СЛИКАРСТВО ПЕТЕ ДИМЕНЗИЈЕ: Серија омажа у Паризу српском и француском академику
Серијом изложби и других културних догађаја, Француска и Париз одају ових дана омаж великом српском сликару и академику Владимиру Величковићу.
Најпре је пре неколико дана у Француској академији уметности организован вернисаж импознатне поставке на којој је приказана ретроспектива стваралаштва овог изузетног уметника преминулог 2019. године, имајући у виду да је Величковић, осим тога што је био српски академик, звање академика имао и у Француској. Протеклог викенда отворена је још једна изложба, недалеко од Академије, у галерији "Патрис Тригано", где је често излагао за живота.
- Поводом изложбе која се тренутно одржава у Академији уметности, помислио сам да би било занимљиво да организујемо комплементарну поставку – каже за "Новости" Патрис Тригано.
Наш саговорник подсећа да је током претходних деценија приређивао више изложби Величковићевих дела.
- Били смо веома блиски. Увек сам имао огромно поштовање према његовом сликарству – истиче галериста.
У централном делу галерије доминирају стара уметникова платна, на којима је израз с примесама психолошког надреализма нешто другачији у односу на његово касније стваралаштво.
- Сматрао сам да би публици било интересантно да види веома ретка дела из шездесетих година. То смо и урадили. Идеја је била добра, јер јавност нема често прилику да их види. Изузетног су квалитета. Показују значај овог великог уметника – наглашава власник париске галерије.
Тригано наводи да је Величковић сликао трагедију, истицао насиље које постоји у друштву и животу.
- Разотркива га, као што се успротивио и свакој врсти тоталитарног ангажмана – каже.
Слике уметника, чија су дела метафора насиља које је видео, али и предосетио, биће изложене у овој галерији до краја новембра. Поставка, која тренутно траје у Академији уметности, остаје на зидовима до 24. септембра.
Паралелно с овим изложбама, у библиотеци Академије уметности академик Лидија Арамбур потписивала је протеклог викенда своју нову монографију у којој су, уз њен предговор, представљене репродукције Величковићевих слика у периоду од 1966. до 2019. године.
ГАЛЕРИЈА "ДРАГОН"
Прву самосталну изложбу у Паризу Владимир Величковић је имао у галерији "Драгон" 1967. године. Годину дана раније преселио се из Београда у Париз, где је провео остатак живота. Управо тај период и покрива монографија Лидије Арамбур. Као професор на париској Ликовној академији, Величковић је радио од 1983, пуних 18 година, до одласка у пензију.
- Владимир Величковић је одабрао сликарство која се издваја од категоричких схватања савремене уметности. Он је иновирао дијалектику тела и његову театрализацију преиспитујући жељу и бол – истиче између осталог Арамбур у својој књизи.
Ова историчарка, писац и ликовни критичар, као дописни члан француске Академије, била је, уз Величковићеву породицу, коорганизатор изложбе у галерији "Грофица од Кана", што је име које носи изложбени простор у Академији.
- Био је изузетна личност, с веома јаким ангажманом. Красиле су га дубоко хумане димензије, а изнад тога карактерисала га је изузетна духовност - каже за "Новости" Арамбур која је добро познавала Величковића и била његов пријатељ дуги низ година.
Препоручујемо
ДЕЛА ИСТАКНУТОГ ХОЛАНДСКОГ УМЕТНИКА У ГАЛЕРИЈИ "ДОТС": "Линијом до искона" на Дорћолу
19. 09. 2023. у 18:20
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)