ИНТЕРАКТИВНА ПОСТАВКА У МУЗЕЈУ САВРЕМЕНЕ УМЕТНОСТИ: Додирни ме - плаво (ФОТО)

М. Краљ

18. 05. 2023. у 18:09

У ВИДЉИВОМ свету боје су изузетно важне, носе снажне емоционалне потенцијале и симболичке информације, за њих се везују одређена субјективна значења, могу да изазову позитивна или негативна осећања, да разљуте или умире, инспиришу, а по неким веровањима и да лече. Али шта боја значи особама које не могу да виде?

ИНТЕРАКТИВНА ПОСТАВКА У МУЗЕЈУ САВРЕМЕНЕ УМЕТНОСТИ: Додирни ме - плаво (ФОТО)

Фото МСУБ, Бојана Јањић

Полазећи од овог става, у Музеју савремене уметности, приредили су интерактивну "Плаву изложбу". У првом реду је намењена слепима и слабовидима, али и свима које занима како се значајна "дводимензионална" дела из ове збирке могу тумачити у трећој димензији.

Поставка, чије су ауторке, кустоскиње Сенка Ристивојевић и Катарина Крстић, обухвата музејске експонате, настале од почетка 20. века, па до друге деценије 21. века, чији су аутори Милан Миловановић, Иван Табаковић, Петар Добровић, Петар Омчикус, Радомир Рељић, Зоран Петровић, Душан Оташевић, Сања Ивековић, Томислав Петернек, Урош Ђурић и Саша Ткаченко. Уз њихова остварења изложене су интерпретације студената вајарства на Факултету ликовних уметности - Милице Анђелић, Ивана Бона, Богдана Ђукановића, Никите Живановић, Страхиње Зоћевића, Теодоре Јовановић, Јане Јовашевић, Ане Коцић, Павла Радовића, Вукашина Рајковића, Маје Ракочевић Цвијанов, Јоујуа Рена и Обрада Ћешића.

Фото МСУБ, Бојана Јањић

 

Изложба је наставак пројекта започетког веома популарном поставком "У додиру са" из 2019, а која је такође реализована у сарадњи са ФЛУ, тачније студентима професора Мрђана Бајића и Радоша Антонијевића. Помоћ у реализацији и ове актуелне изложбе пружио је Савез слепих Србије, а у музеју издвајају ангажман Бориса Дончића, библиотекара и уредника у студију Библиотеке "Др Милан Будимир", као и стручњака из Школе за ученике оштећеног вида "Вељко Рамадановић".

Фото МСУБ, Бојана Јањић

 

- С намером да на примеру перцепције и доживљаја боје истакне јединственост сваког појединца, њихово право на индивидуалност, сопствену перцепцију, доживљаје, мисли, ставове, изборе, изложба поставља питања о значају боје и начинима доживљаја овог феномена - истичу у музеју. - Знамо да слабовиди могу имати ограничен доживљај боје, и боју могу носити само као траг сећања који временом може да избледи. За људе који никада нису имали искуство вида, који су од рођења слепи, боја је само још један веома апстрактан појам, нешто о чему стално слушају јер су свакодневно укључени у вербалну матрицу визуелног света.

Фото МСУБ, Бојана Јањић

 

Ова изложба би због тога требало да им пружи могућност стварања субјективног искуства, и то преко чулних доживљаја који се могу повезати са значењем плаве боје. Поставка у приземљу здања на Ушћу, опремљена је и тифло тракама које олакшавају кретање, а легенде су штампане и на Брајевом писму. Описи дела доступни су како на аудио-носачима у простору изложбе, тако и на интернету, скенирањем QР кода на легенди поред дела. Ауторка текстова аудио-дескрипције је Виолета Влашки, а текстове су читали Ивана Ђорђевић, Александра Хаџић и Владимир Јеленковић.

Провидност неба и дубина воде

ИЗБОР дела направљен је тако да подражава симболику која се повезују са плавом бојом, истичу у МСУ:

- Плаветнило асоцира на провидност неба, дубину воде, планинске висине, па одатле произилазе и значења која се придају плавој боји - бесконачност, дубина, узвишеност, стремљење висинама. У психолошким тумачењима, плава сажима супротности: нежност и ведрину са тугом и жалошћу, односно меланхолијом. Боја неба и онога што небо заклања, боја бесконачног простора, слободе и непрегледног, плава се препознаје и као боја мира и поузданости. Такође, захваљујући историјским и друштвеним контекстима, плава боја је добила и значење побуне.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ШТА СЕ ОВО ДОГОДИЛО: Незапамћени хаос у свлачионици Денвера након победе над Лејкерсима