ДОБРИ ДУХ ОСАМДЕСЕТИХ: Изложба Mилована Дестила Марковића у Модерној галерији Београд
ОПУС сликара Mилована Дестила Марковића, који спаја Београд са Берлином, али и многим другим деловима света, од синоћ је представљен у Модерној галерији Београд.
Реч је о делима које је овај пионир нове слике у Србији и протагониста духа новог таласа, током безмало пет деценија излагао у Галерији СКЦ-а, али и Бијеналу у Венецији, Тријеналу у Индији, у Салону Музеја савремене уметности...
Током месец дана трајања изложбе, до 7. новембра, пред публиком ће се наћи слике великог формата, рађене у различитим техникама, а које повезује минимализам, али и употреба црне(битумен) боје и златних листића. Али, и то што су настали током "златних осамдесетих", на самом почетку Марковићеве каријере.
- Тада у Галерији СКЦ-а остварује, када је реч о третману простора слике, манифестну изложбу "Фрагменти слике" - пише историчарка уметности Данијела Пурешевић, у каталогу у коме је објављен и текст професора Јерка Денегрија. - Слику деконструише, цепа, амбијентализује - њен простор проширује на целокупни волумен галерије, третирајући га као сакрални простор, као храм.
Раних осамдесетих Марковић изучава и иконе и фреске српско-византијских средњовековних споменика, што ће се значајно одразити на његово поимање уметности. После наступа на изложби Аперто `86 у саставу Бијенала у Венецији, одлази у Немачку, у Берлин где до данас борави и ради као независни уметник.
Дела овог аутора који је осмислио и концепт трансфигуративног сликарства и текст портрета, излагана су у неким од најзначајнијих музеја света, попут МоМА у Њујорку, Музеја савремене уметности Кумамото у Јапану, Музеја модерне уметности у Стокхолму, Народног музеја у Прагу, Савременог уметничког центра у Шангају, Националне галерије у Атини. Освојио је награду 24. Октобарског салона, био најмлађи добитник "Политикине" награде, као и добитник стипендије Полок - Краснер Фондације из Њујорка.
Светски дан уметности
МАРКОВИЋ је 14. априла 1981. прогласио Светски дан уметности и постао први Споменик уметности. Реч је перформансу у улици Маршала Тита, у оквиру кога је осам часова стајао испред СКЦ-а. Заједно са Властом Микићем, наредне године је основао уметничку групу "Жестоки". Њих двојица су била и оснивачи Клуба "Академија" у подруму Факултета ликовних уметности.
Препоручујемо
КОНЦЕРТ У ЧАСТ ВЕЛИКЕ МАРИЈЕ КАЛАС: У недељу у Народном позоришту почиње 55. БЕМУС
06. 10. 2023. у 21:25
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (1)