ЖИВКОВИЋУ ПРИПАЛА "РАМОНДА СЕРБИКА": Додељено признање за посебан печат у српској књижевности

Ј. Ћосин/Д. Матовић

21. 08. 2023. у 14:41

ЈЕДНОГЛАСНОМ одлуком жирија Књижевне колоније Сићево, награда "Рамонда сербика" за 2023. годину за вишегодишње стваралаштво које је оставило посебан печат у историји савремене књижевности додељена је писцу Зорану Живковићу.

ЖИВКОВИЋУ ПРИПАЛА РАМОНДА СЕРБИКА: Додељено признање за посебан печат у српској књижевности

Фото В. Данилов

Свечаност поводом уручења награде биће уприличена у живописним пределима Сићевачке клисуре на отварању 32. Међународне књижевне колоније Сићево, која се одржава од 12. до 17. септембра.

У трочланом жирију, који је именовао Савет колоније, били су прошлогодишњи лауреат Горан Петровић, Дејан Стојиљковић и Дејан Милутиновић.

Они су одлучили да награда, која се додељује 28. пут, припадне писцу, есејисти, преводиоцу, издавачу, уреднику и сценаристи Зорану Живковићу за целокупно књижевно-научно стваралаштво и допринос српској култури.

- Има нечег сетног у томе када писац почне да добија награде за животно дело - каже Живковић за "Вечерње новости". - То је обично учтив начин да му се каже да је рекао шта је имао у уметности прозе и да се од њега више ништа не очекује. Једина утеха у свему јесте то што су награде ове врсте ипак боље од оних које се додељују постхумно... "Рамонда сербика" изузетно је признање ако га меримо именима пређашњих лауреата: то је сам врх српског књижевног Пантеона. Велика је част и повластица наћи се у тако дичном и отменом друштву. Ова награда за мене има и једно веома посебно значење: њоме као да се коначно, после педесет година, скида својеврсна анатема с мог бављења научном фантастиком. Као да сам добио својеврстан опрост младалачких грехова. Ја, додуше, и даље нисам писац СФ жанра, али бар више не морам никога да разуверавам у то. И да јесам, а нисам, моја проза због тога не би била мање вредна...

Традиција манифестације у Сићеву

МЕЂУНАРОДНА књижевна колонија Сићево је најстарија таква књижевна манифестација у овом делу Европе. Њен оснивач је др Михајло Игњатовић, некадашњи нишки писац и књижевни преводилац, а утемељивачи Културно-просветна заједница и Друштво књижевника Ниша. Колонија се од 1991. одржава сваке године половином септембра у селу Сићеву у близини Ниша.

Бавећи се (научном) фантастиком, Живковић остварује монументални опус, чија се свеобухватност огледа како у литератури (књижевно стваралаштво, истраживачки и уреднички рад, превођење), тако и у другим медијима (филм и телевизија). Поставио је не само темеље СФ у српској култури, већ и створио дела која данас спадају у класике овог жанра светске књижевности - пише у образложењу. Истакнуто је и да је објављено 117 страних издања Живковићевих књига на 20 језика и да га то сврстава у категорију домаћих најпревођенијих живих писаца.

Прозне књиге су му вишеструко награђиване у земљи и свету, адаптиране у драмске облике и добиле су значајну међународну критичку рецепцију. Добитник је Светске награде за фантастику 2003. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЖЕ ДА БУДЕ У ПРВИХ 10 НА СВЕТУ“: Велике речи славне тенисерке о Српкињи