ХАЛИЈАРД НАПАДАЈУ ЈЕР РУШИ КОМУНИСТИЧКИ МИТ: Историчар др Милош Тимотијевић сарадник на сценарију филма Радоша Бајића
ФИЛМ "Хероји Халијарда", чија је премијера заказана за вечерас у МТС дворани, у 20 сати, бави се српском трагедијом у Другом светском рату, смештеном у контекст историјске приче о хуманости и пожртвовању Срба, припадника Југословенске војске у отаџбини и мештана подсувоборских села, који су ризикујући тешку немачку одмазду спасавали америчке пилоте из оборених авиона.
Истински трагични херој Халијарда је српска породица, из које је један син отишао у четнике, други у партизане, а трећи, најмлађи, погинуо је у сукобу њихових војски. Потресна, неострашћена и горка прича. Њена историјска утемељеност је заслуга стручног сарадника на сценарију, историчара др Милоша Тимотијевића, аутора најбоље научне студије о Мисији Халијард.
Упркос свему, напади на филм Радоша Бајића почели су још пре пре завршетка монтаже. Градоначелница Сарајева се хистерично обрушила на инсерт од 90 секунди "Хероја Халијарда" приказаних малобројној стручној публици на фестивалу у овом граду. Ауторитавно је и без гледања закључила да је реч о "рехабилитацији четништва". Прошлог петка се у медијима појавила вест да су извесни црногорски "грађани" су издејствовали забрану филма и пре премијере! Затим је уследио деманти ове вести, јер је неко вероватно одгледао овај дубоко антиратни филм. Врхунац орвелијанства било је брисање објава о "Херојима Халијарда" са приватне странице др Милоша Тимотијевића на популарној друштвеној мрежи. После 24 сата бруке, садржај је "рехабилитован". Да је Орвел жив, направио би наставак "1984" под називом "Халијард 2023".
- Филмови због своје сугестивности могу да покрену многа друштвена питања, а у случају напада на "Хероје Халијарада" реч је о политичко-идеолошкој платформи осуде "српског национализма и хегемонизма" оличеног у грађанској класи и "четницима" генерала Михаиловића. То је основна догма Титове Југославије која је у пракси подразумевала и поништавање легитимних интереса српског народа, под видом борбе против "реакционарних националистичких снага". Та догма је актуелна и у савременој политичкој борби. Свака и минимална измена некадашње званичне тврдње о неприкосновеној антифашистичкој улози партизана покренула би многа питања, а затим и урушавање бројних пропагандних митова који су и данас политички употребљиви. У тој чињеници треба разумети отпоре рационалном сагледавању прошлости - каже др Тимотијевић.
о Зашто се дипломате САД устручавају да кажу да је амерички војсковођа Ајзенхауер знао да су равногорци спасли њихове авијатичаре и да је на његов захтев председник Труман одликовао генерала Михаиловића као савезника?
- Улога генерала Михаиловића изоставља се због отпора држава насталих распадом Југославије као и саме подељености српског друштва по питању четника и партизана. Поред тога већина савремених поштоваоца Драже Михаиловића у Србији супротставља се Америци и подржава Русију. Комунисти су све грађанске снаге које су им се супротстављале називали "фашистима", а ратна стварност била је много компликованија. Проблем је увек у једностраном приказивању прошлости, што са филмом "Хероји Халијарда" није случај. Култура сећања на Други светски рат у Србији има и генерацијску поделу. За људе млађе од 30 година теме из овог сукоба нису толико актуелне као за старије, док адолесценти тешко разумеју и распад Југославије.
о Филм "Хероји Халијарда" је разочарење за оне који су очекивали "четнички вестерн", као антипод "партизанском вестерну" из Брозовог доба. Као већи хероји и од равногораца и од партизана у филму изгледају њихови очеви и дедови, ствараоци Србије у ослободилачким и балканским ратовима. Горка је симболика дечака који страда у сукобу две српске, а идеолошки непомирљиве војске у којима ратују његова браћа...
- Сцена када над најмлађим братом плачу старија браћа, четник и партизан, док авион из Прањана носи Американце у Бари, симболично указује на цену коју смо платили због политичког екстремизма током Другог светског рата, као и свим сукобима током 20. века. Зато је основна порука филма да је породично заједништво важније од идеолошко-политичких подела. Дијалози главних јунака репрезентују идеолошко-политичке позиције партизана и четника у Србији 1944. године, проблеме ослободилачког, револуционарног и грађанског рата, залагање за чување српске националне традиције и легитимитета Краљевине Југославије или стварање утопијског комунистичког друштва, као и баштињења војничких традиција и култа жртвовања. "Хероји Халијарда" имају снажну антиратну поруку. У зависности од наших одговора на основно питање које се поставља: да ли је радикализација војног сукоба једини пут до слободе, одредиће се и наш однос према главним јунацима филма Радоша Бајића.
УЗАЛУДНА ЖРТВА
о Због чега су равногорци с толико пожртвовања спасавали америчке авијатичаре, иако су знали да су они носили оружје за партизане?
- Равногорци су свесно помагали Американцима у нади да ће се променити њихова политика искључивог помагања партизана, по моделу суседне Грчке у којој су западни савезници помогли монархисте у сукобу против комуниста. Подела интересних сфера великих сила условила је другачију политику у Југославији. То је важна поука из прошлости, актуелна и у нашој стварности.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)