у позоришту, па и поред чињенице да је већ увелико био болестан, Куросава је пожелео да постави "Идиота" Достојевског, пошто је (1951) снимио истоимени филм. Нажалост, смрт га је у томе спречила.

фото Профимедија

Tekst potpisa

Јуриј Соломин је је до последњег дана имао неприкосновени углед у отаџбини, а као управник (од 1988. године до наших дана) био је изричитог става да уметнички садржаји најстарије позоришне куће подразумевају сасвим јасну естетику:

- Када модернизујемо класику не можемо да је обучемо у свашта. Видео сам један Чеховљев комад, чини ми се да је био "Вишњик", где се радња дешава у близини тоалета, на улици поред пута, а глумци су обучени у прње. Имао сам утисак да се и смрад шири са сцене. Против тога сам да редитељ "исправља" једног Чехова! Да сам власт, дисквалификовао бих га као у спорту. То је гнусно. Довољно је несреће и бола у свакодневном животу, не треба га тражити на сцени и то тамо где му није место - причао је у разговору, за "Новости", славни уметник.

На питање какве квалитете треба да има писац да би за живота постао класик (као што је био случај са Островским, на пример), Соломин је одговорио:

- Треба, пре свега, да има поштење и таленат. Драмски писац Виктор Розов постао је класик још за живота. Апсолутан класик је и Солжењицин. Извели смо 1989. његов комад о убиству цара Николаја Романова, а сада размишљам да га вратимо на репертоар. У то време било је и страха због извођења, али са пуно поноса могу да кажем да смо га играли шест сезона пред пуном салом! Како су се сазнавали нови детаљи о убиству, тако смо их убацивали у представу. Не памтим такву тишину у публици, понекад смо се чак питали има ли иког у сали...

Позоришни бард открио нам је и да не воли савремене комаде са два-три човека на позорници, називајући их међусценама које су погодне да се зараде паре, али да у Малом театру то не могу себи да дозволе. Уз комплименте представи Стеве Жигона, велики Јуриј Соломин нагласио је и ово:

- Не морам рећи да има много ствари које нас спајају. Између осталог, словенство и драматургија. Знам да се у Југославији пуно гледала руска класика. Наша веза је позоришни језик. Радујем се вашој јединственој школи и имам велико поштовање према вашим ауторима - истакао је Соломин и додао уз осмех: - Уверио сам се да су глумци добри, а глумице и лепе. Волим све што је лепо у позоришту...

Повратак уметности

УМЕТНОСТ се полако враћа у руски филм - истакао је Јуриј Соломин на Светом Стефану у разговору, за "Новости". - Талас комерцијализације који је захватио Русију после распада СССР постепено пролази. Народ се нагледао вестерна, трилера, хорор мајсторија, редитељи су престали да повлађују таквим укусима. За то је највише "крив" Никита Михалков, сјајни редитељ који прави најбоље филмове.

Ордени и - астероид

СОЛОМИН је био председник Асоцијације руских драмских позоришта, оснивач Фондације Малог театра за унапређење и развој културног и духовног наслеђа. Носилац је и бројних државних признања, као што су Орден заслуга за отаџбину, Орден пријатељства народа, Орден части, Орден Излазећег сунца III степена (Јапан)...

Посвећени су му документарни филмови "Његова екселенција Јуриј Соломин" и "Јуриј Соломин. Више од уметника", као и књига "Јуриј Соломин. И све о њему". Главни астероид 10054 Соломин - назван је по великом уметнику.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)