НА ДАНАШЊИ ДАН УМРО МИЛОШ ЦРЊАНСКИ: Четрдесет шест година од одласка једног од највећих српских писаца

Војислава Црњански

30. 11. 2023. у 16:59

На данашњи дан, 30. новембра 1977. године, умро је један од највећих српских писаца - Милош Црњански. Био је књижевник, новинар, преводилац, критичар и дипломата. Убрајан је међу 100 најзнаменитијих Срба.

НА ДАНАШЊИ ДАН УМРО МИЛОШ ЦРЊАНСКИ: Четрдесет шест година од одласка једног од највећих српских писаца

Фото Архива

Црњански је рођен у осиромашеној грађанској породици. Отац Тома био је нижи чиновник, који је због темпераментног заступања српске мањинске политике „прогнан” из Баната, из Иланџе у Чонград, који је био нека врста „тадашњег чиновничког Сибира”. Мајка Марина Вујић била је родом из Панчева. Црњански су стара свештеничка породица у Иланџи, чије се пароховање завршава са поп Јованом, сином поп Димитрија, а пре тога су његови преци живели у Српском Итебеју, преко пута цркве, где се и данас налазе три куће Црњанских.

Одрастао је у Темишвару, а у лето 1912. одлази у Опатију и уписује се у ријечку експортну академију. Играо је фудбал у клубу "Викторија" на Сушаку. Године 1913. уписао је студије медицине у Бечу, које никада није завршио.

Прву песму „Судба” Црњански је објавио у сомборском дечјем листу „Голуб”, 1908. године. Године 1912. у сарајевској „Босанској вили” штампана је његова песма „У почетку беше сјај”, послата из Бечкерека.

У Бечкереку (данашњем зрењанину) је и мобилисан, на почетку Првог светског рата и послат на галицијски фронт, где је убрзо рањен као редов аустроугарске царске и краљевске 29. регименте. Већи део времена од 1915. Црњански проводи у ратној болници у Бечу.

Године 1916, ради у Дирекцији државних железница у Сегедину. Следеће године је враћен у војску и прекомандован у Коморан и Острогон. У Бечу 1918. уписује Експортну академију, а већ наредне у Београду књижевност и уређује лист „Дан”.

У југословенској престоници упознаје се са Видом Ружић са којом се 1921. венчава. Вида је била кћерка некадашњег министра просвете Добросава Ружића. Године 1922. постаје наставник у панчевачкој гимназији и дипломира на Филозофском факултету у Београду. То му омогућава да од 1923. до 1931. године буде професор је Четврте београдске гимназије.

Сарадник је „Политике”. Истовремено, издаје „Антологију кинеске лирике“ и новинар је у листу „Време“. У „Српском књижевном гласнику” 1927. излазе први наставци његовог романа „Сеобе”.

Између 1928. и 1929. био је аташе за културу при Амбасади Краљевине Југославије у Берлину, а 1930 за роман „Сеобе” добија награду Српске академије наука. Следећих година путује бродом по Средоземном мору и извештава из Шпаније. Између 1935. и 1941. ради у дипломатској служби у Берлину и Риму. По избијању Шпанског грађанског рата, као дописник "Времена" извештава из Франковог штаба.

По избијању Другог светског рата евакуисан је из Рима и, преко Мадрида и Лисабона, у августу 1941. одлази у Лондон, где је провео Други светски рат и узео британско држављанство.

Ради различите послове. Књиговођа је обућарске радње "Хелстерн" на Бонд стриту и разноси књиге фирме "Хачардс" на лондонском Пикадилију, док његова супруга шије лутке и хаљине за робну кућу "Херодс". Ово ће искористити за окосницу "Романа о Лондону". Црњански успут стиче диплому Лондонског универзитета и диплому за хотелијерство и менаџерство. Постаје и члан међународног ПЕН-клуба, који му обезбеђује да се на машини откуцају његови романи.

бмс

Млади Црњански

Занимљиво је да током живота у емиграцији никада није јавно негативно говорио о комунистичком режиму или новоформираном државном уређењу у Југославији, јер је сматрао да издаја отаџбине представља највећи грех и највећу срамоту.

У Југославију се вратио 1965. године у друштву са југословенским амбасадором у Лондону, Срђом Прицом.

Преминуо је 30. новембра 1977. године и сахрањен је у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду.

Осим "Сеоба" и "Романа о Лондону", памтимо га и по "Лирици Итаке", "Ламенту над Београдом", "Стражилову", "Дневнику о Чарнојевићу", "Ембахадама"...

Према жељи из тестамента Народна библиотека Србије је 1979. године примила заоставштину Милоша Црњанског.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)

ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)

Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.

17. 01. 2025. у 14:48

Коментари (0)

НАЈВЕЋИ РЕЗУЛТАТ У КАРИЈЕРИ СРПСКЕ ТЕНИСЕРКЕ: Ево шта је Олга Даниловић зарадила после победе