АСТРОНОМ КОЈИ ЈЕ ЧУО СВЕ У СЕБИ: Легат Славенског - дом у коме већ четири деценије живи домаћа музика
ПЕКАРСКИ калфа обдарен изузетним чулом слуха, помоћу кога је досезао и до најдубљих, већ угаслих слојева фолклора, страсни планинар и радознали астроном који је открио да светом управља правилност, подједнако применљива на кретање у васиони, светлосне таласе, периодни систем елемената и тонске низове...
Аутор коме при чину компоновања клавир није био потребан јер је "чуо све у себи", стваралац чија су дела побуђивала пажњу Бартока, Р. Штрауса, Шенберга, као и светских диригената Клајбера, Валтера, Стоковског, Кусевицког, Матачића, Малкоа... Музички тумач Кант-Лапласове теорије о постанку свемира, творац експерименталних дела за Бонсанкетов хармонијум и траутонијум, посвећени педагог...
Овако гласи "званични", биографски опис Јосипа Штолцера Славенског, рођеног 1896. у Чаковцу као дете сеоског цитраша Јосипа Штолцера и Јулије Новак - рођаке музичара Марка Новака и праве "енциклопедије" међумурских и хрватских напева. Дете у коме ће се сабрати и преломити и очев и мајчин музички дар, те ће и ноћи пекарске - будући да је од оца изучио пекарски занат, и мирис тек печеног хлеба, и звезде на том ноћном небу за којима је одмалена жудео - за Јосипа млађег постати тек непресушни извори инспирације... Док је дању са истоветном страшћу упијао пој зрикаваца и напеве свог завичаја, који ће захваљујући њему наставити да одјекују кроз векове.
Јединствен животни пут, ништа мање јединствен музички дар и рад, непребројни таленти и интересовања помогнути свестраним и моћним умом и ерудицијом, све то јесу одлике биографије великог композитора, који је овај свет напустио и међу своје звезде отишао давне 1955.
Ипак, овом је композитору могуће поћи у госте: у стану на Тргу Николе Пашића, надомак Теразија, Славенски живи... Премда ту никада није становао.
БЕРЕЗОВСКИ
ЧУВЕНИ руски пијаниста је, пред концерт у Руском дому, позвао Мирјану да би је замолио да пробу одржи у сали Коларца, не знајући да је њено ново радно место у Легату Славенског. Она га је позвала да посети ову ушушкану кућу музике где је Борис Березовски, очаран личношћу композитора којег је открио, одмах затражио неке његове ноте. Добио је партитуре, и већ сутрадан у Руском дому пред изненађеним званицама одсвирао чак три дела Славенског!
Пуне четири деценије, од 8. децембра 1983, чува се богат, свеобухватан и "речит" легат, оставштина која много говори о особености Јосипа Славенског, док он сам са бројних фотографија посматра младе музичаре како предано изводе његова, али и дела других домаћих аутора. И то пред публиком, јер Легат је Славенског замишљен као музејски али и концертни простор у коме ће бити чувана, откривана и оживљавана музика наших композитора, пречесто непозната, заборављана, па и скрајнута.
- Овде се, поред личних предмета у радној соби Славенског, пренетих из Светосавске 33 где је композитор становао у овај стан у власништву СОКОЈ, програма и извода из критика те преписке коју је Јосип водио на чак 11 језика, чувају бројне плоче и партитуре, не само његове, јер ово је једини овакав музејско-концертни простор који живи, и у коме живи музика свих наших композитора. Његови рукописи су на ФМУ али овде чувамо партитуре - објашњава Мирјана Лазаревић, која последњих година, од реновирања, руководи овом кућом музике, и води посетиоце кроз њу. СОКОЈ је легат осмислио као кућу музике, са редовним вођењима и честим концертима који су већ добили своју сталну публику - у којој су редовни и чланови породице Јосипове жене, наследници који су сачували и пронашли прави начин да оставштина композитора живи, дарујући је СОКОЈ.
- Његова супруга написала је и књигу о њиховом животу, чије је друго издање објавио СОКОЈ и коју дарујемо заинтересованима - објашњава Мирјана, која је до пре коју годину имала везе са Славенским утолико што је ишла у школу која носи његово име и певала у хору неке његове композиције, а сада каже:
- Невероватно је колико богат и разноврстан живот је имао, колико тога сам открила и колико је интересантно сазнавати појединости о његовом стваралаштву и личности, откривати те неке "попречне", "не-музичке" ствари о том полиглоти, ерудити, који је познавао и филозофију и физику и хемију, гледао звезде као клинац, а доцније направио и сопствени телескоп...
О свему томе, говоре нам предмети у легату, док музичари свирају у сали под будним оком "домаћина" - Славенског који мотри са прелепих фотографија на зидовима.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)