АЛЕКСАНДАР НОВАКОВИЋ О КЊИЖЕВНОЈ СТУДИЈИ У КОЈОЈ СЕ БАВИ СТЕРЕОТИПИМА О НАШЕМ НАРОДУ У АМЕРИЧКОМ ФИЛМУ: Сиромашни и демонски Срби у калупу
КАКО је и зашто двочасовни неми филм "Весела удовица", заснован на либрету популарне оперете Франца Лехара, снимљен под редитељском палицом контроверзног Ерика фон Штрохајма - холивудско остварење из давне 1925, раскошно продуцирано, снимано уз учешће мноштва статиста међу којима се нашао и будући суперстар Клерк Гејбл, подигло праву буру у нама (у сваком погледу) блиској, а од Холивуда по свему удаљеној Црној Гори? Начин на који су у овој филмској причи представљена "Црна Гора" и "Црногорци", те оживљен стереотип о њима као ленчугама и нерадницима, подстакао је чланове породице Петровић на тужбу на основу које је велики "МГМ" морао да исплати одштету потомцима великодостојничке лозе, да се обавеже да се постојбина јунака у римејку неће звати Монте Бланко (што превише јасно асоцира на Монте Негро), док су Црна Гора и Италија (постојбина рођака им Савоја) изузете од дистрибуције... Управо је овај филм одабран као први од двадесетак репрезентативних примера "коришћења" стереотипа о народима нашим, овдашњим, у последњих стотинак година холивудске кинематографије. Пробрао их је Александар Новаковић, и сабрао у књизи насловљеној "Срби у америчком филму (1925-2023)", објављеној у издању куће "Пресинг".
Новаковић је открио да је књига плод, и логична "последица" дугогодишњег истраживања, јер његов магистарски рад на Факултету драмских уметности је био на тему "Словени у англосаксонској драми", а докторска дисертација на ФДУ носи наслов "Странци у српској драми (1734-1990)".
Срби су кроз све те пројекте дефиловали не само као редитељи, сценаристи и глумци већ, што је у фокусу ове књиге, управо као протагонисти који су често уклапани у америчке стереотипе о народима Јужне и Источне Европе.
- Неретко бркани с другим народима, доживљавани као део "словенског мора" које је крајем 19. века запљуснуло Источну обалу САД, Срби су кроз бројна филмска и телевизијска остварења доживљавани као сиромашни, необразовани емигранти, физички радници, највише у рудницима и челичанама, храбри ратници, полицајци али и полудемонска бића, да би, с ратовима на територији бивше СФРЈ, деведесетих година прошлог века, доживели "трансформацију" у демоне. Остаје да се види да ли ће доживети још једну трансформацију или ће остати у демонском лимбу уз друге "дежурне негативце" а зарад одређених дневнополитичких потреба - наводи Новаковић (48), дипломирани драматург и историчар, који има за собом 18 објављених књига, од романа, збирки прича, афоризама, песама, преко научних студија до драма, пише за радио и позориште, а као сценариста је потписао и разне пројекте за телевизију.
"Људи мачке" (1942) Жака Турнијеа, незаобилазан је пример те стереотипне карактеризације, као филм у коме се може чути и српски језик, видети кафана "Београд", док је јунакиња (и жена-мачка?) Српкиња, баш као и "Маријини љубавници" (1984) Андреја Кончаловског који је, како наводи Новаковић, сам признао да је, како Руси више нису били толико популарни у Холивуду осамдесетих, сам "посегнуо" у дубине поменутог "словенског мора" и "извукао" Србе. Отуда Браунсвил у Пенсилванији, градић са бројном српском заједницом и православном црквом, и јунаци - српски емигранти који раде у челичани, посве у складу са стереотипом.
Као најбизарнији од наведених примера, и флагрантну лаж, Новаковић издваја наслов "Четници, борбена герила" (1942) Луја Кинга, пропагандни филм о четницима као ослободиоцима, у коме су практично партизани из стварности замењени четницима, а Тито - Дражом.
Последњи филм о коме Новаковић пише јесте трилер "Сезона убијања" (2013) у коме Џон Траволта тумачи бившег српског војника који жели да се освети за смрт своје породице злогласном америчком генералу кога игра Роберт де Ниро.
Новаковић издваја и примере где су јунаци српског порекла, насупрот сталном тренду "демонизације", представљени као сложенији ликови, вишеслојно, чак као позитивци.
- "Четири пријатеља" по сценарију Оскаром овенчаног Стива Тешића, говори о детету сиромашних српских емиграната које је студент, интелектуалац, човек, заокружен драмски лик - наводи аутор књиге говорећи о лику који се зове Данило (као и један од протагониста "црногорске" верзије "Веселе удовице"!). - Такав је јунак и инспектор Вуковић, један од носећих ликова у "Живети и умрети у Л. А." Фридкина. Не смемо заборавити ни чињеницу да је Дејвид Боуви тумачио чувеног Србина, Николу Теслу, у филму "Престиж"...
Сам назив књиге "Срби у америчком филму" и насловна страна на којој је оскаровац нашег порекла, глумац Карл Малден, могли би збунити читаоце, који могу стећи утисак да је реч о књижевној студији која се бави уметницима са наших простора који су успели у Холивуду.
Ипак, Новаковић истиче да је, иако се овде спомињу глумци и режисери који су остварили значајан успех у "фабрици снова", његов циљ био да истражи конкретне ликове Срба у америчкој кинематографији, начин на који су људи нашег порекла (д)оживљени у њиховим сценаријима.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)
Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.
17. 01. 2025. у 14:48
Коментари (0)