САДИЛИ ТИКВЕ, А ОБРАЛИ БОСТАН: У лето 1969. било познато да државни врх на представу "Кад су цветале тикве" није гледао благонаклоно

Д. Матовић

22. 03. 2023. у 12:57

ПРЕДСТАВА "Кад су цветале тикве" наишла је на велико интересовање публике, на различит одјек критике и на врло грубу и оштру реакцију власти. После пет извођења скинута је с репертоара Југословенског драмског позоришта захваљујући "будности" Едварда Кардеља, али и гневу самог Јосипа Броза Тита, који је у говору о Михаиловићевој драми поменуо оне који подривају темеље социјалистичког друштва. Повлачењу драме са позоришне сцене допринео је и Киро Глигоров, који премијерно извођење у Југословенском драмском позоришту није одгледао до краја.

САДИЛИ ТИКВЕ, А ОБРАЛИ БОСТАН:  У лето 1969. било познато да државни врх на представу Кад су цветале тикве није гледао благонаклоно

Архива

Иако је од почетка проба, у лето 1969, било познато да државни врх на представу не гледа благонаклоно, цела екипа, на челу са писцем Драгославом Михаиловићем и редитељем Бором Драшковићем, знала је у шта се упушта. Југословенско драмско позориште било је од прворазредног државног значаја, основано указом Јосипа Броза. Свака реч изговорена на тој сцени - далеко се чула. Драгослав Михаиловић је претпостављао да је Едвард Кардељ учествовао у оснивању Голог отока, можда је чак и он то предложило, па му је сметало да се о том мучилишту јавно говори.

- Кардељ је био међу најгласнијима који су осуђивали представу - говорио је писац. - Чуо сам да је на једном ручку говорио да не могу голооточани да буду књижевни јунаци. То ми је испричао Брана Шћепановић, који је био тамо. Кардељ је рекао да наши непријатељи не могу бити књижевни јунаци над чијом се судбином плаче. Тиме је показао какав је био однос према уметности у оно време.

Музеј позоришне уметности

Tekst potpisa


О Голом отоку у то време потајно се разговарало, но нико није имао храбрости да о том месту масовног страдања јавно проговори, чак га је и Михаиловић у роману избегао. Али, глумци су, док су припремали представу све време говорили Голи оток. Михаиловића, који је имао голооточко искуство је то повукло и "ставио" га је у драму. Непосредно после премијере Броз је добио информацију Градског комитета Савеза комуниста Београда у којој се детаљно анализира ситуација која се доживљава као велики скандал у култури Београда. Каже се да су критике врло позитивне, али да су политички радници који су гледали представу једнодушни у мишљењу да је аутор судбину једне породице, а посебно главног јунака, узео као повод да пласира неприхватљиве политичке ставове.
Већина критичара се, међутим, после само неколико дана престројила, више се нису бавили оним што је била њихова дужност, него политичким коментарисањем онога што се у причи дешава. Текстови у штампи деловали су шизофрено. Неколико дана после објављене позитивне оцене и Мухарем Первић, критичар "Политике", читао је у својим новинама да "није добро разумео" представу. Славољуб Ђукић, извештач НИН-а са партијског састанка у ЈДП, могао је тих дана да прочита, као свој навод, оно што није ни чуо на састанку, ни написао... "Вечерње новости" 18. октобра објавиле су карикатуру управника ЈДП Бојана Ступице "Ја садио тикву, а обрао бостан".
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)