ЗАСЛУЖАН ЗА УВОЂЕЊЕ СРПСКОГ НАЦИОНАЛНОГ ДУХА У УМЕТНИЧКУ МУЗИКУ: На данашњи дан рођен Стеван Мокрањац

Д.Б.М.

09. 01. 2024. у 09:11

СВЕТСКИ уметник са наших простора Стеван Мокрањац започео је свој живот 9. јануара 1856. у Неготину. Још као дечак остао је без оца и тада је научио шта је сиромаштво. Уметник изузетног талента и заљубљеник у музику научио је тада и да се бори.

ЗАСЛУЖАН ЗА УВОЂЕЊЕ СРПСКОГ НАЦИОНАЛНОГ ДУХА У УМЕТНИЧКУ МУЗИКУ: На данашњи дан рођен Стеван Мокрањац

Фото С. М. Јовановић

Прву виолину купио је од неког Рома, а свирао је самоуко. Корак по корак његов таленат се развијао уз подршку професора који су га волели. Певао је у црквеном хору, што му је касније много помогло. Као члан Првог београдског певачког друштва, 1879. одлази на Конзерваторијум у Минхену. Због несугласица са директором у трећој години студија губи државну стипендију, прекида студије и враћа се у Београд. Године 1884. постаје хоровођа певачког друштва Корнелије Станковић. Његови успеси, као хоровође и композитора Прве руковети и Опела у ге-молу, омогућују му да добије стипендију и настави школовање 1884. у Риму, код Паризотија, а од 1885. до 1887. на Конзерваторијуму у Лајпцигу. Од 1887. до 1900. радио је и као наставник музике у Првој београдској гимназији и Првој нишкој гимназији „Стеван Сремац“ а од 1901. као предавач појања у Богословији.

Заједно са Станиславом Биничким и Цветком Манојловићем оснивач је прве сталне музичке школе, чији је директор био до своје смрти. Његовом заслугом основан је први гудачки квартет у Србији. Године 1906. изабран је за дописног члана Српске краљевске академије.

Мокрањчева најпознатија дела су Руковети – петнаест сплетова песама заснованих на фолклорним мотивима из различитих делова Србије, Босне, Македоније, Бугарске, Приморски напјеви, као и музика за православна богослужења: Опело у фис-молу, Три статије, Тебе Бога хвалим, Величаније Светом Сави… Значајни су његови записи народних песама и игара са мелодијама из Левча, као и две значајне збирке записа са српским црквеним напевима: Осмогласник и Страно пјеније.

Београд је напустио 1914. године и преселио се у Скопље како би избегао Први светски рат, а убрзо потом композитор који је заслужан за увођење српског националног духа у уметничку музику је умро. Овог 28. септембра биће обележено 110 година од његове смрти. Мокрањчево последње дело је „Неотпевана песма“.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.

18. 12. 2024. у 17:42

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (0)

СИНИША МИХАЈЛОВИЋ ПИТАО МАЈКУ ДА ЛИ ЈЕ ХРВАТ ИЛИ СРБИН: Само једном ме је било срамота