ЧУВАМО ТРАДИЦИЈУ ПРЕДАКА: У Етнографском музеју одржан скуп поводом обележавања 20 година од доношења Унескове конвенције
У ЕТНОГРАФСКОМ музеју у Београду уприличен је скуп "Музеји и нематеријално културно наслеђе", поводом обележавања 20 година од доношења Унескове Конвенције о очувању нематеријалног културног наслеђа.
- Иако се Етнографски музеј очувањем нематеријалног културног наслеђа бави практично од свог оснивања, настојаћемо да још више ојачамо позицију Србије по питању саме Конвенције, и надамо се да ћемо ускоро ући у један простор где нећемо бити само посматрачи, него и чланови Комитета, што би било изврсно и за нас и за нашу дипломатију - рекао је Марко Крстић, директор Етнографског музеја и најавио да ова установа поводом обележавања пет година од уписа елемента певања уз гусле на Унескову Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства, крајем новембра организује велики самит.
Присутнима се обратио проф. др Горан Милашиновић, председник Националне комисије за сарадњу са Унеском, који је посебно похвалио активност Центра за нематеријално културно наслеђе при Етнографском музеју:
- Веома смо поносни што се Србија налази на Унесковој Репрезентативној листи нематеријалног културног наслеђа човечанства. Апсолутне су похвале са моје стране, и са стране Националне комисије за сарадњу са Унеском, по питању активности Центра, будући да је сваки њихов предлог Унеско прихватио. Приказивањем да припадамо општој цивилизацији света показујемо да смо као народ у стању да за будуће генерације сачувамо она блага која су створена на нашим просторима.
Данијела Филиповић, члан Националне комисије за сарадњу са Унеском и координатор Центра за нематеријално културно наслеђе Србије при Етнографском музеју подсетила је на новитете које је Конвенција донела у раду музеја:
- Музеји су у досадашњем току примене Конвенције дали велики допринос, и препознати су као институције које својим деловањем најефикасније могу да се прилагоде новом концепту очувања културног наслеђа. Половина елемената уписаних у Национални регистар стигла је као предлог музеја.
Током разговора за округлим столом, коме су присуствовали представници Министарства културе и стручњаци из мреже за очување нематеријалног наслеђа, присутнима су се обратили и Оливера Игњатовић, самостални саветник у Сектору за заштиту културног наслеђа и дигитализацију Министарства културе и информисања, др Наташа Младеновић Рибић, кустос у Центру за нематеријално културно наслеђе Србије, др Татјана Бугарски, виши кустос Музеја Војводине, као и Снежана Шапоњић-Ашанин, музејски саветник Народног музеја у Чачку.
Препоручујемо
УНЕСКО - ПОТРЕБНО 44 МИЛИОНА НАСТАВНИКА: Да би сва деца у свету добила образовање
07. 10. 2023. у 00:21
МУЗЕЈ УКРАДЕНИХ СТВАРИ: УНЕСКО отвара виртуелну галерију нестале културне баштине
06. 10. 2023. у 22:04
СЛИКЕ И РЕЧИ ВЕЗЕНЕ ЗЛАТОМ: Савремна црквена уметност у Манаковиј кући
02. 10. 2023. у 17:41
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)