ВЕЛИКИ МАЈСТОР КРАТКЕ ПРОЗЕ: Свечани скуп у САНУ поводом сто година од рођења Антонија Исаковића (1923-2002)

Д. Богутовић

23. 11. 2023. у 06:14

КАО један од наји­зворнијих припове­дача у српској књи­жевности друге половине ХХ века, који је почео као приповедач и завршио као приповедач, Антони­је Исаковић има велики значај за развој српске приповедачке прозе сво­га времена.

ВЕЛИКИ МАЈСТОР КРАТКЕ ПРОЗЕ: Свечани скуп у САНУ поводом сто година од рођења Антонија Исаковића (1923-2002)

Добрица Ћосић, Антоније Исаковић и Борислав Михајловић Михиз, Фото Приватна архива

Његова уло­га у нашој књижевности изузетно је била значајна у првим деценијама по­сле Другог светског рата, када је у времену доми­нације романа, својим првим књигама највидније допринео обнављању приповетке као једне од најстабилнијих врста срп­ске књижевности новијег доба.

Ово је истакао др Мар­ко Недић на јучерашњој свечаној академији у СА­НУ, уприличеној поводом сто година од рођења вр­сног српског прозаисте. У романима "Трен 2", "Миран злочин" и "Госпо­дар и слуге", Исаковић је своју енергију усмеравао према великим и драматичним темама српског друштва у послератној епохи, нагласио је Недић и додао:

- Већ у "Трену 2" он је напустио ратне теме, иа­ко су одјеци рата и даље деловали на психолошку и етичку стварност њего­вих књижевних ликова и савременика, и окренуо се идеолошки контами­нираној послератној стварности из време­на Информбироа и његових потресних последица по суд­бине књижевних протагониста. Та­дашњем времену ближа послератна стварност, са својим изразитим моралним и политичким дефор­мацијама, основни је предмет и романа "Го­сподар и слуге", којим је разоткриван механизам тоталитарне власти, која је максимално манипули­сала судбином народа и поданичких појединаца. У тој књизи Исаковић је ус­поставио посебан критич­ки и активистички однос према идеолошко-поли­тичким и етичким огре­шењима времена и према потреби књижевности да на њих одговори на адекватан књижевни начин.

Ћерка Милица, унук Антоније и зет Жарко, Фото З. Јованови

У име Академије гово­рио је потпредседник ове институције, академик Миодраг Марковић, који је подсетио да је новела "Кашика" уврштена у ан­тологију "Најлепше но­веле света" објављену у Италији, док су се друге две новеле нашле у ан­тологијским изборима у Шведској и Немачкој.

- Са проницљивошћу реалистичких мајстора и са осећајношћу човека богатог искуства, Исако­вић бележи драматичне тренутке и околности кроз које се најдубље и у богатим нијансама открива права природа човека. Та проза зна за клонућа, трагику и пораз у истој оној мери у којој зна и за ведар глас на­де и радости. Ову прозу о судбини човека у рату доживљавамо као прозу о судбини човека уопште - рекао је Марковић.

Миодраг Марковић, Фото З. Јованови

Одломке из Исаковиће­вих приповедака говорио је драмски уметник Хаџи Ненад Маричић.

Иначе, могло се уочити да је јучерашњој академи­ји присуствовало једва пе­десетак посетилаца. Само чланова САНУ има 120, а где су писци, књижевни критичари и есејисти, кул­турни и јавни радници.

Марко Недић, Злата Бојовић и Зоран Кнежевић, Фото З. Јованови

Бојовићева: Трајни живот књига

ПОЗДРАВЉАЈУЋИ присутне, академик Злата Бојовић, секретар Одељења јзика и књижевности САНУ, рекла је:

- Исаковић је у Академији, у коју је изабран 1966, као веома активан члан провео 34 године - читав један људски и један стваралачки век, великим делом као заменик и секретар

Одељења језика и књижевности, а затим и као потпредседник Академије у три мандата.

Чланство у САНУ донеле су му најпре три књиге приповедака, "Велика деца", "Папрат и ватра" и "Приповетке", а свака нова збирка и роман били су догађај у српској књижевности.
Савременици су га оцењивали високим оценама, да је "живи класик", а време га је оценило и наградило трајним животом његових књига.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)