ПАРИСКЕ УМЕТНИЧКЕ ВЕЗЕ: Музеј града Београда гостује у нашем културном центру у француској престоници

Миљана Краљ

28. 11. 2023. у 22:43

ПОСЛЕДЊЕГ дана новембра, у Српском културном центру у Паризу гостоваће Музеј града Београда, који ће француској престоници представити радове деветоро наших уметника средње и млађе генерације, који или стварају у Паризу, или су својом ликовном поетиком, утицајима, образовањем и усавршавањем уско повезани са тамошњом сценом.

ПАРИСКЕ УМЕТНИЧКЕ ВЕЗЕ:  Музеј града Београда гостује у нашем културном центру у француској престоници

Фото промо

Тако ће изложбу "Београд - Париз: уметничке везе", чинити радови Дамјана Ковачевића, Владимира Лалића, Михаела Милуновића, Филипа Миразовића, Богдана Павловића, Миливоја Мишка Павловића, Марка Велка, Вука Видора и Бранкице Жиловић.

- Ови уметници су такође везани и за Београд било својим пореклом, образовањем или местом рада - пише у каталогу поставке, Марија Стошић, кустоскиња Музеја града Београда задужена за Збирку за ликовну и музичку уметност од 1950. године. - Својеврстан уметнички плурализам представљен на изложби још једном сведочи о лепоти коју налазимо у различитости израза, специфичним темама и техникама. Појединачно веома богате уметничке каријере ових стваралаца сада су приказане у светлу категорије која их све на неки начин повезује, а то су место и утицај Београда и Париза, не само као великих градова већ и као стецишта богатог културног и уметничког живота.

На поставци у КЦ Србије у Паризу, ће се тако слике, цртежи, објекати, текстиле инсталације и видео-радови.

- Уметничка дела савремених аутора Музеј континуирано откупљује пратећи њихове каријере како на међународној тако и на домаћој ликовној сцени - објашњава Стошићева. - На тај начин колекције Музеја града Београда сведоче не само о историјским него и најважнијим уметничким токовима. Савремена повезаност београдске и париске ликовне сцене огледа се и у препознавању и промовисању нових идеја и уметничких пракси, афирмисању мултикултуралности и вишемедијских наратива.рестоница

Сликарска метропола

ПОРЕД традиционалних историјских, геополитичких и културолошких веза између српског и француског народа, две престонице Београд и Париз спаја и посебан однос према неговању свих видова ликовних уметности и савременог стваралаштва - истиче Марија Стошић. - У Паризу су се крајем 19. и током 20. века окупљали уметници из целог света, у специфичној боемској атмосфери настајала су нека од најзначајнијих и најпознатијих уметничких дела, организоване су изложбе, размењивале су се идеје и стварао се аутентичан уметнички дух града. Од тог периода када постаје јединствен уметнички центар Европе, па до данас када Париз представља светску уметничку престоницу, бројни српски сликари тежили су доласку у Париз и усавршавању у овом граду.

- Музеј града Београда баштини велики број дела уметника који су свој ликовни језик изградили под утицајима Француске и Париза - наставља историчарка уметности, наводећи да је реч о неким од најзначајнијих имена српске уметничке сцене, попут Паје Јовановића, Ђорђа Јовановића, Надежде Петровић, Ристе и Бете Вукановић, Милана Миловановића, Ивана Мештровића, Саве Шумановића, а касније и Лубарде, Миће Поповића, Омчикуса, Величковића. - Дела поменутих старијих мајстора свој пут до музејске колекције нашла су првобитним општинским откупима, поклонима и путем, за српско друштво традиционалне, институције легаторства.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи